Úvod > Aktuality > Mrchojedy, Kozojedy nebo Srnojedy: cestování plné chutí
Životní styl

Mrchojedy, Kozojedy nebo Srnojedy: cestování plné chutí

Žertovné a občas hanlivé názvy obcí Hrdlořezy, Řitka, Kostrčany, Konětopy, Krchleby nebo Zbizuby často vzešly od škodolibých sousedů. To platí i pro vesnice, kde se na něčem hoduje, ať už to jsou Konojedy nebo Kozojedy, Máslojedy, Masojedy, Mlékojedy, Mrkvojedy či Srnojedy.
Patrně nejhorší pověst mívaly Mrchojedy. Bývalo jich u nás požehnaně a není divu, že mnohé si už dávno nechaly změnit jméno. Proto klobouk dolů před těmi, které si starý název uchovaly!

Pokud zatoužíte po fotce s cedulí Mrchojedy v pozadí, jedny najdete v Posázaví poblíž Talmberka, další na okraji Meclova kousek od silnice z Horšovského Týna do Domažlic.
 

Kde jedli koně a kozy?

Cestou do Mrchojed v Posázaví se můžete zastavit také v Konojedech; leží jihovýchodně od Kostelce nad Černými lesy. V 15. století šlo o pouhý statek s tvrzí, jejímž pánem byl jistý Kuneš z Konojed, který vlastnil také hrad Zlenice nad Sázavou. Další Konojedy, ležící kousek od Úštěku, se proslavily jako místo, kde díky hraběcí rodině Šporků vznikla první škola hry na lesní rohy ve střední Evropě.

Za vidění stojí také barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se ještě před pár lety zdál odsouzený k zániku a podařilo se jej zachránit díky společnému úsilí soukromého majitele a místních nadšenců. Kostel byl staticky poškozen roku 1945, když v blízkém lomu vybuchla munice. V soutěži Patrimonium pro futuro, kterou pořádá Národní památkový ústav, obdržela Společnost pro obnovu památek Úštěcka stříbrnou plaketou právě za obnovu tohoto kostela.

Kozojedy najdeme v Čechách celkem pětkrát, a to na Plzeňsku, u Jičína, u Prahy a u Chrudimi. Nejznámější jsou ty poslední, ležící u Rakovníka: pocházel odtud Dalibor z Kozojed, hrdina jedné ze Starých pověstí českých a Smetanovy opery Dalibor, popravený v březnu 1498 na Pražském hradě.
 

Mléko, máslo, maso, houby a zelenina

Také Mlékojedy známe ve dvojím vydání; ty u Neratovic proslavila oblíbená pískovna, další najdete na břehu Labe mezi Terezínem a Litoměřicemi. Od mléka je jen krůček k máslu: když navštívíte Památník bitvy 1866 na Chlumu u Hradce Králové, do Máslojed to budete mít jen tři kilometry. Ještě známější jsou MásloviceMuzeem másla, Máslovickou naučnou stezkou a přívozem, který pendluje přes řeku do Libčic nad Vltavou. Jen škoda, že podle profesora Antonína Profouse, autora slovníku Místních jmen v Čechách, není název obce pravděpodobně odvozen přímo od másla jako potraviny, ale z osobního jména Máslo.

Naopak jako "ves lidí, kteří jedí maso" vysvětluje název Masojed, obce, odkud je to zhruba stejně daleko do Říčan a do Českého Brodu. Jméno Srnojed u Pardubic podle jazykovědců vzniklo proto, že první usedlíci v okolních lesích hojně lovili (a pak samozřejmě také jedli) srny.

Nezapomněli jsme ani na houby: na ty vás pozveme do Hřibojed u Dvora Králové nad Labem. Zeleninu zastupují Mrkvojedy (původně ovšem šlo o jedny z mnoha Mrchojed), malá vesnice mezi Jičínem a Mladou Boleslaví.
 

Víte, že...?

  • Nadějně zní jméno obce Brambory mezi Kutnou Horou a Přeloučí. Jméno nepochází od zemědělské plodiny, ale vyvinulo se z německého jména Brandenburg, Braniborsko, odkud pocházeli zdejší starousedlíci.
  • Když se některé vsi její jméno nelíbí, může si je změnit. To je jistě v pořádku a někdy jde jen o diakritická znaménka, jindy ale čeština přijde o opravdové perly. Tak například pražskému Hloubětínu už nikdo neříká Hloupětín, Mrákov na Domažlicku se snaží zapomenout na název Mrdákov (změnil se v roce 1880) a Svrabov u Kostelce nad Černými lesy dnes zdobí poetický název Svatbín. Mezi těžší kalibry patřila vesnice Hovnov, jenž se nacházela mezi Borem a Houstouní v Plzeňském kraji. Název však pochází od staročeského významu "hovět si". Naopak šumavská osada Šukačka (nedaleko Železné Rudy) si své jméno ponechala, stejně jako Pičín na Příbramsku.
Jezero Konětopy – zatopená pískovna s průzračnou vodou

Jezero Konětopy – zatopená pískovna s průzračnou vodou

Dříve zavřený a nedávno znovu zpřístupněný lom s krásnou vodou na koupání a potápění. Pískovna se nachází u obce Konětopy najdete zde travnatou i malou písčitou pláž. Raritou je výskyt sladkovodních medůz. Pejsci se zde koupat bohužel nesmějí.

