Úvod > Aktuality > Kynžvart, Šternberk, Svojanov a další hrady a zámky, kam se můžete podívat už v březnu
Památky

Kynžvart, Šternberk, Svojanov a další hrady a zámky, kam se můžete podívat už v březnu

  • Vydáno4. března 2023
Už se těšíte na jarní sluníčko? Některé hrady a zámky také; ze zimního spánku se pomalu probouzejí i ty, které měly přes zimu zavřeno. Do jakých zámeckých interiérů se vydat už začátkem března vám na Kudy z nudy poradíme v dnešních tipech.

Březen na Kynžvartu

kynžvartZ těch, které na zimu zavírají, se letos mezi prvními probudil zámek Kynžvart. Na prohlídky reprezentativních interiérů vybavených vzácnými uměleckými díly z majetku knížat Metternichů, jednoho z nejstarších zámeckých muzeí, slavného kabinetu kuriozit můžete v březnu přijet každé úterý a čtvrtek odpoledne. Prohlídka se koná vždy ve 12:45 – 15:00 hodin. Milovníci parků se mohou projít v zámeckém parku. Zámek je obklopen rozsáhlým parkem anglického stylu s pozdějšími romantickými úpravami. Letos bude možné vyrazit do parku s průvodcem, kdy v průběhu cca 60 minut projdete romantickými místy a seznámíte se s proměnou parku v průběhu historie. Prohlídku parku s názvem Pod korunami stromů je nutné předem objednat, parkem se provádí ale až od začátku května.
 

Předjarní prohlídky hradu Český Šternberk

český šternberkdo soboty 29. března jsou pro všechny příznivce hradní architektury pravidelné prohlídky Českého Šternberku, které se konají všechny březnové víkendy, tedy vždy v sobotu a v neděli vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin. Hrad má v tento čas jednu prohlídkovou trasu, která je umístěna ve druhém poschodí hradu a zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností. Dozvíte se také o historii rodu Šternberků, starobylého českého rodu, a o životních osudech jeho významných představitelů.


Prohlídka s ochutnávkou na moravském Šternberku

Moravský ŠternberkPozadu nezůstává ani druhé stejnojmenné sídlo, hrad Šternberk, který se však nachází na Moravě, poblíž Olomouce. Každou březnovou sobotu 11., 18. a 25. 3. 2023 se tu konají první prohlídky tohoto roku. Návštěvníkům jsou k dispozici dva okruhy. Zvolit si můžete 1. základní okruh „Šlechtické reprezentační prostory“, kde prohlídky začínají v 10, 12 a 14 hodin. Nebo zamířte na 2. základní okruh „Život na šlechtickém sídle“, jehož prohlídky startují v 11, 13 a 15 hodin. Je samozřejmě možné projít okruhy oba, neboť na sebe plynule navazují. Jelikož se jedná o zahájení sezóny, všechny prohlídky končí v Liechtensteinské kuchyni, kde je připraveno drobné občerstvení.
 

Na Svojanov už v březnu

Hrad SvojanovO víkendech můžete zavítat také na hrad Svojanov. V hradním paláci je instalována expozice života na hradě v 2. polovině 19. století. Místnosti jsou zařízeny tak, aby podávaly co největší představu o tom, jak se na hradě skutečně v minulosti žilo. K nejzajímavějším prostorům patří sloupová síň, dobová kuchyně, jídelna, panský či dámský salon. V empírových pokojích se dochovaly překrásné nástropní malby. Součástí prohlídky je také ucelená sbírka hodin nebo obnovená gotická zahrada, jediná svého druhu ve střední Evropě. Hrad Svojanov v březnu brány dokořán vždy o víkendech od 10 do 17 hodin, v dubnu pak od úterka do neděle od 9 do 17 hodin.
 

Helfštýn láká na snížené vstupné

HelfštýnOd března 2023 můžete opět navštívit středověký hrad Helfštýn. Podíváte se zde na čtyři zpřístupněné nádvoří, pětici bran, množství bašt, věží a rozsáhlý systém vnitřního i vnějšího opevnění. V březnu bude na hradě otevřeno o víkendech vždy od 9 do 16 hodin. Vstupné do hradu v březnu zůstává sníženo na 80 korun (expozice a palác jsou uzavřeny). Průvodcovské služby hrad poskytuje od dubna do října. Mimořádně otevřený zůstane hrad během Velikonoc v pondělí 10. dubna. Od dubna připravuje hrad speciální noční prohlídky Palác žije... s doprovodným programem. Každou z prohlídek zaměří na jeden z lidských smyslů – čich, sluch, hmat, chuť a zrak. Návštěvníci se mohou těšit třeba na ukázky práce kovářských mistrů na III. nádvoří, ochutnávky kávy přímo z naší pražírny anebo hudební kulisy během prohlídek.


