Úvod > Aktuality > Klatovské katakomby provoz v zimě nepřeruší

Klatovské katakomby provoz v zimě nepřeruší

Vydáno 12. listopadu 2016 Památky
Kam vyrazit na výlet, až teploty klesnou pod mez lákající k výletům do přírody? Zkuste klatovské katakomby! Kromě netradičního zážitku vám prohlídka pomůže porozumět důležitosti jezuitského řádu v jižních Čechách.
Historie klatovských katakomb sahá do druhé poloviny sedmnáctého století, kdy byly vybudovány jako součást kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce. V době výstavby se podzemní prostor ovšem nejmenoval katakomby, nýbrž krypty, a podle plánu stavitelů sloužily jako pohřebiště místních jezuitů a představitelů šlechty, vojska a měšťanů. Od jejich otevření v roce 1676 do roku 1784, kdy bylo pohřbívání zakázáno Josefem II., zde bylo k věčnému spánku uloženo více než 200 těl.

Jak je vlastně možné, že se dodnes v podzemí kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce zachovaly téměř čtyři desítky prostě pohřbených těl? Vděčíme za to důmyslnému ventilačnímu systému, který ústil na střeše kostela a zajišťoval tak v kryptách stálou teplotu vzduchu a přiměřenou vlhkost.
 

Zkáza mezi válkami

Po téměř dvou stoletích, kdy mumie v dubových rakvích obložené chmelem v klidu ležely hluboko pod povrchem země, přišlo neštěstí. Při rekonstrukci kostela v meziválečném období došlo k zasypání větracích šachet v kostelní věži a většina perfektně mumifikovaných těl, vážících 8 – 10 kg se rozpadla.

Celkem 140 zničených mumií bylo v roce 1937 pohřbeno do hromadného hrobu na hřbitově sv. Jakuba v Klatovech, místo uložení ostatků dnes připomíná pamětní kámen s textem.
 

Jezuité v jižních Čechách

Katakomby, které se během času staly významnou klatovskou památkou, připomínají nejen historii města a jezuitského řádu.

Lze v nich pohlédnout do tváří těch, jejichž životy a činy se podílely na vytvoření dodnes viditelné tváře Klatov. Tím máme na mysli kostel, kolej, gymnázium a další objekty. Všechny tyto budovy vystavěli jezuité a výrazně tak změnili architekturu a vlastně také životy místních lidí v tomto jihočeském městě.


Kdy je otevřeno?

Katakomby lze po celý podzim a zimu navštívit ve všední dny od 11 do 16:30 hod, o víkendech a svátcích od 9 do 17 hod. Druhý a třetí prohlídkový okruh (Arciděkanský a Jezuitský kostel) je zpřístupněn pouze s průvodcem od začátku června do konce září.

 

Unikátní sbírka místního skla

Návštěvu klatovských katakomb nezapomeňte spojit s prohlídkou Pavilonu skla v zahradě Muzea Dr. Karla Hostaše. Čeká tam na vás unikátní sbírka skla značky Lötz, které bylo vyráběné v nedaleké sklárně v Klášterském Mlýně. Na přelomu 19. a 20. století patřilo sklo Lötz ke světové špičce, v roce 1889 dokonce vyhrálo zlatou cenu na světové výstavě v Paříži.
Katakomby Klatovy - tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

Katakomby Klatovy - tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

V Klatovech najdete raritu evropského charakteru - krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, dnes známé jako klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.

Černá věž v Klatovech

Černá věž v Klatovech

Podívejte se na Klatovy z Černé věže, která je dominantou města a v letním období hojně navštěvovanou památkou. Vlivem mnoha požárů získala věž tmavočerné zbarvení, proto dostala název Černá věž.

Pavilon skla Klatovy

Pavilon skla Klatovy

Výstavní pavilon v zahradě u Muzea Dr. Karla Hostaše se věnuje především sklu. Základem expozice je unikátní soukromá sbírka šumavského skla firmy Lötz, doplňovaná příležitostnými výstavami českého i zahraničního skla.

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

Barokní lékárna U Bílého jednorožce je jednou z mála památek tohoto druhu v Evropě. Podává věrný obraz práce apatykáře i prostředí lékárny z 18. století. Při návštěvě této unikátní památky uvidíte ukázky zbytků původních léčiv, starých lékárenských nástrojů i léčebných metod.