Úvod > Aktuality > Kroměříž bude žít Slovenskem
Kultura

Kroměříž bude žít Slovenskem

  • Vydáno14. října 2016
Slovenskou kulturu, tradice, gastronomii, historii i současnost představí v Kroměříži od pondělí 17. října do pátku 21. října tradiční „Evropské dny". V programu nechybí besedy, výstavy, projekce ani gastronomické zážitky.
TatryI když jsme sdíleli společný stát a Slovensko patří mezi země, kam jezdí na dovolenou nejvíce Čechů, řada krás a zajímavostí zejména z východní části země zůstává stále neobjevená. V Kroměříži toto „Slovensko neznámé“ ve dnech 17. – 21. října 2016 představí Slovenské dny pořádané poslankyní Evropského parlamentu Olgou Sehnalovou. Bude to již třinácté pokračování "Evropských dnů" věnovaných zemi, která právě předsedá Radě Evropské unie.

Slovenské dny organizované pod záštitou velvyslance Slovenska v České republice Petera Weisse zahájí v pondělí 17. října tradiční úvodní beseda věnovaná rozdělení Československa. Na dny, kdy vznikaly dva samostatné státy, přijedou do Kroměříže zavzpomínat tehdejší předsedové české a slovenské vlády Petr Pithart a Ján Čarnogurský. Zahájení zpestří i slovenské písně v podání žáků kroměřížské Základní umělecké školy, nebude chybět ani výstava fotografií či ochutnávka tradičních jídel.

PieninyÚterní odpoledne bude patřit nejen dětem, ale i cestovatelům, kteří prozkoumají krásy severovýchodního Slovenska. O tom, jak se zásobují chaty v Tatrách, pak budou ve středu vyprávět přímo vysokohorští nosiči. Středeční večer bude věnovaný také slovenské kinematografii – Obchod na korze, první československý snímek, který získal Oscara za nejlepší zahraniční film, před promítáním přiblíží i krátká přednáška o jeho natáčení. Ve čtvrtek provede beseda s Miroslavem Klusákem tzv. Karpatsko-dukelskou operací a největšími bitvami na území Slovenska za 2. světové války. V programu samozřejmě nemůže chybět ani slovenský folklor, v pátek se tedy můžete těšit na vystoupení souboru Šařišan z Prešova.


Hanácké Athény lákají k podzimnímu výletu

Kroměříž, přezdívaná Hanácké Athény, stojí za návštěvu i v podzimním čase. Do zámku, který po staletí sloužil jako letní rezidence olomouckých arcibiskupů, se můžete vypravit na prohlídku rozsáhlé obrazárny a knihovny. Rozhodně si však nenechte ujít ani dvě krásné zahrady, barokní Podzámeckou a pozdně renesanční Květnou zahradu. Leží trochu stranou a od zámku vás k ní dovedou značky se šipkami v dlažbě. Dominantou takzvaného Libosadu je rotunda s Focaultovým kyvadlem a 244 m dlouhá kolonáda se sochami antických bohů, nechybí ani dvě bludiště a palmový skleník. Ke kroměřížskému zámku patří také Arcibiskupské vinné sklepy; prohlédněte si je sami nebo v rámci komentované prohlídky s průvodcem a s ochutnávkou! Koho zajímá numismatika, mince a medaile, ten by měl nahlédnout do Biskupské mincovny, jediné dochované mincovny na Moravě.

do konce října můžete navštívit v Arcibiskupském zámku velmi zajímavou výstavu Turínské plátno. Expozice je obohacena množstvím obrazové dokumentace, kde jsou historické ikonografické kresby a vědecké a archeologické fotografie, doplněné texty a vysvětlivkami. Ucelená a ojedinělá výstava ukazuje jednu z nejznámějších historických událostí v dějinách lidstva, která několik tisíciletí a napříč civilizacemi vyvolává emoce, pokládá otázky a hledá odpovědi na samou podstatu lidské existence.
Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži patří mezi nejstarší u nás i v celé Evropě a jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památky UNESCO. Založeny byly ve 13. století za účelem výroby mešního vína, jenž se zde produkuje dodnes. Zájemci mají možnost komentovaných prohlídek a degustací.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Biskupská mincovna v Kroměříži – expozice ukončena

Biskupská mincovna v Kroměříži – expozice ukončena

Biskupská mincovna v Kroměříži byla jedinou dochovanou mincovnou na území Moravy. V současné době se zde expozice již nenachází, budova je veřejnosti uzavřena.

Další aktuality

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Zlínský kraj | Kultura

Reprezentační sály na Arcibiskupském zámku v Kroměříži voní jarními květinami a v Letním bytě zní hudba květin

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází nová návštěvnická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kterou zde zahajují tradičně týden před Velikonocemi. Jako každé jaro i letos připravili na zámku unikátní květinovou výzdobu reprezentačních sálů. Velké sály provoní jarní květiny, letní byt arcibiskupa se nakrátko promění v hudební salonek a symbolicky se rozezní tóny stylizovaných květinových hudebních nástrojů. Zámeckou Květnici jara doprovodí výstava sochaře Jiřího Netíka a nejmenší návštěvníci jsou zváni do tvořivé dílničky.
Zlínský kraj | Kultura

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda