Úvod > Aktuality > Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Vydáno 27. října 2017 Památky
Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž bude otevřena po celý sváteční víkend 28. a 29. října, od 9 do 16 hodin. Jednotné vstupné je 20 Kč. Ve výstavní síni zámku je až do konce října 2017 k vidění panelová výstava Člověk a kůň.

Zámek Lemberk výhledNa zámek Lemberk láká mimořádné zpřístupnění středověké věže. Můžete sem vypravit o víkendu 28. a 29. října v čase od 9 do 16 hodin. Věž zámku Lemberk se pro veřejnost otevírá pouze výjimečně. Využijte mimořádné příležitosti a rozhlédněte se po Podještědí.

Mimo to si na zámku můžete prohlédnout tři historické okruhy: "Reprezentační a soukromé prostory", "Provozní prostory zámku" nebo "Expozici historických stylů". V zámecké konírně je výstava obrazů "Člověk a kůň" - výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci. Milovníci historie určitě ocení také panelovou výstavu "Zdislava jako historická osobnost", věnovanou životu a skutkům Zdislavy z Lemberka.
 

Lemberk v průběhu dějin

Předchůdcem dnešního zámku Lemberk byl středověký hrad Löwenberg, založený ve  40. letech 13. století Havlem z rodu Markvarticů. Z této doby se dochovaly jen spodní části zdiva a některé prvky v hlavní věži. V polovině 16. století za Bérků z Dubé nebo Pánů z Trachenberka byl hrad přestavěn na renesanční zámek, jehož ústředním prostorem se stal tzv. Bajkový sál s malovaným kazetovým stropem a s náměty zvířecích bajek.
 
Ve druhé polovině 17. století za držení Pánů z Bredy získal zámek dnešní raně barokní podobu s uzavřeným štukově zdobeným nádvořím. Z  této doby pochází i  štukem bohatě zdobená kaple, Rytířský sál, Zdislavina světnička a další místnosti k ní přiléhající. Od poloviny 18. století už k žádné výrazné přestavbě Lemberka nedošlo. Gallasové a  posléze Clam-Gallasové se věnovali převážně základní údržbě  a  opravě.  Poslední šlechtickou majitelkou zámku byla princezna Gabriella Auesperková rozená Clam-Gallasová. Od roku 1945 je zámek majetkem státu.
Zpřístupnění středověké věže na zámku Lemberk (4)

Zpřístupnění středověké věže na zámku Lemberk

Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku Lemberk.

Krypta sv. Zdislavy v klášteře dominikánů v Jablonném v Podještědí

Krypta sv. Zdislavy v klášteře dominikánů v Jablonném v Podještědí

Jablonné v Podještědí je spojeno s významnou světicí, sv. Zdislavou z Lemberka, která proslula svými léčitelskými zázraky a její hrobka byla v roce 1701 objevena v podzemí kláštera dominikánů.

Johanitská komenda v Českém Dubu

Johanitská komenda v Českém Dubu

Johanitská komenda sv. Zdislavy a Havla z Lemberka v Českém Dubu nabízí ke zhlédnutí nedávno objevené a postupně prozkoumávané a rekonstruované podzemí. Prostory johanitského kláštera s kaplí sv. Jana Křtitele tvoří samostatnou expozici Podještědského muzea.

Zámek Lemberk - domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk - domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.