Úvod > Aktuality > Léto v plném proudu: novinky, které rozhodně musíte vyzkoušet

Léto v plném proudu: novinky, které rozhodně musíte vyzkoušet

Vydáno 15. července 2017 Zážitky
Ani letošní léto na portálu Kudy z nudy se neobejde bez novinek! Neunikly vaší pozornosti vodní svět v Mirakulu nebo Stezka korunami stromů v Janských Lázních? Anebo nově otevřené jeskyně v Moravském krasu? Poradíme vám, co se vyplatí zanést do letních cestovních plánů, abyste viděli nejnovější turistické atraktivity.
Například na zámku v Polici na Třebíčsku, kde od června můžete navštívit Muzeum britského královského letectva (RAF), věnované československým pilotům a dalším vojákům působícím za druhé světové války ve Velké Británii. Proměnila se také expozice Blatského muzeaSoběslavi, kde v druhé polovině června slavnostně otevřeli novou expozici v renesančním Smrčkově domě. Věnuje se tradičnímu životu ve zdejší krajině a jedinečným blatským lidovým krojům, část je zaměřená na lidová řemesla, architekturu nebo těžbu rašeliny.
 

Nejvyšší novinka: třetí stezka do korun stromů

Podobně jako u jejích dvou starších kolegyň, tedy Stezky korunami stromů na Lipně a Stezky v oblacích nad Dolní Moravou se i z otevření Stezky korunami stromůJanských Lázních během první prázdninové neděle stala velká atrakce. Silnice do Krkonoš ten den hlásily mnohakilometrové kolony, parkoviště pod Černou horou byla zaplněná do posledního místa a na mírně adrenalinovou a nezapomenutelnou pouť s krásnými výhledy na pěkný a zdravý les v okolí a nejvyšší české hory v dálce zamířily tisíce zájemců. Nicméně pásky byly slavnostně přestřiženy, fronty a kolony jsou pryč a pětačtyřicet metrů vysoká vyhlídková věž s výhledem do tří světových stran a spoustou panelů a informačních tabulek čeká jen a jen na vás. Kdo se shora nechce vracet stejnou cestou zpět, na toho čeká padesát metrů dlouhý tobogán. Pověstnou třešničku na dortu nenajdete nahoře, ale dole, v podzemí: v atraktivním prostoru se podíváte na les a spleť kořenů pěkně zdola.
Vysoko nad zem se podíváte také na nově otevřené Kamzíkově stezcerekreačním areálu Hlubočky u Olomouce. Krkolomné prolézačky s různými druhy překážek, žebříky či zavěšenými lávkami se vinou ve výšce třinácti metrů nad zemí.
 

Nudí vás běžné jeskyně?

Moravském krasu letos máte možnost nasadit si helmu s čelovkou, navléct červenou kombinézu a vypravit se za tajemstvím nově otevřených podzemních prostor. Rozhodně to není nic pro klaustrofobiky a ty, co se bojí výšek, protože například cesta do jeskyně Bertalánka začíná sestupem do propasti, část trasy navíc polezete po kolenou nebo po břiše. Zapomeňte také na krápníkovou výzdobu, místo ní poznáte, jak vypadá práce speleologa a s jakými zážitky se setkává. Podobně to vypadá u lomu Velká Dohodajeskyni Horizont, což je bezmála sto metrů dlouhá chodba, z níž jeskyňáři postupně odkopali a odvozili stovky tun usazenin. Při průchodu si pohodlně prohlédnete nejenom 800 tisíc let staré sedimenty, ale i zbytky krápníkové výzdoby a 18 metrů dlouhé kořeny buků.
 

Další novinky léta 2017

  • Někde jde jen o detaily – třeba ve Vodním světězábavním parku MirakulumMilovicích bude s novým a výkonnějším filtračním systémem voda čistá i ve dnech s nejvyšší návštěvností, navíc přibylo pár nových prvků i zastínění pro hlídající dospělé.
  • Na hradě Šternberk má novinka sezony podobu obnovené lichtenštejnské kuchyně. Společně s půdou, která byla zpřístupněna minulý rok, tvoří nový prohlídkový okruh, který má první návštěvníky přivítat během léta. Zahrnuje kuchyň, historický osobní a jídelní výtah, hostinský pokoj a končí na půdě.
  • Začátkem července porodila v ostravské zoologické zahradě sloní samice Vishesh své třetí mládě. Je to kluk a má se k světu!
  • zoologické zahraděBrně se novinky teprve dočkáte: vracejí se sem lvi. Noví obyvatelé se do zbrusu nového výběhu na vrcholku Mniší hory nastěhují koncem srpna.
  • Také zlínská zoologická zahrada otevře v létě novou expozici. V australské části zahrady se vám představí nelétaví opeřenci kivi hnědí, společnost jim bude dělat papoušek Nestor kea. Vylepšení se dočkaly oba vchody i Japonská zahrada, kde přibyl kamenný můstek přes potok a motiv jin a jang z bílých a černých oblázků.
  • Přijeďte se bát na zámek v Doksech! V červnu se tu pro nebojácné výletníky otevřela první část Labyrintu strašidelných pohádek; autorem je Jaroslav Stejný, provozovatel Muzea čertů v Úštěku.
  • Lesy České republiky opravily horský chodník u osady Jizerka, jedinou cestu, po níž se v Jizerských horách dostanou do Polska všichni turisté včetně vozíčkářů a rodin s kočárky. Stezka, po níž ročně projde 50 tisíc turistů, začíná pod Bukovcem a podél říčky Jizerka vede ke Karlovskému mostu, odkud přes řeku Jizeru pokračuje do Polska.
  • Barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dizenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, budou letos poprvé otevřené celé letní prázdniny. Kostely broumovské skupiny tak můžete navštívit téměř kdykoliv, nejen v rámci mší a letního hudebního festivalu Za poklady Broumovska.
  • Beskydech se během prázdnin otevře nová horní stanice lanovky na Pustevny, doplněná půjčovnou koloběžek, restaurací, obchůdkem se suvenýry a moderními toaletami.
  • Nové graffiti s portréty členů slavné rodiny ozdobilo areál likérky Jan BecherKarlových Varech. Na svědomí je nemají vandalové, ale Tomáš Popelka alias Real143, jediný oficiální městský sprejer. Díky němu nyní hledí na svůj odkaz například Josef Vitus Becher či jeho syn Jan Becher. Výsledek je natolik zajímavý, že firma možná v budoucnu vylepší obrazy z minulosti i další volné zdi a prostory.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada - České sklo sedmi století. Vydejte se za třpytivou krásou!

Hrad Ledeč nad Sázavou - perla Posázaví

Hrad Ledeč nad Sázavou - perla Posázaví

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.

Památník Karla Čapka ve Strži - letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži - letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 - 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Bertalánka leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou. Trasa pro návštěvníky vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí. Nejde zde o krasové jevy, ale spíše o zvláštní zážitek – poznáte, jak se v jeskyních cítí jeskyňáři.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Galerie výtvarného umění v Ostravě - české i evropské umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě - české i evropské umění

Jednou z pěti nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice je Galerie výtvarného umění v Ostravě. Kromě kvalitní výstavní sbírky českého i evropského výtvarného umění, která v současné době čítá kolem 20 tisíc děl, nabízí rozsáhlou knihovnu a badatelnu pro veřejnost.

Jeskyně Šipka - místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Jeskyně Šipka - místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zámek Světlá nad Sázavou

Zámek Světlá nad Sázavou

Poprvé v historii zámek ve Světlé nad Sázavou otevřel své brány veřejnosti. Můžete zde navštívit Expozici historického evropského skla, Expozici historických hodin a zbraní, obrazů a soch, Království panenek a pohádkový okruh Na Sázavě.

Zámek Kunštát - jeden z nejstarších moravských hradů

Zámek Kunštát - jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Muzeum RAF - britské královské letectvo na zámku Wraždů v Polici

Muzeum RAF - britské královské letectvo na zámku Wraždů v Polici

Na zámku rodu Wraždů v Polici na samém jihu Vysočiny naleznete muzeum popisující život i nasazení pilotů bojujících v barvách britské Royal Air Force (RAF). Milovníci vojenství zde objeví rozsáhlé sbírky výstroje a výzbroje nejen vojáků RAF.

Stezka korunami stromů v Janských Lázních

Stezka korunami stromů v Janských Lázních

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Mirakulum - výprava do země zábavy i poznání

Mirakulum - výprava do země zábavy i poznání

Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie najdete v Milovicích nad Labem. Jedinečný zábavně-naučný park na ploše 10 hektarů našel inspiraci v tom nejlepším ze světových parků i v nejtajnějších dětských přáních.