Úvod > Aktuality > Letos naposledy si prohlédnete pětimetrový betlém v Telči

Letos naposledy si prohlédnete pětimetrový betlém v Telči

Vydáno 2. prosince 2017 Životní styl
V letošním předvánočním čase máte poslední možnost prohlédnout si pětimetrový mechanický betlém v Telči, který pochází z 19. století. V příštím roce bude betlém manželů Vostrých uložen do depozitáře, protože muzeum se musí ze stávajících prostor v telečském zámku vystěhovat.
Betlém je vyroben převážně z papíru, pouze konstrukce je dřevěná. Kulisy a nepohyblivé figurky jsou vyrobené metodou papírmaše. Jedná se o směs z natrhaných kousků papíru, vody a lepidla, která je po uschnutí poměrně pevná. Již od počátku svého vzniku byl betlém poháněn, a to nejprve ručně – klikou, a v současnosti elektrickým motorem.

O adventních víkendech a poté od 25. do 31. prosince si betlém můžete prohlédnout od 10 do 15 hodin, na Štědrý den pak od 13 do 15 hodin.

V příštím roce je v plánu rekonstrukce zámku Telč, a to je důvodem nutného vystěhování telečské pobočky Muzea Vysočina. V první polovině roku 2018 bude betlém demontován a uložen do muzejního depozitáře. Nenechte si proto ujít možnost vidět tento zdařile restaurovaný betlém, jehož pohybující se figurky potěší nejenom srdce dětského návštěvníka.
 
Městské podzemí v Telči

Městské podzemí v Telči

Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů. Je zde také interaktivní expozice o historii města.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči - renesanční perla na seznamu UNESCO

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči - renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Muzeum Vysočiny v Telči

Muzeum Vysočiny v Telči

Muzeum Vysočiny Jihlava sídlí ve třech historických budovách na Masarykově náměstí. Se svými pobočkami v Telči, Třešti a hradem Roštejnem je největším muzeem v kraji. Telčskou pobočku naleznete na Státním zámku v Telči. Expozice dokumentuje vývoj města v průběhu staletí.

Společná vstupenka do muzeí a galerií v kraji Vysočina

Společná vstupenka do muzeí a galerií v kraji Vysočina

Společná vstupenka muzeí a galerií zřizovaných Krajem Vysočina umožňuje opakovaně zavítat do jednoho kulturního zařízení, navštívit postupně všechny nebo vybrané zapojené instituce do vyčerpání dvanácti vstupů. Vstupenka je navíc přenosná.

Vycházkové trasy městem Telč

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Věž sv. Ducha v Telči

Věž sv. Ducha v Telči

Pozdně románská věž z první poloviny 13. století je nejstarší dochovanou stavební památkou města. Původně byla postavena jako strážná věž při kostele sv. Ducha v sídle královského správce. Ve věži naleznete také expozici mapující vývoj města.

Další aktuality