Úvod > Aktuality > Komentované prohlídky připomenou průmyslovou historii Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí

Komentované prohlídky připomenou průmyslovou historii Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí

Vydáno 1. června 2017 Památky
Beskydské informační centrum Frýdek-Místek na začátku měsíce června připomene významnou průmyslovou historii Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí. Návštěvníci tak budou mít možnost poznat nejen Frýdek-Místek jako město s bohatou historií textilního průmyslu, ale také Frýdlant nad Ostravicí, kde byly železárny založeny už před polovinou 17. století. První z prohlídek (Frýdek-Místek) se koná v sobotu 3. června, druhá (Frýdlant nad Ostravicí) pak o týden později.

Po stopách textilní výroby ve Frýdku-Místku

Frýdek Místeksobotu 3. června se zájemci vydají po stopách textilek ve Frýdku-Místku, které měly v minulosti velký vliv na architekturu města. Na tehdy periferních částech byly postupně budovány jednotlivé továrny. V 9:00 hodin se tak mohou zájemci dostavit na místecké náměstí Svobody a v průběhu dvou hodin si společně s historikem připomenout provozy Czajanka, Elzera a Herliczky.

Historie textilnictví ve Frýdku-Místku je stará jako město samo. Vždy se tu dařilo tkalcům a soukeníkům, kteří své výrobky prodávali na místě i rozváželi do širokého okolí. V průběhu první poloviny 19. století už byly ve Frýdku i v Místku zakládány textilní továrny. Poslední podstatnější stavební akce probíhaly před hospodářskou krizí, která u ve Frýdku-Místku vypukla naplno ve 30. letech minulého století. Historik Petr Juřák ve svém výkladu připomene vývoj textilní výroby ve městě, jež ve druhé polovině 20. století proslavila značka Slezan.
 

Frýdlantská litina a smalt

LitinaO týden později, v sobotu 10. června, se ve Frýdlantu nad Ostravicí v 9.00 hodin uskuteční jedinečná komentovaná prohlídka věnovaná frýdlantské litině a smaltu. Právě odvětví jako železárny a výroba smaltovaného zboží v minulosti sehrály významnou roli při rozvoji města a přispěly tak k jeho věhlasu. Frýdlant nad Ostravicí je svou rozlohou i počtem obyvatel městem malým. Přesto hrál v minulosti v regionu významnou roli. Vliv na to měly především železárny, které byly založeny již ve 40. letech 17. století, a továrna na smaltované nádobí. V současné době si pak Frýdlant nad Ostravicí získal věhlas především jako centrum uměleckého smaltu.

Smaltérka při práciÚčastníci komentované vycházky se tak s Petrem Juřákem vydají na místa připomínající minulost spojenou s kovem v různých podobách. Prohlédnou si například litinový kříž u kostela sv. Bartoloměje, litinový náhrobek rodiny Homoláčů nebo v ulici města umístěné originální lampy se smaltovými prvky. Zavítají také do Galerie uměleckého smaltu a litiny či do dílny zaměřené na výrobu uměleckého smaltu, v níž se nachází i malá expozice dnes už historické produkce smaltových výrobků. V dílně se budou moci také podívat pod ruce umělcům, kteří zde ze smaltu tvoří svá díla a představují tak novodobou historii smaltu.

Obě prohlídky se konají zdarma a za každého počasí.
Komentované prohlídky Frýdku-Místku: po stopách textilek

Komentované prohlídky Frýdku-Místku: po stopách textilek

Prohlídka po stopách textilek ve Frýdku-Místku poodhalí jejich vliv na architekturu města, kdy na tehdy periferních částech byly postupně budovány jednotlivé továrny. V průběhu dvou hodin si společně s historikem připomenete provozy Czajanka, Elzera a Herliczky.

Další aktuality

12.5.
2018
Otevřené chrámy lákají na prohlídky

Otevřené chrámy lákají na prohlídky

Severní Morava a Slezsko | Památky
18.4.
2018
O víkendu se bude dobývat hrad Sovinec

O víkendu se bude dobývat hrad Sovinec

Severní Morava a Slezsko | Památky