Úvod > Aktuality > Oslavy 17. listopadu: Korzo Národní je zpátky a nebude mu patřit jen původní dějiště revoluce
Kultura

Oslavy 17. listopadu: Korzo Národní je zpátky a nebude mu patřit jen původní dějiště revoluce

  • Vydáno15. listopadu 2021
Pouliční výstavy, světelné instalace nebo audiovizuální projekce budou během státního svátku čekat na návštěvníky Národní třídy. Tradiční srdce oslav – pietní místo, kam si lidé budou moct přijít zapálit svíčku, dostane po vzoru loňska také online podobu. Pořadatelé Korzo Národní kromě divadelních představení nebo talkshow slibují debaty živě přenášené z českého pavilonu EXPO 2020 v Dubaji. Z ampliónů v českých městech potom zazní Modlitba pro Martu a více než 40 významných budov se zbarví do českých národních barev – Češi a Češky si tak budou moct svátek připomenout nehledě na to, kde jsou. S ohledem na zhoršující se epidemickou situaci vyzývají organizátoři především k dodržování hygienických opatření a vzájemné ohleduplnosti.
Korzo NárodníTak trochu jiná oslava Listopadů ‘39 a ‘89 se pod názvem Korzo Národní odehraje 17. 11. 2021 na Národní třídě a náměstí Václava Havla. Letos akce dostojí svému názvu, jelikož promění hlavní dějiště sametové revoluce v živý galerijní prostor rozprostřený po celé třídě. Cílem je, aby se návštěvníci neshlukovali ve velkých počtech a volně korzovali po ulici. Národní třídě budou dominovat venkovní výstavy a audiovizuální nebo světelné umělecké instalace. Dvě v ulici odstavené tramvaje nabídnou vzdělávací a výtvarný program. Projekce na fasádu obchodního domu Máj pak připomene křehkost svobody s ohledem na současnou politickou situaci v Bělorusku.
 
Každoročně míří nejvíce návštěvníků k pietnímu místu v polovině ulice. Pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí z různých důvodů přijít přímo na Národní třídu, si pořadatelé, obdobně jako vloni, připravili online možnost zapálení svíčky. Vnitřní prostory kolem ulice budou patřit debatám, talkshow nebo divadlu. Na základě aktuálních čísel nárustů případů s onemocněním covid, pořadatelé vyhodnotí, jestli budou přenášeny jen online, nebo na ně budou pouštět návštěvníky podle platných nařízení.
 

Letos poprvé program zamíří i za hranice

Korzo Národní se letos podívá i za naše hranice. Ve spolupráci s českým zastoupením na světové výstavě EXPO v Dubaji a Nadací Forum 2000 připravují pořadatelé konferenci, která bude probíhat dne současně na Národní třídě a v Terra Pavilionu v Dubaji. Hosté konference budou skrze telemost debatovat v angličtině ve dvou blocích na témata: „Jak vzdělávání ovlivňuje toleranci a občanskou odpovědnost“ a „Jak občanské iniciativy dosahují svých cílů“. Diskutovat budou šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, polská advokátka a aktivistka v otázce ženských reprodukčních práv Marta Lempartová, rumunská aktivistka Alina Aflecailo nebo také emirátská lékařka a politička Hawaa Althahak Almansoori.

Akce se každoročně těší velkému zájmu ze strany návštěvníků. Organizátoři tak i vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci pokládají bezpečnost za svou prioritu. Součástí ulice budou prvky upozorňující na platná bezpečnostní opatření. Doporučuje se pravidelná dezinfekce rukou, dodržování rozestupů a zakrytí úst a nosu respirátorem po celou dobu pobytu na Národní třídě. Pro vstup na vnitřní program budou organizátoři kontrolovat tzv. bezinfekčnost na základě systému O-N-T (očkování, test, prodělaná nemoc covid).
 

Modlitba pro Martu rozezní Česko

trikolora zlínCelým Českem se na státní svátek jako již tradičně rozezní Modlitba pro Martu, kterou v symbolických 17:11 zazpívá Jana Kirschner. Živě ji bude přenášet také veřejnoprávní televize. V ten samý moment se radiovým éterem rozline originální verze Modlitby s hlasem Marty Kubišové, který poté rozezní ampliony po celé Praze a v dalších městech.

Souběžně se více než čtyři desítky budov po celé ČR zbarví do odstínů české trikolory. Sváteční kabát dostane řada sídel ministerstev a českých univerzit, Mahenovo divadlo v Brně, Měšťanská beseda Plzeň, Moravské divadlo Olomouc, Památník Tomáše Bati ve Zlíně, Hrad Hněvín, Most Miloše Sýkory v Ostravě a mnohé další významné objekty.
 

Sametové posvícení projde opět Prahou

sametové posvíceníLetos již po desáté projde centrem hlavního města Sametové posvícení, satirický karnevalový průvod, který startuje 17. listopadu ve 14 hodin tradičním defilé na Kampě. Odtud půjde přes Karlův most na Národní třídu, Staroměstské náměstí až do Kampusu Hybernská, kde proběhne afterparty.

Průvod tvoří umělci, studenti, občanské iniciativy, spolky i jejich klienti. Letošní mottem je Moc ponocných, které odkazuje na noční pražské uličky s přicházející zimou. Dříve jimi totiž chodili ponocní, chránící obec před požáry a opilce před umrznutím.
 

Ceny Paměti národa a Koncert pro budoucnost

Pieta_foto_Ales_Kral-dikyzemuzemV Národním divadle se budou předávat Ceny Paměti národa. Ceremoniál nabídne v živém přenosu Česká televize a Český rozhlas. Letošními laureáty jsou František Vaczula, který přežil za komunismu skoro tři roky v oddílech PTP, Lívia Herzová, přeživší z Osvětimi, Jarmila Stibicová, signatářka Charty 77, mnohokrát zatčená, ponižovaná, a nikdy nezlomená, a Jiří Lukšíček, skaut a bývalý politický vězeň, který strávil v 50. letech šest roků v uranových lágrech.

Slavnostní den zakončí Koncert pro budoucnost, který začíná v 16:30 na Václavském náměstí. Program připomene osobnost Václava Havla a jeho odkaz. Vystoupí hudební osobnosti jako Glen Hansard, Jana Kirschner, Aneta Langerová, Michal Hrůza či Uhlíř a Svěrák. Mezi řečníky se objeví Šimon Pánek, Eva Holubová, Michael Kocáb, Eliška Křenková či Jakub Kalenský. K občanům promluví též zahraniční osobnosti – Nury Turkel, zástupce utlačované komunity Ujgurů v Číně, či skrze videopozdrav též Tatiana Khomich, sestra běloruské opoziční vůdkyně, Maryji Kalesnikavové, letošní laureátka ceny Václava Havla za lidská práva. Součástí programu bude též happening Zpráva pro budoucnost, každý občan si na telefonní číslo 720 011 017 bude moct poslat svůj osobní závazek. Zpráva mu přijde zpět o rok později.
17 akcí a tipů, kam se vydat 17. listopadu

17 akcí a tipů, kam se vydat 17. listopadu

Sedmnáctý listopad podobně jako nedávné říjnové oslavy nabídne řadu akcí a speciálních prohlídek. Je co slavit: je to státní svátek, Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studentů a také den, který v roce 1989, přesně před 34 lety, odstartoval sametovou revoluci. Kam se vypravíte s portálem Kudy z nudy vy?

Národní třída v Praze

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Další aktuality

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda