Úvod > Aktuality > Kynžvart, Šternberk, Slavkov a další hrady a zámky, kam se můžete podívat už v březnu

Kynžvart, Šternberk, Slavkov a další hrady a zámky, kam se můžete podívat už v březnu

Vydáno 26. února 2018 Památky
Už se těšíte na jarní sluníčko? Některé hrady a zámky také; ze zimního spánku se pomalu probouzejí i ty, které měly přes zimu zavřeno. A ačkoli většinou se chystají přivítat první návštěvníky až o Velikonocích na přelomu března a dubna, na několik oblíbených míst se můžete vypravit už v březnu.
Z těch, které na zimu zavírají, se letos mezi prvními probudil zámek Kynžvart. Na prohlídky reprezentativních interiérů vybavených vzácnými uměleckými díly z majetku knížat Metternichů, jednoho z nejstarších zámeckých muzeí, slavného kabinetu kuriozit a také anglického parku můžete v březnu přijet každé úterý a čtvrtek odpoledne. Otevřeno celý den bude i 30. března na Velký pátek, kdy si užijete Velikonoční prohlídky s pohádkami; pokud chcete mít jistotu, rezervujte si lístky předem!
 

Benešov, dva Šternberky a Lány

V sobotu 3. března, tedy o měsíc dříve než bývá obvyklé, se pro nedočkavé návštěvníky otevřou brány zámku Benešov nad Ploučnicí. Zámek, který je jedinečnou ukázkou architektury z období přerodu vladislavské gotiky a takzvané saské renesance, naváže na zahájení sezony pravidelnými prohlídkami každý víkend v březnu a dubnu vždy v 11 a ve 13.30, od května bude otevřeno denně včetně pondělí. Samozřejmě o víkendech od 31. března do 8. dubna vás čekají prohlídky zámku s velikonoční výzdobou.

Na první březnový víkend nachystali první předjarní prohlídky na hradě Český Šternberk a pozadu nezůstává ani druhé stejnojmenné sídlo, hrad Šternberk. V sobotu 3. března se odehraje zahájení sezony a první prohlídky tohoto roku; vypravit se sem můžete ještě v sobotu 10., 17. a 24. března. Na březnové termíny navážou Velikonoční prohlídky po celou dobu velikonočních prázdnin, tedy od pátku 30. března do pondělí 2. dubna vždy od 10 do 16 hodin, v sobotu 31. března zpestřené o Dětský velikonoční jarmark. Od začátku dubna pak hrad vklouzne do běžného režimu, tedy prohlídek denně kromě pondělí.

Třetí tip na sobotu 3. března je Den s T. G. MasarykemLánech aneb oslava 168. výročí narození prvního československého prezidenta. V Muzeu TGM potkáte prvorepublikové četníky a legionáře i prezidenta osobně, ochutnáte oblíbená jídla rodiny Masarykových a dokonce můžete využít akci Klubu českých turistů, který slaví 130. výročí svého založení. Do Lán se můžete vydat pěšky z různých směrů: trasy různých délek začínají v Novém Strašecí, Kamenných Žehrovicích anebo ve Stochově; na tamním nádraží bude otevřen salonek T. G. M.
 

Zámecké tipy na konec března

Na čtvrtek 22. března ohlásil slavnostní zahájení nové sezony zámek Slavkov – Austerlitz; akce se ponese v duchu první republiky. Do zámku se zároveň můžete vypravit na výstavu oblíbené stavebnice Lego, kde bude k dispozici dětský koutek pro vlastní tvořivost a fantazii, a hned první víkend po zahájení sezony, tedy 24. a 25. března, se přijďte podívat na Velikonoční výstavu! Nezapomeňte ani na největší událost tohoto roku, sraz historických automobilů Veteranfest; na zámku se odehraje na konci června.

Dalším místem, kde můžete zahájit hradozámeckou sezonu s dětmi, je renesanční zámek Nelahozeves. V sobotu 24. března vás při slavnostním zahájení letošní sezony čeká zámecký bál s princeznou Polyxenou v kostýmech pro děti i dospělé, běžné i dětské prohlídky zámku, Lego workshop, soutěže, projížďky na koních a další atrakce. Chybět samozřejmě nebude ani opékání buřtíků (prvních sto návštěvníků dostane buřtíky jako dárek) nebo stánky řemeslníků.

V sobotu 24. března rovněž zahájí sezonu na zámku Nebílovy, po zimě se poprvé otevřou brány hradu Střekov, na zámku Hrádek u Nechanic začnou velikonoční prohlídky a na lysickém zámku prozáří interiéry velikonoční a jarní květinová výzdoba. A pak je tu ještě zámek Děčín: ten sice má otevřeno celý rok, ale i tady se po zimním odpočinku v sobotu 24. března otevírá Růžová zahrada i jižní zámecké zahrady.
 

…a ještě pár tipů navíc

50. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka

50. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka

Padesáté výročí vzniku je vždy důvod k oslavě – u festivalu klasické hudby tomu není jinak. Přijměte naše pozvání a buďte i vy součástí krásného jubilea, stejně jako řada vynikajících umělců v čele s Gabrielou Beňačkovou, Radkem Baborákem, Václavem Hudečkem, Pavolem Breslikem či Janou Bouškovou.

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou (1)

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou

Všem milovníkům květin se na zámku v Rájci nad Svitavou otevírají zámecké skleníky.

Tradiční farmářské trhy na zámku Doudleby nad Orlicí

Tradiční farmářské trhy na zámku Doudleby nad Orlicí

Na návštěvníky opět čekají stánky nejen se všemi dobrotami a pochutinami, na které se vždy těší, ale i s dekoracemi a dárečky, které si zde mohou nakoupit. Výběr bude jako obvykle velmi bohatý a nabídka překvapivě různorodá.

Velikonoce na Hrádku u Nechanic

Velikonoce na Hrádku u Nechanic

Při prohlídce zámeckých interiérů vás seznámíme s historií Velikonoc, s velikonočními zvyky a tradicemi u nás i v zahraničí a s mnoha dalšími zajímavostmi z období nejvýznamnějších křesťanských svátků v roce.

Zahájení 21. zámecké sezóny na zámku Nebílovy

Zahájení 21. zámecké sezóny na zámku Nebílovy

Zámecký areál v Nebílovech je v současné době uzavřen. Brána zámku se návštěvníkům znovu otevře na jaře dne 24. března 2018 v 9.45.

Zahájení sezony na zámku Nelahozeves

Zahájení sezony na zámku Nelahozeves

Je čas probudit se ze zimního spánku a začít výletovat! Poté, co jsme zámek pečlivě uklidili, bychom s vámi rádi oslavili otevření zámecké brány do sezony 2018, a to ve velkém stylu!

Zámek Chyše - sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše - sídlo rodu Lažanských

Obec Chyše se pyšní krásným, nově zrekonstruovaným zámkem. Do prohlídkové trasy zámku byly zařazeny umělecky a architektonicky nejhodnotnější interiéry včetně sálu s nástropní malbou od Petra Brandla. Navštívit lze také zámeckou knihovnu.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Zámek Lány je veřejnosti nepřístupný, otevřen bývá ve výroční dny narození a úmrtí T.G.M. Navštívit však můžete zámecký park.

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Zimní prohlídky na zámku Valtice (1)

Zimní prohlídky na zámku Valtice

Oblíbené zimní prohlídky zámecké kaple a divadla! Každou sobotu v únoru a březnu, začátek ve 14.00 nebo 15.30.

Zimní prohlídky zámku Lednice

Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen přes zimní sezónu všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden). Mimo to se v zimě můžete ohřát v zámeckém skleníku nebo při plavbách s vůní svařeného vína po řece Dyji k Janohradu.

Předjarní prohlídky hradu Český Šternberk

Předjarní prohlídky hradu Český Šternberk

Na prohlídku hradu či zámku nepotřebujete žádné speciální počasí, proto se na ni můžete vydat i v zimě. Jste-li již nedočkaví se na nějakou památku vypravit, využijte pravidelných víkendových prohlídek, na které není třeba se předem objednávat. Začíná se vždy v sobotu a v neděli v 11:30 a 13:30.

Zámek Jemniště - piknik či ubytování v romantickém prostředí

Zámek Jemniště - piknik či ubytování v romantickém prostředí

Barokní zámek Jemniště byl vystavěn v roce 1720 – 1725, jeho současným majitelem je Jiří Sternberg, který se svou rodinou celoročně obývá levé křídlo zámku. Na Jemništi se konají romantické svatby, rodinné oslavy, podnikové akce a připraví vám i piknik v zámeckém parku. Přijít lze i na prohlídku.

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Od roku 1997 prochází celkovou rekonstrukcí. Veřejnosti jsou v letošním roce 2015 poprvé zpřístupněny nově zrestaurované prostory: zámecké kaple s původním mobiliářem z r. 1772, dále vstupní hala a chodby prvního patra.

Velikonoční prohlídky na hradě Šternberk

Velikonoční prohlídky na hradě Šternberk

Hrad Šternberk bude otevřen po celou dobu velikonočních prázdnin. Od pátku 30. 3. do pondělí 2. 4. 2018 vždy od 10 do 16 hodin. Provázet budeme na dvou návštěvnických okruzích. Prohlídky prvního okruhu budou probíhat od 10 do 16 hodin, druhým okruhem budeme provázet od 10.30 do 15. 30 hodin.

Velikonoční jarmark na zámku Žleby

Velikonoční jarmark na zámku Žleby

Velikonoční jarmark na zámku Žleby.

Jaro na lysickém zámku v barvách

Jaro na lysickém zámku v barvách

Tradiční výstava velikonočních a jarních květinových aranžmá jako součást prohlídkové trasy I.

Velikonoce na zámku Stekník

Velikonoce na zámku Stekník

O Velikonocích nabídne zámek svým návštěvníkům prohlídku terasovitých zahrad s programem pro naše nejmenší návštěvníky, stezku s názvem Hledání velikonočního zajíčka v zámeckých zahradách.

Další aktuality

7.2.
2018
Horní Hrad je i v únoru otevřený každý den

Horní Hrad je i v únoru otevřený každý den

Západočeské lázně | Památky
5.2.
2018
Zámek Valeč si můžete prohlédnout i v noci

Zámek Valeč si můžete prohlédnout i v noci

Západočeské lázně | Památky
1.2.
2018
Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno je i v únoru

Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno je i v únoru

Západočeské lázně | Památky