Úvod > Aktuality > Lázeňská sezona začíná: 13 pozvánek do českých a moravských lázní

Lázeňská sezona začíná: 13 pozvánek do českých a moravských lázní

Vydáno 2. května 2018 Lázně a wellness
Historické průvody, svěcení pramenů, jarmarky, koncerty, slavnostní mše i světelné show si užijí všichni, kteří se v následujících týdnech vydají na slavnostní zahájení lázeňské sezony. Vybrat si město či lázně, které poctíte svou návštěvou, je snadné, portál Kudy z nudy nabízí celou řadu tipů.

Karlovy Vary zahajují jako první

Letos se o víkendu 4. až 6. května bude v Karlových Varech zahajovat již 661. lázeňská sezóna. Můžete se těšit na bohatý kulturně společenský program. Sezónu oficiálně přijíždí zahájit sám zakladatel města Karel IV. se svou družinou (v sobotu 5. května) v takzvaném průvodu Karla IV., který je tradiční součástí Zahájení lázeňské sezóny v Karlových Varech.
 
Slavnosti probíhají na mnoha místech lázeňského města: třídě T. G. M., prostranství před hlavní poštou a hotelem Thermal, na Mlýnské kolonádě, v parku Malé Versailles, Grand hotelu Pupp apod.

Kromě toho provází slavnostní zahájení karlovarské lázeňské sezony také Food Festival (koná se v sobotu 5. května) a během celého víkendu můžete navštívit Jarní porcelánové slavnosti.
 

Pozvánka do Poděbrad a Luhačovic

Jsou pro vás Karlovy Vary daleko? Pak vám možná přijde, o týden později, vhod slavnostní zahájení lázeňské sezony v Poděbradech (11. - 13. 5.) anebo akce, která se koná téměř na opačném konci Česka, na východní Moravě. Dva dny od soboty 12. do neděle 13. května totiž budou velkým svátkem také pro lázně Luhačovice, kde zahájení lázeňské sezony mívá atmosféru počátku minulého století; krojovaný průvod obchází jednotlivé prameny v neděli po slavnostní mši svaté.
 

Víkend v Mariánských Lázních

Lázeňská sezona v Mariánských Lázních tradičně začíná také druhý květnový víkend, letos tedy od pátku 11. do neděle 13. května. Letos se navíc bude slavit 200. výročí lázeňství ve městě!

Hlavním dějištěm akce se stane opět mariánskolázeňská kolonáda a její blízké okolí. Hlavní částí oslav bude mše svatá a slavnostní akt - žehnání pramenům. V programu víkendových oslav nechybí ani slavnostní průvod v historických kostýmech nebo koncert Západočeského symfonického orchestru, mše a bohatý doprovodný program.

Organizátoři připravili opět také tradiční jarmark. Programová nabídka pamatuje také na děti a těšit se můžete na ohňostroj či historické osobnosti. Ze známých kapel a hudebníků zahraje Jaroslav Uhlíř, Bluetet, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně, Akordeonový orchestr Alexandra Smutného, Kristina ze Slovenska, Tataboys a mnoho dalších účinkujících.

Ve stejné době jako v Mariánkách se na slavnostní zahájení lázeňské sezony chystají také Priessnitzovy léčebné lázněJeseníku a sezona začíná i v Lázních Bělohrad nebo Libverda.
 

Akce na konci května

Zahájení lázeňské sezony se odehraje ve Františkových Lázních třetí květnový víkend, v sobotu 19. května, kdy bude po celý den na Národní třídě ve Františkových Lázních probíhat bohatý program. Z tradičního programu se můžete těšit na vystoupení mažoretek, šermířů i hudebních skupin. Nechybí ani slavnostní průvod městem.

Další lázně oslaví svůj velký den v sobotu 26. května. Tradiční městská slavnost spojená se svěcením pramenů, průvody v historických kostýmech, jarmarky a koncerty otevře novou sezonu v Lázních Jáchymov. Letos si zde připomenou, že uplynulo již 500 let od doby, kdy bylo započato hloubení nejstaršího funkčního dolu v Evropě a nejstaršího uranového dolu na světě, dolu Svornost, ze kterého se dodnes čerpá léčivá voda pro zdejší pacienty a hosty. Součástí oslav bude mimo jiné cyklozávod O pohár madam Curie, alegorický průvod městem, koncert Ondřeje Havelky a Melody Makers (pro ubytované hosty a v případě volné kapacity také pro několik šťastlivců z řad veřejnosti), historický kolotoč, jízda kočárem a další atrakce.

Ve stejné dny (nebo o víkendu) zahájí slavnostmi u Prusíkova pramene a v lázeňském parku novou sezonu také Konstantinovy Lázně a Lázně Bohdaneč.

TřeboňTřeboňskou lázeňskou sezónu uvede 26. května program na Masarykově náměstí budou již od 9:00 probíhat třeboňské trhy. Lázeňská sezóna bude zahájena v 10:00 a o několik minut později vyjde z Bertiných lázní průvod, který dojde k Lázním Aurora. Během dne bude pro návštěvníky připraven také doprovodný program, který nabídne průvodcovské prohlídky Lázní Aurora a Bertiných lázní, různé soutěže pro děti, jízdu vláčkem Třeboňáčkem a další. Večer pak v lázeňském parku vystouí Aneta Langerová (19:30 - 20:30) a poté Monkey Business (21:00 - 22:00)

Od 25. do 27. května budou probíhat oslavy nové sezóny také v lázních Teplice. V průběhu dvou víkendových dnů se Teplice promění v jeden veliký svatostánek otevřený hudbě téměř všech žánrů. Dílčími akcemi nabitý víkendový program zahrnuje rozmanitá hudební vystoupení, divadelní představení, řemeslné trhy, ochutnávky regionálních specialit, svěcení pramenů, originální lázeňské pivo, multikulturně zaměřené akce a mnoho dalších zajímavostí.