Úvod > Aktuality > Muzeum v Chebu chystá na sobotu již tradiční velikonoční jarmark
Kultura

Muzeum v Chebu chystá na sobotu již tradiční velikonoční jarmark

  • Vydáno9. dubna 2019
Tako jako každý rok, připravilo i letos Muzeum Cheb na sobotu 13. dubna 2019 tradičně bohatý a zajímavý velikonoční program. Jarmark proběhne již tradičně v prostorách muzejní expozice. Díky probíhající rekonstrukci bude sice o něco menší, ale návštěvníci nebudou ošizeni o nic zásadního, na co jsou z minulých let zvyklí. Jako každoročně, jsou i letos připravena početná zastavení věnovaná tradičnímu řemeslu a rukodělné výrobě. Prodejní jarmark doplní také bohatý doprovodný program.
velikonoce466317260.jpgNa sobotu 13. dubna od 10 do 17 hodin připravuje Muzeum Cheb ve svých prostorách již 20. Velikonoční jarmark. Akce se bude konat opět v prostorách muzjní expozice, avšak díky probíhajícím pracím bude o něco menší, návštěvníci ale nebudou ošizeni o nic zásadního, na co jsou z minulých let zvyklí.

Na návštěvníky budou opět čekat početná zastavení věnovaná tradičnímu řemeslu a rukodělné výrobě. Všechny příchozí zcela jistě potěší řada řemeslných ukázek, které si budou v mnoha případech moci také sami vyzkoušet: paličkování, rozmanité výzdobné techniky pro velikonoční vajíčka, pletení pomlázek a košíků, tradiční předení na kolovratu. Chybět nebudou ani ukázky oblíbených technik, které pracují s papírem. Nebude chybět oblíbená velká perníkářská dílna.

velikonoce-cheb02.jpgV průběhu dne bude na všechny v Muzeu Cheb čekat i bohatý doprovodný program. V programu velikonočního jarmarku vystoupí dětské soubory ze základních a z mateřských škol. Návštěvníci se mohou těšit na děti z tanečně pohybového kroužku Sluníčko z mateřské školy v ulici Osvobození a pěvecký soubor Koťata z 5. ZŠ v Chebu. Odpoledne se představí v pořadu velikonoční pověst žáci literárně dramatického a pěveckého oddělení chebské Lidušky. S pásmem povídání a písniček nazvaným Od masopustu k Velikonocům přijde chebská divadelní skupina Čaplíni.
 

Fenomén kraslic

KrasliceI v letošním roce se Cheb prostřednictvím Velikonočního jarmarku v muzeu připojí k Velikonoční cestě Durynsko – Sasko – Čechy. V jejím rámci bude možné zhlédnout malou výstavu věnovanou fenoménu velikonočních kraslic v českém prostředí. Pro její přípravu se Muzeu Cheb spojilo s Turistickým informačním centrem. V jeho prostorách bude výstava přístupná od 13. 4. do 28. 4. vystaveno zde bude mimo jiné 10 malovaných pštrosích vajec z Berga / Elsteru. Jejich autory budou moci návštěvníci vidět při jejich výzdobě v sobotu 13. dubna při v prostorách velikonočního jarmarku. Vystavena bude i velikonoční koruna z Erga /Elsteru, kterou město Cheb obdrželo od organizátorů Velikonoční cesty ze sdružení Thükop z Berga/Elsteru v loňském roce.
 

Co to je a odkud se vzala velikonoční koruna

Německá koruna v ChebuV roce 2018 přivezli do Chebu zástupci spolku „Osterpfad – Vogtland /Thükop e. V“. z německého Berga/Elster velikonoční korunu, která bude i letos v době velikonočních svátků zdobit nádvoří muzea.

Tradice zdobit v období Velikonoc veřejná prostranství a dvory významných budov ve městech a obcích korunami z chvojí a barevných velikonočních vajíček vznikla před více než sto lety ve franckém Švýcarsku. Od počátku velikonoční koruny jako symbol velikonočních svátků a přicházejícího jara zdobily nejčastěji veřejné kašny i soukromé studny. Postupem času se tento novodobý zvyk stával stále populárnější.

Od osmdesátých let 20. století se tak rozšířil v mnoha částech jižního, středního a východního Německa. Velikonoční koruny se tak staly v německy hovořících zemích hlavní součástí velikonoční výzdoby v mnoha městech a obcích, která se sdružují do tzv. Velikonočních cest. Ty pak dávají možnost putovat za touto svéráznou výzdobou a obdivovat zručnost a nápaditost jejích tvůrců. Město Cheb se tak stalo prvním zástupcem Velikonoční cesty na české straně hranice. Velikonoční koruna bude zdobit nádvoří muzea až do Bílé neděle, tedy 28. dubna 2019.
Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.

Další aktuality

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Karlovarský kraj | Životní styl

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Karlovarský kraj | Příroda

Nejstarší golfové hřiště u nás Royal Golf Club Mariánské Lázně zahajuje sezonu

Mariánské Lázně jsou oblíbenou golfovou destinací, 18 jamkové hřiště Royal Golf Club leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno 21. 8. 1905 anglickým králem Edwardem VII. Užijte si mistrovské 18 jamkové golfové hřiště Royal Golf Club Mariánské Lázně. Zahájení sezony je na programu na Velký pátek 29. března 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se těšit a jaké novinky jsou přichystány.
Karlovarský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam jít na aqua aerobik

Aqua aerobik je cvičení ve vodě, která většinou sahá cca do poloviny hrudníku. Zaměřuje se na zvýšení fyzické kondice, redukci váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobiku je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém. Vyberte si z našich tipů, kde cvičit ve vodě v Praze i jiných městech. Aqua aerobik můžete začít cvičit kdykoliv, neboť nejsou stanoveny žádné výkonnostní, věkové ani váhové kategorie.
Karlovarský kraj | Zážitky

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi.
Karlovarský kraj | Příroda

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky

10 tipů, jak si užít výlet do Chebu a okolí

Na řece Ohři, nedaleko hranic s Německem, stojí starobylé město Cheb. První písemná zmínka pochází až z roku 1061, ovšem název města se odvozuje od z keltského názvu řeky Ohře – Agara, který se později změnil na latinské Egire a germánský Eger. Český název Cheb se objevuje v časném středověku a je odvozen od "ohbí řeky" Ohře, která obtéká skalní ostroh v severní části města. Ve městě bohatém na historické události a jeho okolí je mnoho unikátních památek – od románského hradu přes legendární Špalíček, kostel sv. Mikuláše až k poutnímu areálu Maria Loreto. Nechybí ani přírodní zajímavosti, jako jsou sopky Komorní a Železná hůrka či vodní nádrž Jesenice.
Karlovarský kraj | Památky