Úvod > Aktuality > Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Vydáno 25. července 2018 Památky
Lughnasadový čas je tu. Bude se slavit, křepčit, jíst a pít. Letos se festival opět koná na archeoskanzenu v Nasavrkách, a to od pátku 27. do soboty 28. července. Na festivalu jsou každoročně prezentovaná keltské řemesla, boje, odívání, šperky, život Keltů prezentují české i zahraniční skupiny Keltů. Tématem letošního festivalu jsou keltské rituály.
LughnasadJeden z hlavních keltských svátků se jmenuje Lughnasad, neboli svátek sklizně a plodnosti. Stopy
Keltů je možné nalézt po celé Evropě a Česko není výjimkou. Poslední červencový víkend, tedy 27. až 28. 7. 2018, je možné společně s Kelty oslavit Lughnasad v Nasavrkách. Hudba, tanec, jídlo, dobová řemesla, zábava pro děti i dospělé, přednášky o historii i workshopy, to všechno se vejde do dvoudenního programu, který je pro návštěvníky přichystán. Festival se uskuteční již po dvanácté - podruhé za branami Keltského skanzenu Nasavrky.

KeltovéProgram pro celou rodinu představuje znalosti o pravěkém životě v celé jeho šíři a z něj vycházejících či pouze jím inspirovaných uměleckých směrů od šperkařství po tetování. Nudit se nebudou děti, babičky ani tatínkové. Sobotní den láká na stavitelství v době Keltů, gladiátorské souboje, keltské kmeny z různých koutů Evropy, dobová řemesla, irské tance a mnoho dalšího.

Oba festivalové večery mají opravdu nabyto a celkem na vás čeká devět koncertů skupin z Čech, Slovenska, Polska a Irska. V pátek se představí kapely Asonance, Bran, MalemIrish a Kelt Grass Band. Sobotní večer bude mezinárodní, jelikož vstoupí polské dívky ze skupiny Laboratorium Pieśni, irská kapela Sliotar, slovenští Shamrock Redheads a Jolly Buskers.

Vstupenky na oba dva dny včetně koncertů lze koupit na místě za 380 Kč. Na místě bude dále možné zakoupit dvoudenní i jednodenní vstupné a obyvatelé Nasavrk mohou uplatnit speciální slevu. Loni přijelo oslavit tento letní keltský svátek více jak 4 000 návštěvníků a na programu participovalo přes 200 účinkujících z 12 evropských zemí. Brány skanzenu jsou otevřeny od úterý do neděle od 9 do 17 hodin, stejně jako Krčma u zrychtovaného Kelta.
Keltský archeoskanzen Nasavrky

Keltský archeoskanzen Nasavrky

Skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set až tisíc obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech.

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.