Úvod > Aktuality > Muzeum v Jílovém u Prahy otevřelo novou expozici Těžba a zpracování zlata

Muzeum v Jílovém u Prahy otevřelo novou expozici Těžba a zpracování zlata

Vydáno 4. listopadu 2015 Kultura
Okolí Jílového je spolu s Kašperskými Horami jedním ze dvou nejvýznamnějších regionů pro těžbu zlata v Česku. Za účelem připomenutí těžby zlata, která v okolí Jílového probíhala až do roku 1969, byla otevřena nová expozice, která v Regionálním muzeu Jílové u Prahy zabírá pět místností.
V rámci prohlídky expozice se dozvíte více nejen o světových nalezištích, ale samozřejmě také o těch lokálních, třeba pomocí informačního kiosku. Dále je nová expozice zdrojem informací o historii těžby zlata a nejvýznamnějších oblastech výskytu zlata u nás, nechybí ani prezentace historických a současných důlních technik. Velký prostor je věnován také vzorkům hornin a celé oblasti jílovského zlatokopeckého revíru. Závěr expozice potom patří úpravně rudy ve Studeném a různým hornickým zařízením, třeba recyklátoru zlata.

Do budoucna se počítá také s rozšířením expozice o metody těžby nebo činnost českých zlatotokopů současnosti.

Regionální muzeum Jílové u Prahy je otevřeno od úterý do neděle a o státních svátcích od 9 do 16 hodin.
 

Vyrazte také do terénu, třeba do Štoly sv. Josefa

Málokdo ví, že jílovské zlato bylo využíváno například pro stavbu Karolina a Karlštejna nebo bylo použito v královské koruně. Historie těžby sahá až do dob osídlení Kelty, nicméně těžba probíhala především od 16. do 18. století.

Pokud se vydáte prozkoumat novou expozici, rozhodně si nenechte ujít také dvě naučné stezky a prohlídku nedaleké štoly Svatého Josefa. Tam se na prohlídce s průvodcem na celkem 600 metrů dlouhé trase podíváte do míst, kde se od dob Keltů vytěžilo dohromady 11 tun zlata. Trasa je vedena částečně po žebřících a k osvětlení během prohlídky se používají hornické svítilny, což dává prohlídce dobrodružný nádech.

Od začátku listopadu do konce března je třeba prohlídku předem zarezervovat s minimálně týdenním předstihem.
Posázavská stezka - česká trempská klasika

Posázavská stezka - česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Expozice trampingu v Jílovém u Prahy - tramping a příroda dolního Posázaví

Expozice trampingu v Jílovém u Prahy - tramping a příroda dolního Posázaví

Expozice "Tramping a příroda v jižním okolí Prahy" je věnována krajině mezi Kocábou, Vltavou a Sázavou a historii trampského hnutí. Právě v jižním okolí Prahy totiž tramping kolem roku 1918 vznikal.

Rozhledna na Pepři Jílové u Prahy

Rozhledna na Pepři Jílové u Prahy

Třicetimetrová ocelová telekomunikační věž nabízí krásný kruhový výhled z otevřeného ochozu ve výšce 18 metrů. Z ochozu rozhledny uvidíte nejen na Prahu a Brdy, ale třeba až na památnou horu Říp.

Posázavský pacifik - cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský pacifik - cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský Pacifik je externí železniční dopravce působící v Posázaví. Nabízí možnost uspořádání tématického výletu historickým motorovým vozem M 262.045 s přípojným bufetovým vozem Balm, ale i jinými typy historických železničních vozidel a sezónní turistické vlaky a příležitostné jízdy.

Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Naučná stezka Jílovské zlaté doly je názorným doplňkem ke stálé expozici zlata Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Stezka vede většinou po polních cestách a je přístupná po celý rok. Má dvě trasy, z toho jednu okružní. Jedna z nich měří 4,5 km a druhá 5 km.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy - Dolů do dolu

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy - Dolů do dolu

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.