Úvod > Aktuality > Lákají vás tajemství minulosti a máte pro strach uděláno? Pak se vydejte na hrad Houska

Lákají vás tajemství minulosti a máte pro strach uděláno? Pak se vydejte na hrad Houska

Vydáno 7. července 2018 Památky
Zda se opravdu pod hradem Houska prohánějí mocnosti pekelné, musíte posoudit sami. A využít k této příležitosti můžete třeba už tuto sobotu 7. července a návštěvu Gotického jarmarku s vystoupením skupiny historického šermu Bohemica Sanguis. Kromě stánků s tradičními řemesly se můžete těšit také na výlet do Předpeklí. Příští sobotu 14. 7. 2018 sem láká Jarmark s hudbou dávnověku(!) a 28. 7. 2018 si můžete užít řemesla v podání klientů a terapeutů PN Bohnice a dalších dílen.

Houska, skrytá zrakům zvědavců, se krčí v lese u vesnice Blatce jen necelých 10 kilometrů od Doks. Gotický hrad s renesanční přestavbou je obestřen mnoha pověstmi a legendami. Řada z nich je spojena s nedalekým hradem Bezděz, který měl vzniknout přibližně ve stejnou dobu jako Houska. Přesné datum založení však známo není. Ví se pouze, že Houska byla postavena někdy za vlády Přemysla Otakara II. na místě původního hradiště.

Protože se oba hrady měly vzájemně na dohled, říkávalo se, že co se šustne na Bezdězu, vědí páni na Housce a naopak. Podle některých legend má dokonce na obou hradech existovat místo, z něhož je slyšet, co se děje v pevnosti druhé.
 

Brána do pekel je ukrytá pod hradní kaplí

Auru tajemství však Housce dodává jiná legenda. Protože hrad stojí na nepříliš strategickém místě a do značné míry je ukryt v lesích, povídalo se, že má strážit něco nebezpečného, ukrytého v jeho zdech. Že by opravdu pod hradní kaplí stavitelé zazdili bránu do pekel?

Legendu o pekle, či bráně do jiných světů, přiživil také dopis Karla Hynka Máchy, zveřejněný v 90. letech, v němž se svěřoval se zážitky z hradu Houska, který navštívil při toulkách okolím. Slavný spisovatel přenocoval na hradě a zdál se mu podivný sen, v němž se ocitl v roce 2006. Věrohodně při tom popsal sluchátka, autobusy i něco, co by snad mohlo být digitální kamerou. Později se sice autoři knihy, v níž dopis vyšel, přiznali, že korespondence byla pouhou mystifikací, legenda však žije dál.

Během obou víkendových dní, tj. v sobotu 7. a v neděli 8. července bude hrad Houska patřit Gotickému jarmarku. Ten oživí skupina historického šermu Bohemica Sanguis a tance Ambrosia. O týden později 14. a 15. července bude na Housce Jarmark s hudbou dávnověku. "Hudbu dávnověku" s kostýmy a nástroji roztodivnými předvede skupina Gothie.

Bohnice na Housce

Bohnice na Housce

Bohnice na Housce - prezentace terapeutických dílen Psychiatrické nemocnice Bohnice a spřátelených organizací. Řemesla v podání klientů a terapeutů PL Bohnice a dalších dílen.

Hrad Bezděz - královskou cestou na výlet

Hrad Bezděz - královskou cestou na výlet

Král hradů - takovou přezdívku dostal Bezděz od návštěvníků. Hrad je dostupný pěšky z Doks po červené tzv. Máchově cestě – 7 km, vlakem i autobusem. Pod hrad Bezděz vede i cyklotrasa č. 25 a 3045. Výstup k hradu je pouze pro pěší!

Historické klání na hradě Houska

Historické klání na hradě Houska

Šerm, ukázky zbraní a od 15. hod před poslední prohlídkou navíc ještě…!?

Jarmark „Před branou do Pekel“ na hradě Houska

Jarmark „Před branou do Pekel“ na hradě Houska

Na jarmarku „Před branou do Pekel“ na hradě Houska vystoupí skupina historického šermu a tanečníci z historiského souboru.

Peklem na hradě Houska

Peklem na hradě Houska

Peklem je ručně vyřezávané lipové pohyblivé peklo, volně inspirované Danteho Božskou komedií, konkrétně její první částí peklo. Dvanáctimetrová délka a dvoumetrová výška dávají dostatek prostoru pro jedenáct pohyblivých obrazů pekelných trestů za pozemské hříchy.

Hrad Houska - tajemný hrad s cestou do pekla

Hrad Houska - tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Další aktuality

1.7.
2018
Jablonecké kostely se opět otevírají veřejnosti

Jablonecké kostely se opět otevírají veřejnosti

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
20.6.
2018
Oslavte Svatojánskou noc na Grabštejně

Oslavte Svatojánskou noc na Grabštejně

Českolipsko a Jizerské hory | Památky