Úvod > Aktuality > Loutky a slavné české loutkářství: deset míst, kde se s nimi seznámíte

Loutky a slavné české loutkářství: deset míst, kde se s nimi seznámíte

Vydáno 4. listopadu 2017 Kultura
Stejně jako kubánská rumba, belgické pivo nebo novoroční oslavy v Bangladéši se loni do seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO dostalo i české loutkářství. S loutkáři se v létě běžně potkáváte na městských a hradních slavnostech, naopak podzimní a zimní měsíce jsou ideální příležitostí pro výlet do loutkářských muzeí a na výstavy.
V seznamu „domácích“ položek světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO se loutkářství uhnízdilo vedle tak významných kulturních a společenských fenoménů jako jsou slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku nebo jízdy králů. Ale daří se mu skvěle: zatímco masopustní masky si na stálou expoziciHlinsku musely několik let počkat a verbuňk i jízdy králů bývají jen tu a tam zmíněny v národopisných expozicích, loutkářských muzeí se v Česku opravdu urodilo. Do řady z nich se můžete podívat celý rok.
 

Nejstarší a největší: Muzeum loutek v Chrudimi

Když se v Chrudimi zeptáte na Mydlářovský dům, nepošlou vás do obydlí slavného kata Mydláře, ale do nádherného renesančního domu s arkádovou lodžií, bohatou sochařskou výzdobou a pitoreskní vyhlídkovou věžičkou. Kdysi si jej nechal postavit chrudimský měšťan Matěj Mydlář, profesí mýdlař a svíčkař, dnes v jeho interiérech sídlí Muzeum loutkářských kultur. Prohlédnete si tu nejrůznější loutková divadla, dekorace a české i zahraniční loutky rozmanitých velikostí i typů, v herně s loutkami si sami vyzkoušíte, jak se divadlo hraje. Muzeum kromě toho pořádá výstavy: ta letošní se jmenuje Malý pán / Velká cesta jedné loutky a provede vás půvabným loutkovým filmem režiséra Radka Berana, který vznikl na motivy dětské knížky Velká cesta Malého pána od Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha. Muzeum je otevřené denně kromě pondělí, výstava vám může zpříjemnit některý z vánočních výletů – končí až 7. ledna.
 

Národní muzeum a Muzeum loutek v Prachaticích

Loutkářství se věnuje dokonce i Národní muzeum, které v Prachaticích zřídilo Muzeum české loutky a cirkusu. Do vábivého světa loutkářství a lesku manéží nahlédnete přímo na hlavním náměstí v jednom z historických renesančních domů. Část věnovaná loutkám mapuje historii od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla až k dnešním profesionálním scénám. V cirkusové části objevíte vedle kouzelnických a cirkusových pomůcek také dobovou putovní atrakci, nad kterou na poutích žasli naši pradědečkové a prababičky: panoptikum s voskovými hlavami a mořskou pannou. Loutky, cirkusové rekvizity pro žonglování i klaunské výstupy a kouzelnickou literaturu nabízí muzejní obchod, v herně navíc můžete s muzejními loutkami sehrát vlastní představení. Otevřeno je celoročně a denně kromě pondělí, zavřeno bývá jen o Vánocích a na Nový rok.
 

Plzeň: loutkářská metropole s muzeem

Ve světě se Plzeň neproslavila jen pivem a strojírenstvím, ale také loutkářstvím. Letos si připomínáme 125 let od narození a 60 let od úmrtí Josefa Skupy (1892–1957), „otce“ nesmrtelné komické dvojice Spejbla a Hurvínka, a také 130 let od narození řezbáře Gustava Noska (1887–1974), který tajně, jako překvapení pro Skupu, vyřezal prvního Spejblíka či Spejblátko – jméno se ale dochovalo jen ve vzpomínkách, dnes tuhle loutku znáte jako Hurvínka. Navíc před 105 lety se v Plzni narodil další geniální tvůrce loutek Jiří Trnka (1912–1969), jehož filmy a ilustrace dobyly svět.

