Úvod > Aktuality > Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje
Zážitky

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

  • Vydáno27. dubna 2022
V sobotu 30. dubna v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již čtyřiapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Letecké muzeum Kbely bude veřejnosti otevřeno v sobotu 30. dubna v 10:00 hodin. Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel z nichž téměř 100 je vystaveno ve čtyřech krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech, 155 je uloženo v depozitářích a 10 letuschopných je provozováno. V hangár typu Wagner naleznete rozsáhlou expozici z období 2. světové války, včetně letounů a dalších exponátů. V uvolněném hangáru typu Pícha, ve kterém byla až dosud umístěna letadla z let 1939-1945, našly své místo proudové letouny první generace. V hangáru č. 40 je umístěna expozice, která se dotýká se především továren a firem Aero, Letov a Avia.

kbely muzeumNávštěvnickou premiéru si letos v expozicích odehrají četná letadla i vrtulníky mapující především období od konce 40. let do 80. let 20. století. Jedním z nejatraktivnějších by měl být bezesporu letoun Aero L-29 Delfín, půjde o první představení tohoto konkrétního stroje před návštěvníky. Další novinkou je střední víceúčelový vrtulník Mil Mi-8P „Hip“. Poprvé bude k vidění také renovovaný fotogrammetrický dvoumotorový vrtulový letoun Avia Av-14FG (Iljušin Il-14FG), který byl vyroben v Československu v polovině 50. let. Prohlédnete si i jasně modrožlutý vrtulník WSK SM-2, polský stroj z konce 50. let. Přepravu pasažérů zajišťoval rovněž letoun Aero Ae-45, což bylo aerotaxi vyráběné v poválečném Československu od konce 40. Let. Letoun našel svůj nový domov v expozici letadel Aero na Staré Aerovce. Do sbírek Leteckého muzea Kbely bude již brzy nově předán také další unikátní exponát, a to letoun nikoli domácí či sovětské produkce, ale západní. Jedná se o dopravní letadlo Canadair CL-601, která bylo vyrobeno v Kanadě na počátku 80. let. Zájemci jej uvidí v průběhu letošní sezóny.
 

Otevírají se i hangáry Staré Aerovky

Výstavní prostory v historických hangárech č. V a VI v areálu Stará Aerovka na letňanském letišti šestým rokem otevírají své brány pro veřejnost. Hangár č. V byl postaven v rámci budování nových prostor pro firmu AERO v letech 1940–1941. Po rekonstrukci je v něm umístěna expozice bombardovacích a bitevních letounů a stíhacích bombardérů z období od 2. světové války až do 80. let minulého století.

Hangár č. VI je historicky prvním hangárem firmy Aero k sestavování a zalétávání letadel. Původně byl vybudován již v roce 1920 na jihovýchodním okraji kbelského letiště. V březnu 1921 vyhořel a bezprostředně po jeho ztrátě byl na stejném místě vybudován nový dřevěný hangár totožné konstrukce jako předchozí. V průběhu výstavby nového areálu pro firmu Aero na jihovýchodním obvodě letiště v Letňanech byl demontován a přemístěn do nových prostor.


Otevřeno bude denně, kromě pondělí

Na otevíracím dni v Leteckém muzeu Kbely 30. dubna 2022 se představí také členové Klubů vojenské historie, kteří budou v dobových stejnokrojích přítomni v areálu a budou dotvářet atmosféru místa, kudy bez nadsázky šly dějiny československého letectví.

Letecké muzeum Kbely bude mít otevřeno od 30. dubna denně, kromě pondělí. Otevírací doba je od 10:00 do 18:00 (hangáry se uzavírají v 17:30). Spojení k muzeu je především ze stanice metra C – Letňany autobusem (zastávka "Letecké muzeum"). K dispozici je také parkoviště, cca 200 metrů od hlavního vchodu, to má nicméně omezenou kapacitu.

Letecké muzeum bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Letiště Letňany – unikátní prostor pro volný čas

Letiště Letňany – unikátní prostor pro volný čas

Letiště Letňany je unikátním místem, kde se nejen létá a kde žije chráněný sysel obecný, ale také místem, kde můžete mnoha různými způsoby prožít volný čas.

Aeroklub Praha Letňany – vyhlídkové lety z Letňan

Aeroklub Praha Letňany – vyhlídkové lety z Letňan

Aeroklub Praha Letňany vám nabízí možnost proletět se v letadle dle vašeho výběru z letiště přímo u konečné metra Letňany. Prožijete jedinečně krásný zážitek. Letadlová flotila, ochotní a zkušení piloti aeroklubu jsou vám plně k dispozici.

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici Leteckého muzea Kbely. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje.

Další aktuality

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves, Setkání klasických italských vozů v Poděbradech 2024, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

V Zoo Praha se narodila další gorilka – v Rezervaci Dja tak jsou dvě mláďata!

V pátek 12. dubna v po půl jedné v noci porodila samice gorily nížinné Kijivu mládě. Tříměsíční samička Mobi tak získala sourozence a v gorilí skupině v Zoo Praha jsou poprvé v historii dvě malá mláďata. Pro Kiviu se jedná už o pátého potomka. Mládě začalo krátce po porodu pít a zkušená matka o něj velmi dobře pečuje.
Praha | Příroda

Malá příručka pro pražské kavárenské povaleče, milovníky kávy i vášnivé turisty

Milujete kavárny, máte své oblíbené podniky a nebráníte se ani novinkám? Máme pro vás pár tipů – a nutno dodat, že tipů osvědčených a zajímavých. Bude vám tu dobře v deštivém počasí i ve slunečných dnech a vaše chuťové buňky nadchne vynikající a voňavá káva doplněná třeba o domácí zákusky či slané dobroty.
Praha | Gurmánská turistika

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Užijte si pohyblivý svátek hanami a piknik pod rozkvetlými sakurami

Dříve byly oslavy příchodu jara a rozkvetlých sakur doménou japonské šlechty. Dnes si hanami, pozorování krásy rozkvetlých květů, můžete užít i v Praze. Závan Japonska zažijete 20. dubna v překrásném Clam-Gallasově paláci a 27. dubna v parku Hanspaulka. Nechte se okouzlit rozkvetlými stromy i japonskou gastronomií a kulturou.
Praha | Příroda

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: poznejte žižkovská zákoutí

Jak dobře znáte Žižkov, jednu z nejznámějších pražských čtvrtí? Víte, že se můžete projít po starém popravišti, že z několika míst se otevírají fantastické výhledy na centrum města a že Žižkov má dodnes bohémské srdce? Například jedna stará tančírna se stala domovem divadla Járy Cimrmana.
Praha | Památky

Renovovaný hlavní dalekohled se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Ve středu 10. dubna 2024 bude od 10 hodin za pomoci těžké techniky instalován zpět do kopule největší dalekohled Štefánikovy hvězdárny. Tento jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací. Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici v květnu, kdy se zároveň návštěvníci hvězdárny budou moci podrobně seznámit s jeho historií v rámci připravované výstavy „Návrat krále“.
Praha | Památky