Úvod > Aktuality > Klášter v Teplé nabízí zimní prohlídky a o víkendu adventní program

Klášter v Teplé nabízí zimní prohlídky a o víkendu adventní program

Vydáno 12. prosince 2017 Památky
Premonstrátský klášter v Teplé u Mariánských Lázní můžete vidět i v zimních měsících. Při mimořádné vánoční prohlídce, která bude probíhat 16. prosince 2017, si budete moci připomenout tradiční vánoční zvyky a sami se zapojit. V klášterních zdech se můžete procházet, jak dlouho chcete. Rezervace vstupenek není nutná.
Románsko-gotický kostel Zvěstování Páně, vzácná knihovna se 100 tisíci svazky anebo obrazárna s portréty všech opatů, kteří klášter vedli od 12. až do 20. století – to všechno uvidíte při zimní prohlídce premonstrátského kláštera v Teplé u Mariánských Lázní. Zavřeno je tu pouze v lednu, jinak v prosinci a od února až do konce dubna je otevřeno od pondělí do soboty od 9.00 do 15.30, v neděli od 11.00 do 15.30. K procházce láká také rozsáhlý areál a klášterní park, volně přístupný denně od 7.00 do 21.00 hodin.

V sobotu 16. prosince proběhne mimořádná prohlídka v hravém duchu. Víte z čeho si uvařit adventní polévku? Nákupem vstupenky získáte právo volně se procházet barokním křídlem tepelského kláštera. Na některých místech najdete nápovědy, které vám prozradí klášterní recept. Na úspěšné luštitele čeká odměna, která vás zahřeje.Otevřeno bude od 18:00 do 22:00, vstup možný nejpozději v 21:30. Vstupné: základní 150 Kč, zlevněné 100 Kč, rodinné 350,- Kč. Rezervace míst není nutná.

Areál je přehledný, určitě tu nezabloudíte, ale přesto se můžete nechat vést naučnou stezkou. Jednotlivé panely vás seznámí s historií kláštera, jeho významem a nejznámějšími členy, ale také s problematikou památkové ochrany a péče.

Klášter v Teplé byl založen v roce 1193 a zcela nový kabát mu dala barokní přestavba K. I. Dientzenhofera na přelomu 17. a 18. století. Vidět tu můžete románsko-gotický kostel Zvěstování Páně s pozdně barokní přestavbou nebo knihovnu čítající na 100 tisíc svazků, mezi nimi je i sbírka vzácných prvotisků.
 
Ačkoli areál prochází postupnou obnovou, prohlídky se konají v neomezené míře. Na prohlídkové trase si můžete prohlédnout dosud nepřístupné části kláštera: malý a velký muzejní sál, a pracovnu knihovníka. Novinkou je i pohled do knihovny shora - z úrovně druhé galerie. Součástí expozice je i kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století. Návštěvníky zve klášter na prohlídku a kulturní akce celoročně s výjimkou ledna, kdy je zavřeno.
Klášter Teplá

Klášter Teplá

Budete si moci prohlédnout dosud nepřístupné části kláštera: malý a velký muzejní sál, a pracovnu knihovníka, historická knihovna i s pohledem do knihovny shora - z úrovně druhé galerie. Součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.