Konojedské bochníky

Konojedské bochníky

Konojedské bochníky jsou vlastně bývalým kamenolomem. Jedná se o protáhlý, zalesněný masiv, který je zbytkem několika lávových proudů s unikátní ukázku sloupcové odlučnosti čediče. Na území se vyskytují kriticky ohrožené rostliny, a proto území bylo vyhlášeno Národní přírodní památkou.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěku

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěku

Monumentální pozdně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech stojí v místně původního gotického kostela, který byl v roce 1699 přestavěn a spojen s tehdejším špitálem. Stavba současného kostela započala v roce 1748 jako součást stavby nového konventu řádu Servitů.

Kostel sv. Martina v Kozojedech

Kostel sv. Martina v Kozojedech

Kostel sv. Martina se nachází v Kozojedech u Kostelce nad Černými lesy. Byl vystavěn na místě bývalého pohanského pohřebiště ze 13. století.

Máslovické muzeum másla

Máslovické muzeum másla

Malé máslovické muzeum másla je jediné svého druhu v České republice. Netradiční naučná stezka od muzea k vltavskému přívozu.

Přírodní rezervace Máslovická stráň

Přírodní rezervace Máslovická stráň

Území tvoří zalesněný severní svah hluboko zaříznutého údolí Máslovického potoka v délce 2 km od skály nad Vltavou až po okraj obce Vodochody.

Planetární stezka údolím Vltavy

Planetární stezka údolím Vltavy

Na severním okraji Prahy u osady Zámky začíná naučná stezka. Znázorňuje zmenšenou Sluneční soustavu v poměru 1:1 000 000 000. Je dlouhá přibližně 13 km a vede podél cyklostezky k přívozu Máslovice – Libčice.

Bývalá obec Flusárna na Šumavě

Bývalá obec Flusárna na Šumavě

V 1. polovině 19. století tvořilo Flusárnu pět domů. Osadě dominovalo velké patrové stavení s polovalbovou střechou ozdobenou klasickou šumavskou zvoničkou, uvnitř kombinující obytnou a hospodářskou část. K této usedlosti náležel ještě obytný domek v místech dnešního křížku.

Naučná stezka v Máslovicích

Naučná stezka v Máslovicích

Ve středočeských Máslovicích můžete navštívit nejen známé Malé máslovické muzeum másla, ale na svých 12 zastavení vás naláká také máslovická naučná stezka.

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.

Přívoz Máslovice – Libčice nad Vltavou

Přívoz Máslovice – Libčice nad Vltavou

Z Libčic nad Vltavou do Máslovic se nejrychleji dostanete přívozem. Ten je jedním z nejstarších v Čechách. Zažil už krále Ferdinanda I. a bez újmy přežil všechna následující politická zřízení. Jezdí celý rok a nezastaví ho ani zimní mrazy.

Další aktuality

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty

Zábavní areály a farmy: z Prahy vám bude stačit necelá hodina...

…a jste tam a dál už se můžete jen bavit a hrát si – sami nebo s dětmi, to záleží jen na vás. A samozřejmě na výběru místa, protože někde jsou zkrátka děti na prvním místě. Počítejte každopádně s tím, že na většině míst strávíte celý den a čas vám uteče tak rychle, že tomu sami nebudete věřit.
Středočeský kraj | Zážitky

Užijte si Saunafest v Aquapalace Praha

Kvalifikace Mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech, účinkující a hosté z desítky zemí světa, saunové divadlo, freestyle s ručníky i oblíbené metličkování – vše nabídne očekávaný festival zážitkového saunování SaunaFest 2024. Akce proběhne od 11. do 14. dubna v největším Saunovém světě Aquapalace Praha!
Středočeský kraj | Životní styl

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

Dobrovolníci se od 12. do 14. dubna 2024 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už podevatenácté. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
Středočeský kraj | Příroda

Zámek Kačina bude mít bránu dokořán

V sobotu 13. dubna 2024 se zámek Kačina opět připojí k celostátní akci Brány památek dokořán, do níž se každoročně zapojuje řada památkových objektů na území celé České republiky. Na vybraných památkách jsou pro návštěvníky připraveny speciální výstavy, koncerty a prohlídky. Nejinak je tomu v případě Kačiny, naší nejvýznamnější klasicistní stavby, kde proběhnou dvě netradiční prohlídky!
Středočeský kraj | Památky

Skalní hrad Drábské světničky zůstává i nadále uzavřený

Letos se jako i v minulých letech turistům neotevře skalní hrad Drábské světničky u Mnichova Hradiště ve Středočeském kraji. Lesy České republiky zde chystají velkou rekonstrukci, která má zajistit ochranu památky tak, aby nedocházelo k poškozování skal lidskou nohou.
Středočeský kraj | Památky