Úvod > Aktuality > Mělnické vinobraní ovládne město na soutoku již o tomto víkendu!

Mělnické vinobraní ovládne město na soutoku již o tomto víkendu!

Vydáno 14. září 2017 Gurmánská turistika
Letošní Mělnické vinobraní se uskuteční tradičně od pátku do něděle v termínu 15. - 17. září. V průběhu tří víkendových dnů vystoupí na dvou hudebních scénách řada kapel a souborů. Dobová scéna vás přenese do různých období a stylů. Pro rodiny s dětmi je připravena dětská scéna s bohatým programem a výtvarnými dílnami ale také zábavní zóna s pouťovými atrakcemi. Hlavní scéna se po letech vrací na Náměstí Míru, kam bude placený vstup. Pouťovým atrakcím bude vyhrazeno Náměstí Karla IV. a přilehlé ulice.

Mělník zámekMělnické vinobraní patří mezi akce s dlouhou tradicí. Základy musíme hledat už v 9. století, kdy na svazích soutoku Labe a Vltavy nechala kněžna Ludmila založit první vinice. Od těch dob se každoročně na podzim slavila úspěšná sklizeň.

První opravdové vinobraní ale proběhlo roku 1911. Pak se na dlouhých 11 let odmlčelo, aby se vrátilo v plné síle a blýsklo se dokonce návštěvou samotného prezidenta Masaryka. Od té doby se slavnosti vína s odmlkami vracely do Mělníka, až se z nich stala pravidelná akce a vrchol místní kulturní sezóny.

Třídenní slavnosti vína, vinařů a dobré zábavy chystají letos v Mělníku od pátku 15. září do neděle 17. září. Na Mělnickém vinobraní ochutnáte burčák a vína místních vinařů, a zároveň poznáte starobylé město nad soutokem s jeho historickými a vinařskými tradicemi.


Hudba se vstupenkou, pouť zdarma

Rozsáhlá část svátků vína bude opět přístupná zdarma, konkrétně se bude jednat o části s pouťovými atrakcemi, stánky... atd. Placený bude vstup do prostor Náměstí Míru, kde se budou konat hudební produkce (vstupenky budou k zakoupení u vstupů na náměstí). Vinobraní se tak v opět rozdělí na dvě části - hudební festival (placený vstup) a pouť (bez vstupného). Na podiu se vystřídá mnoho známých umělců, například Patrola Šlapeto, UDG, Miro Žbirka, Netřesk a další. Základní vstupenka na třídenní program zakoupená na místě stojí 200 Kč, jednodení vstupenka pak 120 Kč.

Mělník soutokO víkendu, kdy probíhá vinobraní je zesílena autobusová doprava na Mělník z Prahy, Neratovic, Štetí. Na vinobraní je možné vyrazit též vlakem (zejména z Mladé Boleslavi, z obcí ležících na trati do Ústí nad Labem). Při cestě autobusem doporučujeme vystoupit na zastávkách Pražská (mírnější kopec, delší cesta) nebo na autobusovém nádraží (kratší cesta, prudší kopec). Vlakové nádraží leží jen pár desítek metrů od autobusového. Orientace v Mělníce je jednoduchá, hledáte-li centrum města, jděte vždy do kopce. Při zvolení dopravy automobilem vás čeká problém s nalezením vhodného parkovacího místa. Centrum Mělníka je o vinobraní uzavřené i místním, nejlépe zaparkujete u některého z nákupních center (Kaufland, Tesco. Lidl, Penny Market - avšak pozor! - neparkujte u prodejny Eva - parkoviště se po otevírací době uzavírá), na parkovištích u velkých sídlišť (ulice Sportovní, Bezručova, Mladoboleslavská).

Ludmila – nejznámější mělnické víno

Ludmila – nejznámější mělnické víno

Víno Ludmila je pojmenováno po kněžně Ludmile, která na Mělníku založila první vinici a dala základ celému místnímu vinařství. Od konce 19. století se stáčí do originálních, pro ni typických lahví, tzn. „kalamářů“.

Mělnické vinobraní 2018

Mělnické vinobraní 2018

Tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy, která bude probíhat na hlavní, country, dobové a dětské scéně na Mělníku. Naší snahou je vytvořit příjemnou atmosféru ve městě, přilákat širokou veřejnost, a to nejen na multižánrový program, ale také na gastronomické speciality.

Regionální muzeum Mělník - historické kočárky, vláčky a regionální historie

Regionální muzeum Mělník - historické kočárky, vláčky a regionální historie

Expozice mělnického muzea se snaží zachytit široké spektrum života v mělnickém regionu jak v minulosti, tak i v současnosti. Muzeum se specializuje na historii výroby kočárků v Čechách a dokumentaci českého vinařství. Regionální muzeum v Mělníku je otevřeno celoročně.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Restaurace s výhledem na soutok řek Labe a Vltavy a proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín a gurmánských specialit, zámecká cukrárna pak dezerty vlastní výroby.

Mělnické podzemí - historické podzemí s nejširší studnou

Mělnické podzemí - historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Další aktuality

24.5.
2018
Pivovar Ferdinand v Benešově otevře v pátek své brány

Pivovar Ferdinand v Benešově otevře v pátek své brány

Střední Čechy | Gurmánská turistika
11.5.
2018
Dobříš se o víkendu stane rybím rájem

Dobříš se o víkendu stane rybím rájem

Střední Čechy | Gurmánská turistika
11.5.
2018
Ochutnejte chřest ve všech jeho podobách na slavnostech v Hostíně

Ochutnejte chřest ve všech jeho podobách na slavnostech v Hostíně

Střední Čechy | Gurmánská turistika