Úvod > Aktuality > Lachtani, gorily, sloni nebo vlci: užijte si komentovaná krmení v Zoo Praha
Příroda

Lachtani, gorily, sloni nebo vlci: užijte si komentovaná krmení v Zoo Praha

  • Vydáno24. srpna 2023
Zoo Praha zve v letní sezóně všechny milovníky a obdivovatele zvířat na pravidelná krmení. Komentovaná krmení a setkání se u vybraných zvířecích druhů konají jen během letní sezóny, tj. do konce září. Vyberte si svá oblíbená zvířata a vyrazte za zajímavým zážitkem co nejdříve.
komentovaná krmení zoo prahaNavštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním jejich ošetřovatelů probíhá vždy v letní sezóně, od dubna do konce září. Během srpna se můžete zúčastnit zajímavého povídání denně, od září už jen během víkendů. Ale pozor, venkovní program se koná jen za hezkého počasí.

Máte na výběr přes dvacet druhů zvířat, která jsou pravidelně krmena před zraky návštěvníků. Některá z nich však ne každý den. Například na želvy velké se podíváte pouze ve středu (včetně září). Pozorování želv se vžilo i do kalendáře akcí zoo jako Melounové středy.
 

Melounové středy

želvyTřetí den týdne od 13:00 hodin můžete pozorovat galapážské želvy sloní i želvy obrovské z atolu Aldabra, jak si pochutnávají na vodních melounech. Spolu s poutavým výkladem jsou tyto pravidelné hody nezapomenutelným zážitkem pro malé i velké návštěvníky. Pro želvy je to rozhodně zpestřením jejich jídelníčku. Kromě sladké dužiny nepohrdnou ani zelenou slupkou, a tak se jedná o naprosto bezezbytkové krmení. Vrchní chovatelku plazů Natašu Velenskou během jejího výkladu obklopí skupina deseti samců – dvě želvy sloní a osm želv obrovských. Ale ani samice ve vedlejších výbězích či v pavilonu nepřijdou zkrátka – i jim roznáší paní Nataša melouny, ale až po skončení komentovaného krmení. Vodní meloun obsahuje vysoké množství cukru, a tak je pro želvy opravdu jen sezónním zpestřením nad rámec jejich běžného jídelníčku. Celkem želvy spořádají 30 kilogramů melounů na dvě tuny živé váhy. Expozici naleznete v blízkosti dolní stanice lanové dráhy.
 

Co umí lachtani?

lachtaniUkázka tréninku lachtanů probíhá denně kromě pátku (v září o víkendech) ve 13:30. Lachtani jsou neobyčejně inteligentní a hravá zvířata, pro které by snad největším nebezpečím byla nuda. Pravidelná představení jsou v Zoo Praha, řečeno s nadsázkou, pořádány spíše pro lachtany než pro diváky. Trénink na základě pozitivního posilování je pro lachtana důležitou zábavou, která mu v zoo nahrazuje lov. K tomu, aby se lachtan dozvěděl, zda provedl výkon správně, slouží píšťalka. Ošetřovatel zahvízdá vždy, když lachtan dokončí prvek. Píšťalka má mnohé výhody – lachtani ji slyší i pod vodou, a navíc nezabírá místo v rukách, které potřebuje mít chovatel volné. Někdy ale musí chovatel při tréninku také mluvit, a to je i píšťalka na obtíž. Tehdy vyjádří ošetřovatel správný výkon pokřikem „výborně“. Lachtani například jezdí na klouzačce, dávají si polibky, vyplazují jazyk, elegantně plavou a skákají dopředu i vzad, dokonce malují obrazy... Chovatel lachtanů pan Jakub Mezei cvičí se svými milovanými svěřenci nezřídka i ve vodě.
 

Fronta na ryby u tučňáků

tučňáciNa svou porci ryb se těší také tučňáci Humboldtovi, a to v 11:00. V tento čas již netrpělivě postávají ve frontě u dveří, ze kterých přichází chovatel s kyblíkem voňavých ryb – huňáčků, šprotů, sleďů, makrel a občas také olihní. Chovatelé je krmí z ruky, aby mohli lépe kontrolovat jejich zdravotní stav. Tučňáci jsou velmi zvědavá zvířata a vše nové rádi prozkoumávají. Nejstarší tučňák v Zoo Praha se jmenuje Milovník. Vylíhl se v roce 1994 a byl uměle odchován lidmi. Má velice přátelskou povahu, a dokonce se od chovatelů nechá občas pohladit. Přesným opakem je prý tučňák Vztekloun. Ten velice rád vyvolává mezi tučňáky šarvátky a chovatele během úklidu či krmení často klove.
 

Setkání v Rezervaci Dja

zoo praha_rezervace djaDoposud největší pavilon v historii Zoo Praha (otevřen 28. září 2022) je domovem rodinné skupiny goril nížinných a dalších druhů střední Afriky, jako jsou guerézy, kočkodani, osináci, kaloni, talapoini, štětkouni či zlatohlávci. Pavilon nese název Rezervace Dja podle konkrétní oblasti v Kamerunu, kde se pražská zoo dlouhodobě podílí na ochraně přírody. Komentované setkání probíhá každý den ve 12:00 u goril. Spolu s gorilami jsou v pavilonu i guerézy, svůj nový domov tu našla i dcera gorily Moji, která byla prvním mládětem, které se v pražské zoo narodilo. Pokud ti, kdo znají dobře gorilí tlupu v pražské zoo, přemýšlí, co se stalo s populárním samcem Richardem, tak jim prozradíme, že obývá i se svými syny pavilon v dolní části zoologické zahrady.
 

Procházka Údolím slonů

zoo praha sloniKaždé odpoledne ve 14:30 se můžete setkat se slony v jejich Údolí slonů (vyhlídka naproti vlkům). Už samotná procházka cca po půl kilometru dlouhé stezce vinoucí se kolem sloního údolí je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici, a dokonce i dva svatostánky. Během komentovaného setkání se dozvíte spoustu zajímavostí o slonech možná od samotného vrchního ošetřovatele slonů Martina Kristena. A co dělá každý den ošetřovatel slonů? Chytrá zvířata, jako jsou sloni, je třeba po celý den nějak zabavit. Kromě ranních procházek a cvičení se slonům ve výběhu schovává jídlo, při jehož dobývání se dostatečně zabaví. Sloni rádi pojídají dřevo, které je velmi důležité pro jejich zažívání, protože jim dodává vlákninu. Proto jsou nedílnou součástí jejich jídelníčku především větvičky, které mají k dispozici v průběhu celého dne. Dále mají rádi jablka, která chovatelé používají i jako lákadlo, když je chtějí vlákat třeba do bazénu. Jako odměna slouží staré suché pečivo.
 

Odpolední vlčí hody

zoo praha vlkDenně kromě neděle, kdy mají vlci euroasijští půst, dostávají různé druhy masa, nejoblíbenější je zvěřina. Jeden vlk spořádá denně okolo 2,5 kg potravy. Kosti a další zbytky si vlci zahrabávají ve výběhu do zásoby. Další podrobnosti se dozvíte během komentovaného krmení v 15:15 u vyhlídky u sochy Radegasta. Pražská zoo chová vlky od samého počátku své existence. Vlčice Lotta, fena vlka obecného, byla vůbec prvním zvířetem chovaným na území zoo, a to ještě před jejím otevřením v roce 1931. Vlci nedostávají krmení přímo do výběhu, ale na sousední dvorek. Je to opatření, díky kterému mohou v případě potřeby chovatelé zvířata odchytit, nebo zavřít, když je potřeba nějaká údržba ve výběhu.
Komentovaná krmení a setkání v Zoo Praha

20. 4.21. 4.
Komentovaná krmení a setkání v Zoo Praha

Navštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním se konají po celý den. Do března 2024 probíhají komentovaná krmení a setkání o všech víkendech a svátcích.

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, či hledět do očí žirafě, ale profesní život je pak zavál jinam.

Gorily v Rezervaci Dja si užívají venkovní výběh

Gorily v Rezervaci Dja si užívají venkovní výběh

Koncem května se pro skupinu goril v Rezervaci Dja po zimní pauze opět otevřel venkovní výběh. Samec Kisumu a dcera slavné pražské gorily Moji Duni, u které byla na jaře potvrzena březost, se do venkovní části expozice podívali vůbec poprvé. Z veselého gorilího dovádění se mohou nyní těšit i návštěvníci Zoo Praha.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Údolí slonů v pražské zoo

Údolí slonů v pražské zoo

Půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici, a dokonce i dva svatostánky.

Další aktuality

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Pochod krajinou barona Ringhoffera, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda