Úvod > Aktuality > Krásná zákoutí Šumavy: Putování po stopách seriálu Policie Modrava

Krásná zákoutí Šumavy: Putování po stopách seriálu Policie Modrava

Vydáno 16. dubna 2017 Zážitky
Letos se na televizních obrazovkách objeví druhá řada seriálu Policie Modrava. Pro televizi Nova šlo o jeden z nejúspěšnějších seriálů posledních dob a kdekdo chválil nádherné záběry Šumavy. Není divu, že na vlně zájmu se veze i městečko Kašperské Hory, hlavní místo natáčení.
Na Šumavě a v Kašperských Horách právě začíná jaro a nic vám nebrání vyrazit na pěší nebo cyklistický výlet po okolí.

Výlet po stopách seriálu Policie Modrava nabízí verzi pro pěší i pro cyklisty. Kam vás trasy zavedou?
 

V akci pěšky i na kole

První zastávkou by mělo být informační centrum; Plzeňský kraj totiž před časem vydal leták s popisem tras a s mapkou. Pokud zvolíte přibližně 17 km dlouhou variantu pro pěší, z náměstí v Kašperských Horách s radnicí a kostelem sv. Markéty se vydejte po červené značce a zároveň po naučné stezce cestou zlatokopů do Amáliina údolí. Dál už značky nevedou a hodit se vám bude dobrá turistická mapa i orientační smysl. Přes Červenou s výběhem bizonů a Lídlovy dvory se můžete zajít podívat k ranči Vogelsang (ano, skutečně existuje a dokonce seriál zmiňuje na svých internetových stránkách) a odtud se přes osadu Malý Kozí Hřbet po zelené značce budete pomalu vracet zpět do Kašperských Hor.
 
Cyklistická trasa není o moc delší, měří necelých 25 km a pro ty pohodlné může bicykl částečně nahradit auto. Natáčelo se totiž také v údolí OtavyRejštejně a v Klášterském Mlýně, v Anníně, Radešově a Dlouhé Vsi. Filmaři se pravidelně zastavovali i v Srní, v Prášilech a na Rokytě, u Vchynicko-tetovského plavebního kanálu a nakonec i na Modravě, kde hlavní hrdinka v podání Soni Norisové bydlí.
 

Nejhezčí výhledy na Šumavu

Pro znalce a milovníky Šumavy jde o srdeční záležitost a identifikace míst, kde se jednotlivé epizody natáčely, je často zajímala víc než samotný příběh. Kamera navíc fotogenická místa dokonale využila. Jste zvědaví na nejhezčí výhledy na centrální Šumavu? Zajeďte si do Klatov a vyšplhejte na Černou věž, na rozhlednu na Sedle nebo rozhlednu na Svatoboru nad Sušicí anebo využijte hrad Kašperk a jeho někdejší přesunuté opevnění, ještě výše položený Pustý hrádek. Skvělým tajným tipem jsou výhledy z odlehlých míst, která při putování po nejatraktivnějších výletních místech většinou minete – například silnička 169 z Horské Kvildy přes Zhůří a Svojše k Rejštejnu, silnice číslo 190 z Hartmanic přes Dobrou Vodu do Prášil nebo cesta, která odbočuje z hlavního tahu z Hartmanic na Gerlovu Huť a přes Keply míří k severu na Velhartice.
 

10 zajímavých tipů pro výlet do Kašperských Hor a okolí

Cestou zlatokopů - naučná stezka do Amálina údolí

Cestou zlatokopů - naučná stezka do Amálina údolí

Naučná stezka do Amálina údolí vás provede jádrem nejvýznamnějšího zlatonosného revíru předhusitských Čech s četnými památkami dolování od 14. do 20. století. Stezka je doplněna informačními cedulemi.

Hradiště Obří hrad

Hradiště Obří hrad

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.

Klostermannova vyhlídka u Srní

Klostermannova vyhlídka u Srní

Nádherný pohled do údolí řek Vydry a Křemelné nabízí Klostermannova vyhlídka u šumavského Srní. Je odsud také hezký výhled na protější Dračí skály.

Kolem pranýře za výhledy

Kolem pranýře za výhledy

Vycházkový okruh přes Šibeniční vrch a Vinice s panoramatickými rozhledy do oblasti střední Šumavy a Pošumaví.

