Úvod > Aktuality > Letošní zimu už koně turisty na Šumavě vozit nebudou

Letošní zimu už koně turisty na Šumavě vozit nebudou

Vydáno 14. listopadu 2014 Zážitky
Správa Národního parku Šumava pořádala od minulého roku tématické výlety ve voze či saních tažené koňmi. Koně přes týden sváželi dřevo v šumavských lesích a přes víkend vozili turisty. Projekt měl navíc přispět k popularizaci a záchraně genofondu chladnokrevných koní. Vedení parku však zjistilo, že jsou pro ně koně proděleční a aktivity s nimi ukončilo.
Šumava koně povozZhruba v polovině roku 2013 spustila Správa NP a CHKO Šumava projekt, který měl na Šumavu vracet koně. Během pár měsíců se do práce zapojily čtyři páry chladnokrevných koní a práci na Šumavě našli také čtyři zkušení koňáci. Nejenom, že koně tahali z lesa dřevo, ale také vozili turisty v létě na povozu i v zimě v kočáře. Projekt měl navíc přispět k popularizaci a záchraně genofondu chladnokrevných koní.

Projekt měl však vysoké náklady a Správa Národního parku se jej rozhodla ukončit, i když se původně jednalo o neziskovou záležitost. Šlo o standardní prvek společenské a výchovné funkce, což dělají národní parky i jinde ve světě. Proto nyní NP prodává slezské noriky, které za minulého vedení nakoupila.

O koně měli turisté zájem hlavně na Modravě a v jižní části Šumavy. Kromě klasických vyjížděk pro ně kočí chystali i ukázky stahování dřeva. Posledních šest noriků nabídne správa parku organizačním složkám státu. Pokud o ně stát neprojeví zájem, skončí ve veřejné dražbě.
Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení.