Úvod > Aktuality > Královské stříbření opět oživí Kutnou Horu

Královské stříbření opět oživí Kutnou Horu

Vydáno 21. června 2017 Zážitky
V Kutné Hoře letos již po 26. otevře bránu času slavnost Královské stříbření. Připomene opět staré hornické tradice i dobu vrcholu své slávy a prosperity. Celé okolí chrámu sv. Barbory, gotické uličky i královské sídlo v mincovně ve Vlašském dvoře opět ožije fiktivním příběhem příjezdu a vzácné přítomnosti českého a římského krále Václava IV. Bohatí a hrdí horníci jej vítají, otevírá se jarmark a řemeslný trh, do města se sjíždí rytířstvo, dychtivé zúčastnit se turnajových klání i magických dvorských slavností a hodování. Gotická hudba láká k tanci a veselí, neboť každodenní pracovní rytmus v dolech i mincovně se zastavil. Slavná historie stříbrného města vychází do ulic.

Již po 26., ve dnech 24. a 25. června 2017, otevře královské horní město Kutná Hora symbolicky své brány všem, kdo zatouží vrátit se do středověku. Jako divák, či jako přímý aktér, máte možnost zatoulat se o celých šest století po pomyslné časové křivce zpět do historie slavného stříbrného města. Letošní ročník Královského stříbření vás vrátí v čase o 620 let zpět, až na začátek 15. století.
 

Královské stříbření Kutné Hory

Stříbření Kutné HoryStředověké centrum města, gotické uličky a zákoutí, ale především velký improvizovaný programový prostor s královskou tribunou a kolbištěm v parku pod Vlašským dvorem se zaplní zářivě barevnými gotickými praporci a stovkami lidí v kostýmech doby lucemburské.

Děj slavnosti opět proběhne v programovém prostoru kolem chrámu sv. Panny Barbory a v zahradách GASK. Oproti loňskému roku přibylo nové programové místo. Na nádvoří GASK bude připraveno kolbiště, kde také proběhne letošní novinka, turnaj v rytířské lukostřelbě. A v sobotu tradiční soutěž „Střelba ku ptáku“, která se podle historických pramenů v Kutné Hoře i jiných městech pravidelně konala.
 
StříbřeníDo stříbrného města i letos přijede král Václav IV. se svou chotí Žofií a družinou. Toho náležitě uvítají horníci, středověcí obyvatelé Kutné Hory. Do města se také sjedou rytíři z širokého okolí, aby se zúčastnili turnajového klání na počest samotného krále vyhlášeného. Přijedou také řemeslníci, aby na tradičním jarmarku nabídli své výrobky nebo pochutiny všeho druhu. K ochutnání budou také pokrmy dle středověkých receptů a své středověké řemeslo představí například řezbář, hrnčíř nebo středověký židovský lékař, který i názorně předvede některé zákroky.

K poslechu i tanci zahrají historické hudební skupiny Gnomus, Krless nebo Peregrin a tanec lidový i dvorský předvedou vsetínská děvčata Rondellus a dámy z Hortus Gratiae. Vyzkoušet si bude možné také střelbu z luku a navštívit historické stany rytířů a lukostřelců. Pro nejmenší je připraveno divadélko, historický kolotoč a střelnice.

Své umění a výcvik dravých ptáků představí sokolníci, v sobotním programu byste si ještě neměli nechat ujít velké turnajové klání na koních (13:30), pochodňový průvod a dvorskou slavnost (21:30) a následný ohňostroj.
 

Neděle otevře portál chrámu sv. Barbory

RytířiVšeobecný halas se utiší jen v neděli dopoledne. V ten čas se již tradičně otevře hlavní portál chrámu sv. Panny Barbory, patronky všech havířů. Klenbou katedrály se rozezní slavnostní fanfáry s duněním tympán. Tak vždy vítají Horníci svého oblíbeného krále s královnou a jejich dvořanstvo ve svém vlastním chrámu. Všichni, šlechta, kutnohorský patriciát i obecný lid horský se zde setkají při slavné "Stříbrné mši".

Všechno to dění a barvité hemžení, které je každoročně vždy novou a neopakovatelnou premiérou několika stovek aktérů z celé republiky, a které celé připravuje úzký kroužek obětavců, vás chce nejen pobavit, ale i nenásilnou a přitažlivou formou poučit o zajímavé historii hornického města a jeho tradicích.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře - nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "prubíř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře - jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře - jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Královské stříbření Kutné Hory 2018

Královské stříbření Kutné Hory 2018

Gotická slavnost, připomínající slavné tradice královského horního města Kutná Hora se koná 23. a 24. června 2018. Staňte se součástí tradiční gotické slavnosti připomínající slávu královského horního města!

Chrám sv. Barbory Kutná Hora - gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora - gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Další aktuality

21.3.
2018
Tipy kam o víkendu s dětmi

Tipy kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
3.3.
2018
Ve Vlašimi od března opět otevřelo paraZOO

Ve Vlašimi od března opět otevřelo paraZOO

Střední Čechy | Zážitky