Úvod > Aktuality > Kde potkáte živé sochy? No přeci v Kroměříži!
Zážitky

Kde potkáte živé sochy? No přeci v Kroměříži!

  • Vydáno24. května 2018
V ulicích historického centra Kroměříže se v neděli 27. května uskuteční Festival živých soch. Na různých místech se v rozličných barvách, kostýmech a pozicích představí zhruba 25 soch, které vždy tematicky „zapadnou“ na dané místo a zajisté přilákají pozornost obyvatel i návštěvníků města. Ti se budou orientovat podle připravené mapy a cílem je obejít všechna stanoviště se sochami a rovněž se zapojit do připravených soutěží a doprovodného programu. Jejich úkolem bude také sochy hodnotit a vybrat tak tu nejzajímavější.
Živé sochyŽivé sochy budou v Kroměříži k vidění na 25 stanovištích. Některé ze soch budou dobové, další stylové nebo jen vizuálně zajímavé. Sochy vytvoří jednotlivci, páry i skupinky. Představitelé soch jsou nejčastěji ve věku 25 až 45 let, mužských a ženských soch bude přibližně stejně. Ke kulturním památkám budou sochy vybrány tak, aby se kostýmově hodily k danému prostředí.
 
Každou sochu bude možné rozhýbat vhozením mince do kasičky, čímž dáte najevo, že se vám daná socha líbí. Socha se pak ráda s diváky vyfotí. Orientaci ulehčí připravená mapa, která vás k jednotlivým sochám dovede a která bude k dispozici ve stánku na Velkém náměstí. Akce začne v 13:00 hodin, a  sochy budou v ulicích stát do 17:00 hodin. Pak se na Velkém náměstí uskuteční závěrečné defilé a vyhlášení soutěže o nejhezčí sochu.
 
Živé sochyDoprovodný program nabídne bodyart scénu, kde tři umělci budou malovat modelky včetně účesů a kostýmů, udělají vám dočasné tetování, nebude chybět fotosoutěž o zajímavé ceny (vyhodnocena bude až v dalších dnech po akci) a také závěrečný koncert. Vstupné se na festival neplatí.

Živé sochy jsou uměleckou disciplínou, kde vystupují herci – umělci – jako živé sochy vytvořené zdánlivě z kovu, mramoru, hlíny, betonu, dřeva a jiných materiálů. Jedná se o náročnou činnost, která klade důraz na vysokou fyzickou a profesionální kvalitu. V Kroměříži se jedná vůbec o první počin tohoto druhu.
Hotel a restaurant Octárna

Hotel a restaurant Octárna

Celý komplex bývalého františkánského kláštera ze 17. století zahrnuje kapli sv. Kříže, restauraci a konferenční sál. Je to uzavřený ostrov klidu a pohody, velmi stylový a citlivě rekonstruovaný. Oáza klidu v srdci Kroměříže!

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Muzeum v přírodě Rymice a Větrný mlýn Velké Těšany. V budově muzea na Velkém náměstí můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školy a mládež, přednášky či konference.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž

Prostoru mezi bažantnicí a Ptáčnicí vévodil od 17. století uměle navršený kopeček se spletí nor určených pro chov králíků. Byl také atrakcí pro pobavení biskupových hostů, kteří mohli dobře namířeným proudem vody zvířata z děr vyhánět.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Zlínském kraji

Užijte si dovolenou na Valašsku, Slovácku, Zlínsku nebo Kroměřížsku v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v mobilheimu, vinařských búdách nebo u přírodního biotopu.
Zlínský kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará třeba Muzeum v přírodě v Rymicích, vesnici na úpatí Hostýnských vrchů, prohlídka romantických zřícenin hradu Lukov, zámek Vizovice s volně přístupnou zámeckou zahradou anebo Brumov, někdejší strážní hrad Valašského království. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
Zlínský kraj | Památky

Máte rádi Baťovskou historii? Objevte Baťův region!

V dubnu 2024 vznikl ve Zlínském kraji nový turistický produkt pro všechny obdivovatele Baťova impéria, příznačně nazvaný Baťův region. Sdružuje atraktivity a místa spojená s baťovskou historií, od ikonického Baťova mrakodrapu až po památník Tomáše Bati nebo Baťův kanál. Zájemcům slouží nový web a tištěný průvodce, ve kterém najdou kompletní přehled baťovských památek a atrakcí.
Zlínský kraj | Památky

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness