Úvod > Aktuality > Kde odhalíte tajemství a půvaby zaniklých řemesel?

Kde odhalíte tajemství a půvaby zaniklých řemesel?

Vydáno 2. března 2017 Zážitky
Zimních festivalů na hradech a zámcích je pramálo a jednou z výjimek je festival Tajemství zaniklých řemesel na zámku v Brandýse nad Labem. Poskytneme vám i další tipy na místa a akce, kde se přadleny a tkalci, zbrojíři a platnéři, sedláři, brašnáři a lukaři pravidelně potkávají a kde můžete vidět a případně i vyzkoušet jejich řemesla.
Festival Tajemství zaniklých řemesel se na zámku v Brandýse nad Labem koná o víkendu 4. a 5. března. Podle organizátorů jde o tvůrčí setkání předních českých a slovenských řemeslníků, oživujících tradiční výrobní postupy. A jejich hlavní doporučení? Vzít si pusu s sebou a nebát se ptát. Všichni prý budou rádi odpovídat, protože to je hlavní smysl této akce.
 

Do Brandýsa na řemesla a za hororem

V zámecké černé kuchyni a ve středověkých sklepech bude k vidění přibližně stovka řemeslníků a umělců, kteří vám představí několik desítek řemesel a řemeslných technik od pravěku až po 19. století. Protože jejich zákazníky bývají často šermíři a historické spolky, dá se odhadnout, o jaká řemesla půjde nejčastěji. Vedle zbrojířů, platnéřů a výrobců zbraní a kroužkových zbrojí tu nahlédnete pod ruce šikovných sedlářů a brašnářů a uvidíte také řadu oděvních řemeslných technik – od obvyklého předení na vřetánku a kolovratu, přes karetkování a tkaní až po nålebinding, starou vikingskou techniku pletení jehlou z pruhů flanelových látek.

Na festivalu Tajemství zaniklých řemesel kromě toho ochutnáte historická jídla a nápoje, k tomu vám bude hrát dobová hudba a budou se tančit historické tance. Jednou zaplacené vstupné 60 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti platí celý den, takže je možné z areálu odejít a opět se vrátit. Co ve městě můžete vidět? Když od zámku přejdete po mostě přes Labe do Staré Boleslavi, zastavte se třeba v barokním chrámu Nanebevzetí Panny Marie, v němž je uchováván vzácný gotický pozlacený reliéf Madony Staroboleslavské z 15. století, takzvané palladium země české. Bude-li vám přát počasí, můžete se vydat alespoň na krátký výlet podél řeky, anebo zažít horor na vlastní kůži v Hororovém mlýně; nutná je však telefonická nebo online rezervace předem.
 

Tipy na jarní výlety aneb středověké skanzeny

Řemeslníky, které v březnu potkáte na brandýském zámku, můžete během hlavní sezony vidět na několika dalších místech. Patří k nim třeba středověký skanzen a archeologické muzeum v přírodě Villa Nova Uhřínov v podhůří Orlických hor. Od začátku května během víkendů a od června do konce září denně tu navíc můžete vidět v provozu hrnčířskou dílnu nebo chlebovou, železářskou a keramickou pec.

Od dubna až do října se během víkendů otvírá také Historicko řemeslně vzdělávací centrum pod hradem Šelmberk u Mladé Vožice. Také tady najdete hrnčířskou dílnu a pec, tkalcovskou dílnu nebo tesařskou a sedlářskou dílnu, ale uvidíte také bylinnou zahradu, pivovar a další zajímavá místa.
Do třetice vás pozveme na Wothanburg dvůr velmože, budovaný v rámci projektu Curia Vitkov nad vsí Horní Vítkov na Českolipsku. Areál ožívá zejména při akcích, tou nejbližší je Antický festivalsobotu 27. května, setkání lidí zabývajících se antickým válečnictvím a řemesly. Velcí i malí si na vlastní kůži vyzkouší ukázku těžkého výcviku římského legionáře, a koho neláká jen boj a válka, na ty čeká prohlídka raně středověkého skanzenu, starověká řemesla nebo ukázky života v barbarském, keltském nebo skytském ležení.
 

Jarmarky, trhy a řemesla opravdu zaniklá

S řemeslníky se samozřejmě potkáte i na jarmarcích, například v pátek a v sobotu 17. a 18. března na Josefském jarmarkuRožnově pod Radhoštěm, kde zároveň můžete navštívit proslulý valašský skanzen. Spolehlivé jsou i jarmarky v dalších skanzenech; vyzkoušejte třeba 1. května jarmark v Podorlickém skanzenu v Krňovicích anebo 13. a 14. května Májový jarmarkZubrnicích. Spousty řemeslníků rozloží své stánky také 8. dubna na Mutišovských řemeslných a bylinkových trzích nedaleko Slavonic, 22. dubna na Festivalu řemesel a slavnosti bylinek v Říčanech nebo na Nábřeží řemeslníků 20. červnaHradci Králové.

Některá řemesla u nás ale už opravdu zanikla a zmínky o nich najdete nanejvýš v muzeích. Oproti lampářům či ledařům, kteří až do vynalezení chladniček vysekávali led ze zamrzlých rybníků a řek a těžké bloky ukládali v hlubokých sklepech do pilin a slámy, mají voraři a voroplavba docela štěstí. Připomíná je Vorařské muzeum v Purkarci nebo Muzeum řeky Otavy a voroplavby na zámku ve Střelských Hošticích. Vory – i když moderní a notně vylepšené – dokonce můžete vidět na vlastní oči v Českém Krumlově při voroplavbě, oblíbené turistické kratochvíli.
 
Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.

Orlické muzeum v Chocni

Orlické muzeum v Chocni

Muzeum se sbírkami geologie, paleontologie, archeologie a etnografie se nachází na choceňském zámku. Renesanční stavbu nechal vybudovat Zikmund ze Šelmberka v 16. století, ale během času několikrát vyhořel a také byl vydrancován Švédy. Dnešní podobu zámek získal po roce 1829.

Koloveč - muzeum techniky a řemesel i tradiční lidová keramika

Koloveč - muzeum techniky a řemesel i tradiční lidová keramika

Muzeum techniky a řemesel s výstavní plochou 1000 m² a více než 7000 exponáty patří k nejobsáhlejším svého druhu v České republice. V expozicích jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se nacházely na vesnici. V roce 2016 se zde otevírá nová expozice keramiky.

Zámecká kovárna Český Krumlov

Zámecká kovárna Český Krumlov

Navštivte nově zprovozněnou Zámeckou kovárnu na I. zámeckém nádvoří zámku Český Krumlov, kde můžete poznat tajemství zpracování oceli, kterým od pradávna vládli jen bohové a jimi vyvolení mistři.

Areál zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko Strašice

Areál zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko Strašice

V prostoru bývalých kasáren ve Strašicích je otevřen turistický poznávací a pobytový areálu zkráceně Muzeum Středních Brd. Nacházejí se zde dva prohlídkové okruhy zachycují vojenské dějiny, ale i stará řemesla v regionu, geopark a unikátní ubytovna.

Villa Nova Uhřínov - archeologické muzeum v přírodě

Villa Nova Uhřínov - archeologické muzeum v přírodě

Archeologické muzeum v přírodě Villa Nova se nachází v malebné oblasti Orlických hor na cestě mezi Rychnovem nad Kněžnou a Deštným v Orlických horách. Archeoskanzen Villa Nova se snaží přiblížit středověkou kolonizační vesnici.

Curia Vitkov - Wothanburg dvůr velmože

Curia Vitkov - Wothanburg dvůr velmože

Projekt Curia Vitkov je pokusem o vybudování volné repliky venkovského velmožského sídla - kurie z 12. století. Nad vsí Horní Vítkov vzniká ideální dvorec jako soubor objektů, typických pro tento typ raně středověkého sídla v Čechách, na Moravě a přilehlých území dnešního Německa a Polska.

Muzeum Moravské Budějovice  - expozice Muzea Vysočiny na zámku a Masných krámech

Muzeum Moravské Budějovice - expozice Muzea Vysočiny na zámku a Masných krámech

Muzeum Moravské Budějovice má své expozice ve dvou objektech, v Masných krámech a na zámku. Základ sbírek tvoří unikátní doklady zaniklých a zanikajících řemesel. Šíře a pestrost návštěvnických expozic je však daleko větší.

Malé muzeum kovářství Holešov

Malé muzeum kovářství Holešov

V zámecké Zemanově kovárně v Holešově je otevřená nová expozice Malého muzea kovářství. Prohlídka muzea se skládá ze tří odlišných částí, ve kterých se návštěvníci dozvědí něco z historie kovárny, dále o tradici kovářství v Holešově a prohlédnou si i předměty lidové kultury dvou sousedících regionů.

Provaznické muzeum v Deštné

Provaznické muzeum v Deštné

Historie provaznictví s praktickou ukázkou! Expozice, jediná v Čechách, představuje historii i současnost provaznického řemesla i provaznických rodů. Uvidíte zde praktickou ukázku řemesla na dobových strojích.

Muzeum zvěrokleštičů v Komni - zaniklé řemeslo ožívá

Muzeum zvěrokleštičů v Komni - zaniklé řemeslo ožívá

Obec Komňa v Bílých Karpatech na Uherskohradišťsku otevřela unikátní muzeum, které přibližuje život takzvaných zvěrokleštičů neboli miškářů v druhé polovině 19. století. Dnes již zaniklé řemeslo bylo právě v Komni, která je známá také jako možné rodiště Jana Amose Komenského, nebývalé rozšířené.

Hrad Šelmberk s Historicko řemeslně vzdělávacím centrem

Hrad Šelmberk s Historicko řemeslně vzdělávacím centrem

Zřícenina hradu Šelmberka se nachází na kopci u Mladé Vožice. Hlavní věž hradu je upravena na rozhlednu, z níž se otevírá výhled do dalekého okolí. Hrad je součástí Historicko řemeslně vzdělávacího centra, v průběhu roku se zde konají řemeslné dílny.

Zámek Brandýs nad Labem - za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem - za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérová expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Další aktuality