Se všemi pány a jejich díly se seznámíte v Muzeu loutek na hlavním plzeňském náměstí. Expozice je interaktivní, například v Loutkomatech si sami pustíte krátká představení. Uvidíte tu také loutky z inscenací plzeňského Divadla Alfa, nechybí ani malá muzejní kavárna s dětským koutkem a sál, kde si můžete s loutkami pohrát a vyzkoušet si různé techniky vodění. Otevřeno je celoročně a denně kromě pondělí.
 

Kde čekají další loutkové zážitky?

Muzeum loutek a dětská představení v divadle Radost

Muzeum loutek a dětská představení v divadle Radost

Budova stálé expozice loutek brněnského divadla Radost připomíná zaoceánskou loď. Koráb v sobě ukrývá stovky loutek mapujících loutkářské umění v Radosti od 50. let 20. století do současnosti. Divadlo jako takové se zaměřuje na tvorbu pro děti.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění na 300 loutek (od lidových loutkářů až po amatérské scény) aranžovaných v tematické celky, textově provázané s jihočeskou historií a legendami.

Muzeum loutek Štramberk - loutky ze sbírek Milana Knížáka

Muzeum loutek Štramberk - loutky ze sbírek Milana Knížáka

Od května 2012 můžete při svých toulkách Štramberkem a okolím navštívit nově otevřené Muzeum loutek, které se nachází v místě bývalého Muzea starých tisků a lidové keramiky, na Náměstí č.p. 40. Muzeum se nachází v přívětivé chaloupce na rohu štramberského náměstí.

Muzeum loutkářských kultur Chrudim - loutky nejen na koukání

Muzeum loutkářských kultur Chrudim - loutky nejen na koukání

Průřez dějinami loutkářství u nás a inspirace k hlubšímu porozumění loutkovému divadlu, k objevení jeho možností. V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uvidíte historické i současné, české i zahraniční loutky, ale navíc si sami můžete v herně muzea vyzkoušet, jak se hraje loutkové divadlo.

Paměť loutky: příběh města Plzně - geocachingový průvodce městem

Paměť loutky: příběh města Plzně - geocachingový průvodce městem

Dobrodružné geocachingové putování dějinami západočeské metropole s neobvyklými průvodci a s pokladem na konci cesty připravilo Muzeum loutek v Plzni ve spolupráci s plzeňskou geokomunitou.

Zámek Choltice - za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Zámek Choltice - za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Svět zážitků nejen pro děti - to je podtitul nově otevíraných expozic na zámku v Cholticích u Přelouče, zaměřených nejen na vodníky, ale především a hlavně na půvabný svět černého divadla, který vás obklopí a vtáhne do sebe.

Divadlo Buchty a loutky

Divadlo Buchty a loutky

Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo založené čerstvými absolventy loutkářské katedry DAMU v roce 1991 v chebské ubytovně. Do jeho repertoáru spadají představení nejen pro děti, ale id dospělé.

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint královéhradeckého Divadla Drak patří k zavedeným značkám na české i světové divadelní scéně. Nově nabízí nahlédnutí do netradičního muzea loutek, nebo do "Divadelní laboratoře". Muzeum loutek, které zde naleznete, přímo vyžaduje vaše aktivní zapojení do prohlídky.

Divadlo loutek Ostrava - zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava - zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava hraje denně dvě představení pro žáky mateřských a základních škol, některé tituly uvádí i pro studenty středních škol a pro dospělé diváky (tradiční pondělní podvečery).

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

V Plzni na náměstí najdete moderní muzeum, ve kterém našlo stálý domov asi 300 loutek. Nejstarší vznikly kolem roku 1830, největší měří přes 2 metry. V muzeu se nachází například loutkomat inspirovaný divadlem Karla Nováka anebo unikátní oživený model Škodova divadla.

Další aktuality