Zámek Valtice zve do knížecího bytu

Knížecé byt ValticeOd března je otevřen druhý okruh zámku ve Valticích, a to Knížecí byt: Apartmán Františka I. z Liechtensteinu. Podívat se do něj můžete vždy od čtvrtka do neděle od 10:00 do 16:00 hodin. Knížecí byt je poslední částí druhého podlaží zámeckého paláce. V deseti komnatách jižního křídla zámku byly zrestaurovány výmalby, dveře, okna, tapety i několik historických kamen. Kromě nábytku, který sloužil pro denní potřebu posledních liechtensteinských knížat pobývajících na zámku, je zde i několik vzácných uměleckých předmětů ze sbírek seniorů liechtensteinského knížecího rodu shromažďovaných ve Valticích už od půle sedmnáctého století. Skutečnou raritou je barokní malba na skle zobrazující sv. Filipa při křtu etiopského komorníka. Hnědé pigmenty obrazu chrání vrstva plátkového zlata. Součástí prohlídky je i unikátní pohled na park z balkónu knížecí ložnice.
 

Do zámku i do skleníku v Lednici

zámek LedniceJiž od února láká na víkendové prohlídky krásný zámek Lednice a zámecký skleník plný exotických rostlin. Můžete přijít na zimní prohlídky prvního okruhu anebo se pokochat pohledem na ojedinělou kolekci rostlin, z nichž některé rozkvétají právě teď! Zámek se skleníkem je v březnu přístupný vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin. eprezentační sály jsou zdobené vyřezávanými stropy, kolem stěn je dřevěné obložení a nádherný mobiliář nemá v Evropě obdoby. Uvidíte vstupní halu, lovecký salonek, koupelnu, předpokoj, modrý pokoj, dámskou ložnici, čínský pokoj a kabinet, rytířský sál, jídelnu, knihovnu, tyrkysový společenský sál, červený kuřácký salon a modrý taneční sál. Vstupné stojí dospělého návštěvníka 240 korun. Vstupné do skleníku je za 100 korun, pro seniory a mládež 80 Kč.


Křižovatky diplomatů a zámecký park v Buchlovicích

BuchloviceKaždý víkend v březnu se otevírá v Buchlovicích základní okruh, který ukrývá nádherné interiéry barokního reprezentativního sídla. Prohlédnete si reprezentativní a obytné prostory zámku, kde se stýkali diplomatické špičky Evropy a habsburské monarchie 19. století. Součástí prohlídky je i vstup do parku. Jsou zde unikátní sbírky rododendronů a kbelíkových dekoračních rostlin. Od roku 1981 je zde každoročně prezentována sbírka světového sortimentu fuchsií ze zámeckého zahradnictví. Park oživuje také množství soch. V březnu je park otevřený v pondělí – pátek od 9:00 do 16:00 hodin a v sobotu a neděli od 9:00 do 17:00 hodin! Poslední možnost zakoupení vstupenky na pokladně je ve všední dny v 15 hodin a během víkendu v 16:00 hodin! Prohlídky zámku v březnu začínají v sobotu a neděli vždy v 10.30, 12.00, 13.30 a 15.00 hodin.
 

A jaké další hrady a zámky jsou pro vás již otevřeny?

  • hrad HazmburkHazmburk – dominanta Českého středohoří je pro návštěvníky otevřena každý březnový víkend od 10:00 do 16:00 hodin, od dubna pak denně mimo pondělí. Čedičový vrch dosahuje výšky 418 m a podle archeologických nálezů byl obydlen již v 5. tis. př. n. l. lidem kultury s vypíchanou keramikou.
  • Krakovec – tento hrad znají čeští školáci jako místo, kde pobýval Mistr Jan Hus poté, co musel opustit Prahu. Romantická zřícenina s mnoha dochovanými gotickými prvky je v březnu a v dubnu otevřen o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin.
  • Střekov – majestátný hrad se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Milovníkům památek se otevře 25. března 2023 a bude až do konce dubna přístupný od středy do neděle (potom denně kromě pondělí) od 10:30 do 17:00 hodin.
  • slavkov u brnaSlavkov u Brna – slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. Za jeho poznáním se můžete vydat od 24. března 2023, kdy bude otevřen od úterý do neděle, až do konce květa a v létě pak včetně pondělí, od 9:00 do 17:00 hodin.
  • Veltrusy – majestátný zámek nemá v březnu ještě klasické prohlídky, ovšem o víkendech nabízí návštěvu expozice Aristokracie: začátek konce. Otevřena je vždy od 11:00 do 15:00 hodin. Sleduje historii hrabat Chotků od počátku 18. století, kdy zahájili svou velmi úspěšnou úřednickou kariéru, až do 20. století, které znamenalo konec šlechtictví a ztrátu majetku.
  • Hrady a zámky, které mají nekonečnou sezónu a nikdy nezavírajíBrandýs nad Labem, Cimburk, Děčín, Dětenice, Hluboká, Horní hrad, Karlštejn, Křivoklát, LoketLoučeň, Pražský hrad, Radim, Raduň, Roudnice nad Labem, Staré Hrady, Sychrov, ValečValečov, Vildštejn, Zbiroh.
Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Hrad Střekov – zřícenina umělců

Hrad Střekov – zřícenina umělců

Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem.

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Zámecký park Buchlovice

Zámecký park Buchlovice

Areál zámeckého parku a zahrady v Buchlovicích patří k nejvýznamnějším a nejdochovanějším v Čechách a na Moravě. Vzácnost historické zahrady spočívá zejména v dochování prvků italské barokní zahrady a ve velmi citlivém napojení přírodně krajinářského parku na pravidelnou část zahrady.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Další aktuality

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky