Úvod > Aktuality > Město Písek zahajuje letní sezónu 2011
Zážitky

Město Písek zahajuje letní sezónu 2011

  • Vydáno18. května 2011
K oficiálnímu zahájení letošní letní turistické sezóny v Písku dojde v rámci Cipískoviště, které se bude konat ve dnech 20. – 22. května 2011. Písek zve návštěvníky do jihočeských Atén na akce, které se zde v letošním roce budou konat.
Cipískoviště ( 20. – 22. května 2011 ) – Třídenní akce pro širokou veřejnost, která je zaměřená zejména na děti a jejich doprovod. I v tomto roce si hrajeme na pískovištích a znovu se můžeme těšit na obří sochy z Písku, v jejichž podobě tentokrát do Písku zavítají Rožmberkové. Právě v letošním roce totiž uplyne 4OO let od úmrtí posledního potomka pánů z Růže Petra Voka. Historická delegace se jako zrnko v písku v Písku rozhodně neztratí, ba právě naopak 100 tun zlatavého materiálu bude třeba k tomu, aby na náplavce u Kamenného mostu bylo možno vidět Viléma, Jana Zrinského, Petra Voka, Perchtu, Evu, Bohunku a figury zvířat – dva psy a opici. Velkolepé pískové sochy letos pro město Písek vytvoří firma Art Kodiak s.r.o. zastoupená jednatelem společnosti akademickým sochařem a restaurátorem Mgr. Jiřím Fialou. Samotná realizace bude probíhat pod taktovkou akademických sochařů MgA. Josefa Faltuse a MgA. Jiřího Kašpara. Slavnostní vernisáž proběhne v sobotu 21. května v 11 hodin a obří pískové sochy si návštěvníci Písku budou moci prohlédnout do konce června. Součástí Cipískoviště bude bohatý doprovodný program.

Městská slavnost (10. – 11. června 2011 ) – Již tradiční záležitostí v oblasti cestovního ruchu je písecká městská slavnost Dotkni se Písku. Letošní již 19. ročník nese podtitul – Dotkni se Písku aneb Švejkovy c. k. manévry. Tato slavnost bude doprovázena bohatým programem např. přehlídka c. k. vojska, výcvik c. k.  vojáků, armádní  c .k. ležení a samozřejmě zde bude i samotný Švejk, který se bude po Písku pohybovat na kryplkáře s paní Müllerovou či v  kočáře s Císař pánem. Nebude chybět ani zábava a mnoho hudebních vystoupení různých žánrů.

Filmový Festival nad řekou (29. července – 5. srpna 2011 ) – Tento již 3. ročník filmového festivalu nabídne v letošním roce filmy na téma – Bůh; Historie řeckého filmu; Od Caligariho k Hitlerovi; Diagnóza času.

Mezinárodní folklorní festival (17. – 21. srpna 2011 ) - 17. ročník setkání národních i zahraničních tanečních souborů dospělých i dětských. Představení jsou volně přístupná v Palackého sadech, na Městském ostrově a řadě dalších míst ve městě.

Mezinárodní festival studentských filmů (7. – 9. října 2011) V letošním roce se uskuteční již 11. ročník studentského filmového festivalu, který pořádá Filmová akademie Miroslava Ondříčka. V těchto dnech patří Písek mladým umělcům a stává se místem poznání a propojování evropských a světových kultur.

V letošním roce město Písek z finančních důvodů upustilo od pořádání soutěžní přehlídky tiskovin cestovního ruchu Tourpropag. Vše ale nasvědčuje tomu, že v příštím roce se tuto tradici podaří opět nastartovat a Tourpropag se opět do Písku po roce vrátí.

Město Písek samozřejmě nechce návštěvníky lákat pouze na kulturní akce, ale také na své již tradiční hodnoty. V rámci kampaně – Navštivte Písek…. to letí!, bude i v letošním roce prezentovat zejména:
  • Kamenný most – nejstarší dochovaná stavba tohoto druhu v Čechách
  • Prácheňské muzeum v budově bývalého královského hradu – zde je nově k vidění mj. Galerie českých panovníků
  • Sladovnu – kulturní prostor se stálými expozicemi dětské ilustrace
  • Funkční historickou městskou vodní elektrárnu s muzeem osvětlení
  • Moderně obnovené prostranství Bakaláře s řadou archeologických nálezů a možností výstupu na věž děkanského kostela s pohledem na Písek z výšky 42 metrů. Prohlídka věže děkanského kostela nejen otestuje zdravotní kondičku, ale také potěší duši a rozšíří dějepisné a zeměpisné obzory. Na ochoz věže totiž nestoupá návštěvník sám, ale v doprovodu zkušeného věžného pana Aloise Němce. Ten zde má svůj druhý domov, neboť už tři desetiletí chodí natahovat věžní hodiny a dohlíží na přesný čas obrácených rafií. Návštěvník se zde dozví spoustu zajímavostí a samozřejmě si užije skvělý rozhled na písecké křivolaké uličky, Velké náměstí a dokonce dohlédne na šumavský Churáňov, který v zimě v podvečer oslňuje nasvícenou sjezdovkou. Provozní doba věže: celoročně soboty, neděle a svátky ve 13, 15, 17 hodin. Červen, červenec, srpen denně kromě pondělí 13, 15, 17, 19 hodin.
  • Zemský hřebčinec – novou národní kulturní památku

Dalším tématem letošní letní turistické sezóny v Písku bude premiéra velkolepé hudební komedie F. A. Brabce V peřině. Tento film, který v loňském roce vznikal v Písku, je prvním českým filmem, který se kompletně natáčel 3D technologií. Film V peřině je hudební komedie v rozverném letním stylu Mamma Mia. V peřině zazní 22 původních skladeb. Hudbu k filmu a většinu písní složil René Rypar ze skupiny Support Lesbiens. Slavnostní premiéra filmu se uskuteční 2. června 2011 v Praze a souběžně ve stejný den i v Písku. Velkolepé je i obsazení filmu, kde téměř na dotek zpívá a tančí Lucie Bílá, Karel Roden, Jiří Mádl, Eliška Balzerová a další. V rámci této slavnostní premiéry uspořádá písecká filmová škola workshop natáčení na ulici a město Písek bude prezentováno jako partner filmového titulu V peřině.

K celoročním tématům turistického ruchu v Písku patří kulturní prostor Sladovna o.p.s. V jednom domě zde naleznete 7 prostor – galerií, které svými expozicemi oslovují všechny návštěvníky. Ve dvou galeriích Sladovny jsou umístěny dvě multimediální stálé expozice pro děti. Jedna představuje výběr nejlepších českých ilustrátorů, známých svými ilustracemi dětských knih na celém světě – Adolf Born, Josef Lada, Josef Čapek, Ondřej Sekora atd. Druhá stálá expozice je půvabný ráj pohádkové rodiny Rumcajse, Manky a Cipíska – tedy expozice věnovaná vzpomínání na oblíbeného výtvarníka a píseckého rodáka Radka Pilaře. V obou těchto stálých expozicích mohou děti vidět nejen ukázky ilustrací, ale také zde poslouchají pohádky, kreslí, dívají se na oblíbené filmy.

V přízemí Sladovny je od května 2011 umístěno Infocentrum města Písek a pro návštěvníky Písku budou právě zde poskytovány důležité informace – včetně všech informací o ubytovacích, stravovacích kapacitách, zajímavostech regionu i významných památkách. V letních měsících se přilehlé nádvoří Sladovny stává příjemnou oddechovou zónou. Samozřejmostí nově zrekonstruovaného objektu i přilehlého nádvoří je bezbariérový přístup. Prostřednictvím Kanceláře destinačního managementu Písecka jsou nabízeny různé pobytové balíčky, ve kterých je Sladovna také zahrnuta.

V letošním roce město Písek otevřelo novou Lesovnu, v níž bude v Píseckých horách sídlit správa městských lesů. Stavba je zhotovena jen ze dřeva a skla a navrhl ji známý pražský architekt Martin Rajniš, který je podepsán i pod novou Poštovnou na Sněžce. V Lesovně, která stojí v lokalitě Flekačky, je zřízeno infocentrum o Píseckých horách. Právě sem především o víkendech míří turisté i obyvatelé Písku na procházky a výlety a Lesovna má zajisté dobrou šanci stát se výchozím bodem pro turisty při návštěvě Píseckých hor.

V letošním roce Písek zabodoval také v soutěži Zlatý erb 2011. Zlatý erb je soutěž o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí, kterou každoročně vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj. Zvláštní cenu ministra pro místní rozvoj získal městský portál – informační systém cestovního ruchu Písku a Písecka www.icpisek.cz. Cílem této soutěže je podpořit modernizaci místní a regionální veřejné správy prostřednictvím rozvoje informačních služeb poskytovaných občanům i specifickým skupinám uživatelů. Zlatý erb byl oceněn jako finalista světové soutěže Stockholm Challenge Award. Poděkování samozřejmě patří i autorovi stránek panu Mgr. Luborovi Mrázkovi, který s odborem kultury a cestovního ruchu města Písek na tvorbě stránek od roku 2004 spolupracuje.
Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Prácheňské muzeum v Písku

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Sladovna Písek – galerie hrou

Sladovna Písek – galerie hrou

Zážitkové výstavy pro celou rodinu, čtyři patra zážitků a kreativity. Výstavy a jejich témata prostřednictvím hry nabízí spoustu inspirace a poznání. Přijďte a poznejte svět Jana Amose Komenského, zažijte Mraveniště, zahnízděte ve světě ilustrovaných knížek, nebo si něco vytvořte v Animáriu.

Elektrárna královského města Písku – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Elektrárna královského města Písku – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Elektrárna královského města Písku vznikla na místě bývalého Podskalského mlýna na doporučení vynálezce Františka Křižíka.

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Přijďte si prohlédnout historický objekt Zemského hřebčince Písek, který byl vybudován v tudorovském slohu na přelomu 19. a 20. století a je dodnes jedním z nejvýznamnějších chovatelských zařízení v zemi. Od 1. července 2010 nese status Národní kulturní památka České republiky.

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty