Úvod > Aktuality > Litomyšl si letos připomíná 450 let od položení základního kamene zámku

Litomyšl si letos připomíná 450 let od položení základního kamene zámku

Vydáno 7. ledna 2018 Památky
Město Litomyšl si letos připomene 450 let od položení základního kamene známého renesančního zámku. Jubileum doprovodí mnoho akcí, avšak hlavní oslavy připadnou na podzim. K tomuto významnému výročí již město vydalo zajímavý kalendář.
LitomyšlVěděli jste, že Vratislav z Pernštejna vystavěl honosný renesanční zámek prý jako dar z velké lásky pro svou krásnou španělskou paní Marii Manrique de Lara? Že se zhoubné požáry nevyhnuly ani zámku a proto se další majitelé, Valdštejnové-Vartemberkové, nejdříve museli soustředit na opravy a teprve později se zapsali do dějin vybudováním unikátního zámeckého divadla či zahradního saletu a v souladu s barokním vkusem nechali omítnout i renesanční sgrafitovou fasádu? A znáte odpověď na otázku, kdo byl posledními majiteli litomyšlského panství a zda na zámku bydleli? Víte, že Litomyšl byla prvním zámkem v republice, který byl po roce 1945 „předám lidu pro kulturní účely“. Zajímá vás, kdy došlo ke znovuodhalení zámeckých sgrafit? Na všechny tyto otázky vám dá odpověď a také mnoho dalších zajímavých informací se dozvíte v nástěnném kalendáři „Příběh zámku Litomyšl“. Ten ve své obrazové části představí současnost, v textové části pak připomíná 12 letopočtů, které byly v životě zámku a zámeckého areálu důležité. Poslední dvoustrana je věnována současnému návštěvnickému programu a historii dalších budov v zámeckém areálu.

LitomyšlVýznamné výročí připomenou i městské akce – například v létě město plánuje Španělský večírek na zámeckém nádvoří. Bude vzpomínkou na šlechtičnu Manrique de Lara, pro kterou nechal Vratislav z Pernštejna zámek postavit. Španělka, nazývaná též Černá paní, do Čech přivezla slavné Pražské Jezulátko. S Vratislavem měla 21 dětí!
 
Litomyšl letos čekají i další výročí, 90. let slaví muzeum, uskuteční se 60. ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl nebo 20. ročník Toulovcových pátků, což jsou prázdninové kulturní akce na stejnojmenném náměstí. Mezi další akce budou patřit gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové, dny barokní tradice, pivní festival nebo vzpomínka na automobilovou závodnici Elišku Junkovou.
Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové 2018

Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové 2018

Gastroslavnosti jsou pořádány k poctě legendy české kuchyně M. D. Rettigové, která v Litomyšli žila posledních 11 let svého života. Slavnosti jsou proto zaměřeny na propagaci české kuchyně, kvalitních regionálních potravin, zároveň však kladou důraz i na inovaci a experiment.

Renesance v Litomyšli - květinová výstava ke 450. narozeninám zámku (1568-2018)

Renesance v Litomyšli - květinová výstava ke 450. narozeninám zámku (1568-2018)

Na rok 2018 připadá 450 let založení zámku. Základní kámen jedné z nejvýznamnějších českých renesančních památek byl položen Vratislavem z Pernštejna po poradě s astrology 18. 3. 1568. Od 15. března do 2. dubna bude k vidění unikátní výstava.

Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Litomyšl je spojená s osudy mnoha významných osobností z řad spisovatelů, malířů či hudebníků. Také tuto historii představuje místní Regionální muzeum, které seznamuje návštěvníky dále s vlastivědnými zajímavostmi z města a jeho okolí.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Automobiloví veteráni a vzpomínková jízda na manžele Junkovy v Litomyšli 2018

Automobiloví veteráni a vzpomínková jízda na manžele Junkovy v Litomyšli 2018

Vzpomínkovou jízdu na naše slavné automobilové závodníky Elišku a Čeňka Junkovy a sraz několik desítek vozidel vyrobených do roku 1948. Od 10. do 12. srpna budeme opět obdivovat krásu historických automobilů a motocyklů.

Lázně ducha - otevření sedmé litomyšlské lázeňské sezóny 2018

Lázně ducha - otevření sedmé litomyšlské lázeňské sezóny 2018

Že k pravým lázním patří neodmyslitelně i lázeňské prameny? Ano, to je pravda. Léčivým pramenem však nemusí být jenom voda z termálního zdroje, duši léčí především pozitivní energie a dobrá nálada, kterou může podpořit i gurmánský zážitek. Proto se v Litomyšli označují jako Lázně ducha.

Smetanova Litomyšl 2018

Smetanova Litomyšl 2018

Nejslavnějšího litomyšlského rodáka Bedřicha Smetanu, připomíná každé léto druhý nejstarší hudební festival v Česku. Hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, galakoncerty, kantáty a písňové večery, v pestré programové nabídce nachází místo i balet, či promenádní koncerty.