Úvod > Aktuality > Ladovská zima: výstavy a obrázky Vánoc a pohádek našeho dětství

Ladovská zima: výstavy a obrázky Vánoc a pohádek našeho dětství

Vydáno 1. prosince 2017 Životní styl
Až napadne sníh, užijete si Ladovskou zimu nejenom venku, ale i v galeriích, a to dokonce na několika místech najednou. Ta největší, nazvaná Sedmičky Josefa Lady, je až do začátku dubna 2018 k vidění v pražské Galerii Tančící dům. Další Ladovské zimy se chystají v Táboře, v Žamberku a v Kutné Hoře, zatímco do Jablonce nad Nisou můžete přijet na výstavu obrázků Miloslava Jágra.
Čtyři patra a čtyři sta děl: tak by se dala stručně představit retrospektivní výstava Sedmičky Josefa Lady, připomínající 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí známého ilustrátora, malíře a spisovatele. A proč právě v Galerii Tančící dům? Kousek odtud totiž leží Podskalí, část Prahy mezi Jiráskovým náměstímVýtoní, kde Josef Lada žil.
 

Nalaďte se na Vánoce!

Na výstavě Sedmičky Josefa Lady najdete na jediném místě všechno, co máte od Lady rádi: obrazy, ilustrace i umělcovy osobní věci včetně modelu jeho pracovny a rodokmenu. Díla jsou zapůjčena z osmi muzeí, galerií a od soukromých sběratelů. 

Tvorbě pro děti je vyhrazeno celé první podzemní podlaží; potkáte se tu s příběhy oblíbeného kocourka Mikeše, a dalšími knížkami: Mojí abecedou, vyprávěním O chytré kmotře lišce, s Bubáky a hastrmany i Nezbednými pohádkami. Expozici doplní promítání pohádek a řada interaktivních exponátů. Dospělí ocení Ladovy volební karikatury z 20. let nebo obraz Radecký a kanonýr Jabůrek, který byl naposledy vystaven v roce 1957, nechybí ani knižní ilustrace slavného Haškova Švejka a filmové kostýmy, které Lada navrhl. V rámci doprovodného programu proběhnou vybrané středy od 18 hodin komentované prohlídky s vnukem malíře Josefem Ladou, pro které je nutná rezervace. Otevřeno je denně od 9 do 20 hodin a základní vstupné stojí 190 Kč, snížené 60 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 390 Kč. Děti do tří let mají vstup zdarma.

Praze inspiroval Josef Lada ještě Ladovské Vánoce v muzeu Grévin; v kavárně umělec pobafává dýmku společně s dobrým vojákem Švejkem a celé muzeum se na počest 130. výročí malířových narozenin promění až do Štědrého dne v zasněžený pohádkový svět.   
 

Trojí Ladovská zima a Vánoce: Žamberk, Tábor a Kutná Hora

Další Ladovskou zimu nachystalo Městské muzeumŽamberku; vánoční výstava trvá od první do třetí adventní neděle, tedy od 3. do 17. prosince, na vernisáž můžete přijít odpoledne 3. prosince. Vedle pohlednic, knížek a obrázků Josefa Lady si prohlédnete zasněžené betlémy ze sbírek Třebechovického muzea betlémů a také fotografie a obrázky, zaslané do soutěže na téma „Ladovská zima“ a „Bílé Vánoce“. Během výstavy bude k dispozici razítko Ježíškovy pošty Žamberk, kterým mohou děti označit své dopisy Ježíškovi a dospělí svá vánoční a novoroční přání. Výstava je otevřená ve všedních dnech kromě pondělí od 9 do 16 hodin (s polední pauzou od 12 do 13 hodin) a o víkendech od 14 do 17 hodin, vstupné stojí 30/15 Kč, rodinné pak 75 Kč. Děti do šesti let mají vstup zdarma!

Reprodukce děl Josefa Lady s vánoční tématikou, sbírka historických forem, formiček a louskáčků sběratelky Marty Zemanové, betlémy z Třebechovic pod Orebem, staročeská světnice a vánoční ozdoby ze sbírek Lenky Urbanové, to všechno nabídnou Ladovské Vánoce, které začnou ve čtvrtek 7. prosince v Galerii 140 Táboře. Do 19. prosince bude na výstavě i Vánoční strom splněných přání pro děti ze sociálně slabých rodin. Otevřeno bude od pondělí do pátku od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin, o víkendech a svátcích pak pouze od 13 do 16 hodin, zavřeno bude na Štědrý den a Nový rok. Vstupné stojí 20/10 Kč, výstava končí 6. ledna 2018.
Ve stejný den začnou Ladovské Vánoce také v Kutné Hoře v budově Českého muzea stříbra. Několik desítek obrazů Aleny Ladové doplní vyřezávaný betlém, vánoční akvarely kutnohorské řezbářky a umělkyně Hany Richterové a také přehlídka staročeských vánočních postav od Ambrože přes Lucky a Barbory až po Perchtu. V sobotu 9. prosince jste zváni na akci nazvanou Advent na Hrádku, samotná výstava končí 10. ledna 2018. Vstupné na výstavu stojí 20/10 Kč.
 

Krakonošova zima v Jablonci

Poetický svět Miloslava Jágra a jeho obrázky plné Krakonošů, čertů, draků, tetek a strejců se před vámi otevře v Jablonci nad Nisou na interaktivní výstavě Vánoční pohádky s Miloslavem Jágrem. Slavnostní otevření proběhne v Domě Jany a Josefa V. Scheybalovýchneděli 3. prosince odpoledne, v 17 hodin pak můžete být svědky tradičního rozsvícení vánočního stromu v 17 hodin na Mírovém náměstí a také zbrusu nové vánoční výzdoby v centru města.
 

Víte, že Josef Lada…

  • Že se po něm jmenuje asteroid 17625 (1996 AY1), který 14. ledna 1996 objevili P. Pravec a L. Šarounová ve hvězdárně Ondřejov?
  • Že otcem Josefa Lady byl švec, na jehož knejp v prvním roce svého života Josef Lada nešťastně upadl a od té doby přestal vidět na pravé oko?
  • Že ke knize Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka nakreslil přes 1 350 černobílých a barevných ilustrací a že v jejich stylu jsou zařízeny Švejk Restauranty? V Česku jich najdete už několik desítek.
  • Že s jeho odkazem v rodném kraji pracuje mikroregion Ladův kraj?
  • Že Josef Lada se jmenuje rychlík Českých drah, který jezdí z Prahy do Českých Budějovic?
  • Že v listopadu 2016 byl v Sedlčanech na náměstí vytvořen nový světový rekord v počtu lidí s knihou Josefa Lady na jednom místě? Sešlo se jich tam 688!
Městská obrazárna  - to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Městská obrazárna - to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Litomyšlská galerie dokázala během své devadesátileté existence shromáždit více než dva tisíce uměleckých děl a mnoho z nich můžeme zařadit mezi špičky českého výtvarného umění 19. a 20. století.

Muzeum Jindřichohradecka - trocha historie nikoho nezabije

Muzeum Jindřichohradecka - trocha historie nikoho nezabije

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan

Pokud se na chvíli chcete stát mluvícím kocourkem Mikešem a zažít některá z jeho dobrodružství, pak se vydejte po Cestě kocoura Mikeše. Černý kocourek tudy utíkal z domova, když rozbil Ševcovic babičce hrnek se smetanou.

Naučná stezka Vodnické vycházky

Naučná stezka Vodnické vycházky

Naučná stezka Vodnické vycházky se nachází na území mikroregionů Malé Posázaví a Ladův kraj. Má 13 zastavení a lze ji rozdělit na tři samostatné části. Na trase vás čekají informační tabule, odpočinková místa a dětská hřiště.

Ladův kraj – pohádkový region

Ladův kraj – pohádkový region

V Ladově kraji vznikla celá řada dobře značených naučných stezek a cyklistických tras, které tvoří 150km síť. Každý návštěvník si může zvolit různě náročnou trasu nebo zvolit některý z doporučených okruhů (Hrusický, Voděradské Bučiny, Velkopopovicko a Kamenicko).

Olomoucké Vánoce 2018

Olomoucké Vánoce 2018

Tradiční vánoční trhy v historickém centru města - hodnotný program s populárními skupinami všech žánrů, divadlem pro malé i velké, adventní zvyky, dobové atrakce, vyřezávaný betlém, zpívání koled na náměstí, více než osm desítek stánků s kvalitním zbožím i vyhlášeným punčem najdete v Olomouci.

Muzeum umění a designu v Benešově

Muzeum umění a designu v Benešově

V Muzeu umění a designu v Benešově je prezentována grafika, design a expozice československé fotografie, která je jediná v České republice. Jednotlivé sbírky umění jsou až na výjimky zaměřeny na tvorbu 20. století a současnost.