Úvod > Aktuality > Letošní Jiřinkové slavnosti v České Skalici doprovodí bohatý kulturní program

Letošní Jiřinkové slavnosti v České Skalici doprovodí bohatý kulturní program

Vydáno 6. září 2017 Životní styl
Každoročně v září se v České Skalici na Náchodsku konají Jiřinkové slavnosti, které mají tradici již od roku 1837. Do jejich programu nedomyslitelně patří výstava jiřinek v Muzeu Boženy Němcové ve dnech 8. až 10. září. V areálu muzea a na maloskalické tvrzi můžete zhlédnout tisíce řezaných květů i výsadeb. Již dnes je v tomto památkově chráněném areálu vysazeno téměř 150 druhů jiřinek v počtu více než 1000 kusů. Letos si připomínáme 180. výročí první jiřinkové slavnosti v České Skalici v roce 1837.

Výsadbu a řezané květy na Jiřinkových slavnostech vystavují členové jiřinkářské společnosti Dagla z východních Čech, Exnarovo zahradnictví z Velkého Třebešova a Langrovo zahradnictví z Rájce-Jestřebí. Areál je otevřený každý den od 9 do 17 hodin.

Cílem každoroční návštěvnické ankety je vybrat nejpřitažlivější odrůdu z jiřin vystavených v sklepeních tvrze popř. vysazených v areálu muzea. Vybraná odrůda se stává symbolem slavností jiřinek následujícího roku.. Královnou jiřinkových slavností 2016 se stala odrůda Brad Pitt.

V dramaturgii výstavy se opět vyjímají akce s kulturním rozměrem. 6. září Společnost Boženy Němcové a Městská knihovna v České Skalici uvádí komponovaný pořad ke 180. výročí prvních jiřinkových slavností v České Skalici v roce 1837. Účinkuje českoskalické literárně hudební kvarteto. Po skončení programu se bude konat hudební soaré s občerstvením na zahradě knihovny.

V sobotu i v neděli (10–16 hod.) bude pro zručné návštěvníky, včetně dětí, připraveno malování na hedvábí. Zájemci si produkty nejen koupí, ale i vyrobí.

Nedělní doprovodný program zakončí v 15:30 vyhlášení vítěze ankety Královna jiřinkových slavností. Připravena je i prezentace výpěstků zahrádkářů, zahradníků a ovocnářů, historie a současnosti včelařství. Chybět nebudou živé včely, odborné přednášky o zahradničení. Součástí bude prodej medu, medoviny, včelích produktů, ovoce, květin a sazenic.
 
Tip na výlet:

Na zámku v Ratibořicích budou připraveny netradiční prohlídky v rámci Dnů evropského dědictví v sobotu 16. září 2017.

Vyprávění průvodců na zámku Ratibořice vám představí málo známé nebo již zapomenuté děje, příběhy a osudy ze života obyvatel zámku a jejich příbuzenstva.

Délka prohlídky je přibližně v rozsahu 90 až 120 minut a její kapacita maximálně 25 osob. Začátek je stanoven na 16 a 17 hodin. Vstupenky je nutno rezervovat předem. Rezervace prohlídek a podrobné informace lze získat na telefonním čísle 491 452 123 (pouze v pracovních dnech v čase od 7 do 14 hodin), nebo na e-mailu: info@zamekratiborice.cz.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Autocamping Rozkoš - rozkoš u vody

Autocamping Rozkoš - rozkoš u vody

Autocamping Rozkoš se nachází v atraktivní oblasti v blízkosti údolní nádrže Rozkoš. Poloha kempu je ideální pro milovníky přírody, turistiky i cykloturistiky.

Naučná stezka Betlém - procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém - procházka barokem na Kuksu

7 km dlouhá okružní naučná stezka Betlém - Kuks. Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek.

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Nejstarší české literární muzeum s pozůstalostí po nejznámější české spisovatelce, kterou muzeu věnovala dcera Němcové Dora. Ve dvou muzejních areálech se mohou návštěvníci seznámit nejen s osobou spisovatelky, ale i historií textilní výroby či války prusko-rakouské roku 1866.

Slavnost jiřinek v České Skalici 2018

Slavnost jiřinek v České Skalici 2018

Tradiční výstava jiřinek s doprovodným kulturním programem. Letos si připomínáme 181. výročí první jiřinkové slavnosti v České Skalici v roce 1837.

Další aktuality

30.1.
2015
Deštné přeje romantikům i milovníkům zimního adrenalinu

Deštné přeje romantikům i milovníkům zimního adrenalinu

Královéhradecko | Životní styl
15.2.
2013
Svatební show zaplní o víkendu Futurum v Hradci Králové

Svatební show zaplní o víkendu Futurum v Hradci Králové

Královéhradecko | Životní styl