Úvod > Aktuality > Letos naposledy si prohlédnete pětimetrový betlém v Telči

Letos naposledy si prohlédnete pětimetrový betlém v Telči

Vydáno 2. prosince 2017 Životní styl
V letošním předvánočním čase máte poslední možnost prohlédnout si pětimetrový mechanický betlém v Telči, který pochází z 19. století. V příštím roce bude betlém manželů Vostrých uložen do depozitáře, protože muzeum se musí ze stávajících prostor v telečském zámku vystěhovat.
Betlém je vyroben převážně z papíru, pouze konstrukce je dřevěná. Kulisy a nepohyblivé figurky jsou vyrobené metodou papírmaše. Jedná se o směs z natrhaných kousků papíru, vody a lepidla, která je po uschnutí poměrně pevná. Již od počátku svého vzniku byl betlém poháněn, a to nejprve ručně – klikou, a v současnosti elektrickým motorem.

O adventních víkendech a poté od 25. do 31. prosince si betlém můžete prohlédnout od 10 do 15 hodin, na Štědrý den pak od 13 do 15 hodin.

V příštím roce je v plánu rekonstrukce zámku Telč, a to je důvodem nutného vystěhování telečské pobočky Muzea Vysočina. V první polovině roku 2018 bude betlém demontován a uložen do muzejního depozitáře. Nenechte si proto ujít možnost vidět tento zdařile restaurovaný betlém, jehož pohybující se figurky potěší nejenom srdce dětského návštěvníka.
 
Městské podzemí v Telči

Městské podzemí v Telči

Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů. Je zde také interaktivní expozice o historii města.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči - renesanční perla na seznamu UNESCO

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči - renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Muzeum Vysočiny v Telči

Muzeum Vysočiny v Telči

Muzeum Vysočiny Jihlava sídlí ve třech historických budovách na Masarykově náměstí. Se svými pobočkami v Telči, Třešti a hradem Roštejnem je největším muzeem v kraji. Telčskou pobočku naleznete na Státním zámku v Telči. Expozice dokumentuje vývoj města v průběhu staletí.

Společná vstupenka do muzeí a galerií v kraji Vysočina

Společná vstupenka do muzeí a galerií v kraji Vysočina

Společná vstupenka muzeí a galerií zřizovaných Krajem Vysočina umožňuje opakovaně zavítat do jednoho kulturního zařízení, navštívit postupně všechny nebo vybrané zapojené instituce do vyčerpání dvanácti vstupů. Vstupenka je navíc přenosná.

Věž sv. Ducha v Telči

Věž sv. Ducha v Telči

Pozdně románská věž z první poloviny 13. století je nejstarší dochovanou stavební památkou města. Původně byla postavena jako strážná věž při kostele sv. Ducha v sídle královského správce.

Vycházkové trasy městem Telč

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesační architektury.

Další aktuality

31.5.
2017
Veteráni mají v neděli sraz v Třešti

Veteráni mají v neděli sraz v Třešti

Vysočina | Životní styl
17.5.
2017
Zámek v Náměšti bude slavit svatbu

Zámek v Náměšti bude slavit svatbu

Vysočina | Životní styl