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.

Muzeum Kvilda - stálá expozice historie Kvildy a Bučiny

Muzeum Kvilda - stálá expozice historie Kvildy a Bučiny

Je jen málo tak malých obcí jako je Kvilda, které se mohou pochlubit stálou expozicí zachycující historii obce. V obecním muzeu na Kvildě jsou shromážděny veškeré informace i artefakty, týkající se způsobu života a práce zdejších obyvatel.

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Navštívíte-li Kašperské Hory, Muzeum Šumavy si určitě nesmíte nechat ujít. Je to takové malé národní muzeum zdejšího kraje. K vidění je zde šumavské sklo, vycpaná zvířata anebo umrlčí prkna.

Naučná stezka Hamižná - za pozůstatky těžby zlata

Naučná stezka Hamižná - za pozůstatky těžby zlata

Trasa o délce 3 km začíná u silnice Hartmanice - Železná Ruda a vede kolem informačních panelů k vyhlídce na Sušicko, Kašperskohorsko a Velharticko. V lese, při cestě k nejnižšímu bodu stezky jsou patrné zarostlé jámy - tzv. pinky - pozůstatky po těžbě zlata.

Netopýří stezka v Kašperských Horách

Netopýří stezka v Kašperských Horách

Netopýří stezka je 1,5 km dlouhá vycházková trasa z náměstí v Kašperských Horách stromovou alejí až ke kostelu sv. Mikuláše, v průběhu informační panely o fauně v okolí Kašperských Hor; od května do září stezku můžete začít návštěvou radničního podzemí s naučnými panely o životě netopýrů.

Rechle - hradlový most u Modravy

Rechle - hradlový most u Modravy

Unikátní 72 metrů dlouhý dřevěný hradlový most přes Vydru je věrnou replikou bývalého historického mostu, který zachytával soustavou tyčí plavené dřevo a směroval je do plavebního kanálu.

Stezkou strážců hranice

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Srnský okruh šumavskou přírodou

Srnský okruh šumavskou přírodou

Krátký a nenáročný okruh nedaleko obce Srní je bohatý na nezapomenutelné výhledy do krásné šumavské přírody. Trasa je dlouhá 8,4 km a provede vás po ní zelená turistická značka okolo Spáleného a Sedelského vrchu.

Stezka lesních her v Kašperských horách - zábava i poučení na Šumavě

Stezka lesních her v Kašperských horách - zábava i poučení na Šumavě

Zábavu pro všechny věkové kategorie, ale také poučení a informace o přírodě Šumavy, nabízí zážitková stezka lesních her v rekonstruovaném venkovním přírodním areálu u střediska environmentální výchovy v Kašperských Horách.

Zřícenina hradu Kunžvart

Zřícenina hradu Kunžvart

Hrad na východním úbočí hory Strážný (1115 m) na dálku soupeří s Kašperkem – titul nejvýše položeného královského sídla v Čechách by si možná zasloužil právě on.

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

V místech, kde se dnes rozkládá jen hromada kamení, kdysi stával Pustý hrádek. O historii této zříceniny se toho moc neví, dokonce ani, byl-li to samostatný hrad. S největší pravděpodobností se jednalo o předsunuté opevnění hradu Kašperk.

Sklárna Annín na Šumavě

Sklárna Annín na Šumavě

Jednou z nejdéle nepřetržitě fungujících skláren u nás je ta v Anníně na Šumavě. Najdete jí mezi Sušicí a Kašperskými Horami. Založena totiž byla již roku 1796 a její budovy jsou dnes kulturní památkou.

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách

Kašperské Hory mají dva gotické kostely. Bohaté horní město si takový přepych mohlo dovolit. Uplynulo jen několik desetiletí od doby, kdy poslední zedníci opustili chrám svatého Mikuláše, a už se stavělo znovu.

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína

Kostel s kostnicí se nachází na vršku v ohybu řeky Otavy u obce Annín, která je proslavena svou dodnes fungující sklárnou. Romantická osada pod vrchem Mouřenec leží asi 12 kilometrů jižním směrem od Sušice. Z vršku Mouřence se nabízejí pěkné výhledy do okolí a na hrad Kašperk.