Úvod > Aktuality > Modrotisk: stopa našich tradic v UNESCO!
Kultura

Modrotisk: stopa našich tradic v UNESCO!

  • Vydáno16. července 2022
Modrotisk, starodávná textilní tiskařská technika, se dočkal na podzim roku 2018 zápisu na seznam nemateriálního dědictví UNESCO. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do rodinných řemeslných dílen, kde se dodnes vyrábí. Dokonce si můžete objednat potřebné pomůcky a vyzkoušet si modrotisková kouzla na vlastní pěst!
modrotiskSpolečně s výrobci mají samozřejmě radost všichni, kdo si tuhle textilní tiskařskou techniku oblíbili, a také Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko: ty totiž žádaly o zápis modrotisku společně s Českem. Jde už o šestou českou položku na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jako poslední uspělo lety loutkářství, nominované společně se Slovenskem, společnost jim dělá sokolnictví, slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů.
 

Modrotisk u pěti sousedů

modrotiskPřipravit společnou nominaci několika zemí je složité, ale právě na to UNESCO slyší: modrotisk/Blaudruck /Kékfestés/Modrotlač se stal příkladem řemeslného umění a lidské tvořivosti, a přes rozdílné jazyky i kulturu zapustil kořeny v pěti zemích střední Evropy. Technika se používá od 18. století, některé dřevěné formy jsou až 300 let staré a užívá je až sedmá generace tiskařů. Látka se potiskne zvláštní směsí, která při barvení v indigové lázni zabrání jejímu probarvení. Po odstranění směsi se odkryje vzor, který v původní barvě vystoupí na modrém podkladu různé sytosti.

Pokud chcete vidět výrobu modrotisku na vlastní oči, můžete navštívit dvě rodinné modrotiskové dílny, tedy Modrotisk DanzingerOlešnici nebo dílnu Arimo ve Strážnici. Obě se podílely na přípravě nominace.
 

Strážnický modrotisk

modrotisk strážniceVíce než stoletou tradici má Modrotisková dílna ve Strážnici, založená rodinou Jochových v roce 1906. Otevřeno má celý rok a kromě dílny tu najdete i prodejnu, kde koupíte nejenom vyráběné kalendáře, zástěry a chňapky, šátky, tašky a další předměty, ale také modrotiskové oblečení a oděvní doplňky nebo metráž na vlastní pokusy.

Prohlídka dílny trvá asi půl hodiny. Pro předem neohlášené návštěvníky začíná prohlídka v pracovních dnech vždy ve 12 hodin, větší skupinu je nutné objednat předem. Přímo v dílně se také pravidelně pořádají workshopy, navíc na pozvání jezdí modrotiskaři i do jiných měst; informace o chystaných akcích najdete na Facebooku.
 

Modrotisková dílna Danzinger

modrotiskV Olešnici se kdysi hojně pěstoval len, téměř v každé chalupě klapal tkalcovský stav a samozřejmě tu žili i barvíři. Dochovala se tu původní dílna rodiny Danzingerů z počátku 19. století, kde se dodnes vyrábí modrotisk ručně s použitím původních dřevěných forem a přesně podle starých receptur. Danzingerovi vám rádi vysvětlí, jak se modrotisk dělá a předvedou vám i nanášení vzorů ručně vyřezávanými formami, sušení a barvení v kádích s modrým přírodním barvivem namíchaným z indiga. Prohlídka trvá přibližně padesát minut, přímo v dílně si také můžete výrobky z modrotisku koupit. Otevřeno je v od května do konce září, prohlídku mimo sezonu je nutné objednat předem. Pozor, dílna není vytápěná, takže si vezměte teplé oblečení.
 

Modrotisk krok za krokem

modrotisk formaLáká vás domácí modrotisk? Obě dílny na svých stránkách popisují jednotlivé kroky a postupy vlastní výroby, dokonce nabízejí i potřebné pomůcky. Přes e-shop (ano, i tradiční rodinné dílny jdou s dobou) si koupíte bílé plátno a tiskařský pop neboli reservu, kterou se na plátno nanáší vzory. Zhotovené kousky pak odevzdáte do modrotiskové dílny k obarvení a dokončení.
Za tajemstvím modrotisku do Strážnice – modrotisková dílna a výrobky

Za tajemstvím modrotisku do Strážnice – modrotisková dílna a výrobky

Návštěva modrotiskové dílny spojená s ukázkou tradiční výroby, která se nezměnila od svého založení v roce 1906. Součástí dílny je také prodejna, ve které najdete veškerý sortiment výrobků.

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Šardice, Hovorany, Ježov či Moravany: to je několik vesnic na kyjovském Slovácku, kde se dodnes udržela tradice ornamentů vysypávaných z písku. Dřív se pískové ornamenty vysypávaly od Bílé soboty do svátku sv. Václava každou sobotu večer, aby byly cesty vyzdobené před nedělní mší, dnes provázejí zejména hody a folklorní slavnosti.

20 tipů na zajímavý výlet do továren, manufaktur a dílen

20 tipů na zajímavý výlet do továren, manufaktur a dílen

Nejen prací živ je člověk. Ve volném čase se chcete bavit a poznávat nové věci. Víte například, jak se vyrábí Becherovka, co je to modrotisk nebo jak vznikají gobelíny? Kudy z nudy vám přináší tipy na místa, kde můžete proniknout do tajemství řemesel a výroby běžných věcí, nad jejichž původem se ani nezamýšlíme.

Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích

Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích

Muzeum, které bylo založeno už v roce 1918, se zaměřuje na historii a tradice regionu luhačovického Zálesí. K vidění jsou zde například modrotiskové formy, zařízení interiéru, hrnčířské výrobky a fajánse, lidové kroje, obrazy na skle, polychromované plastiky a další zvykoslovné předměty.

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Křehké východočeské krajky udělaly hned na začátku roku 2020 významný krok: Ministerstvo kultury je společně se slováckými hody zapsalo mezi domácí nehmotné poklady. Unikátní rukodělné výrobky z Vamberecka tak mají podobně jako další tradice, lidová řemesla a zvyky nakročeno k zápisu na světový seznam nehmotných památek UNESCO.

Muzeum textilního tisku ve Dvoře Králové

Muzeum textilního tisku ve Dvoře Králové

Ve Dvoře Králové nad Labem najdete muzeum textilního tisku. Vzniklo v bývalé textilní škole (nyní Střední průmyslové škole a Střední odborné škole). V muzeu jsou k vidění například exponáty z bývalého textilního muzea v České Skalici nebo modrotisková dílna.

Modrotisk – tradiční textilní tiskařská technika

Modrotisk – tradiční textilní tiskařská technika

Textilní tiskařská technika modrotisk je od listopadu 2018 na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. O zápis společně žádalo Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.

Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky

Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky

Navštivte naši jedinečnou modrotiskovou poštovní dílnu! V dílně máte k dispozici 17 razítek, které jsou zmenšeninami skutečných modrotiskových forem.

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Jedním z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna je modrotisk. Činnost modrotiskové dílny v Olešnici na Moravě se datuje již od roku 1816. Strojový tisk v továrnách znamenal konec ručnímu tisku plátna, proto je olešnický modrotisk výrobou velice vzácnou a nevídanou.

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel

Mistr a žák je unikátní vzdělávací program zaměřený na výuku tradičních řemesel a jejich propojení se současností. Kurzy jsou koncipovány pro malou skupinu žáků, aby se lektor mohl pečlivě věnovat každému z vás.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda