Úvod > Aktuality > Kde odhalíte tajemství a půvaby zaniklých řemesel? V Brandýse nad Labem!

Kde odhalíte tajemství a půvaby zaniklých řemesel? V Brandýse nad Labem!

Vydáno 27. února 2018 Zážitky
Zimních festivalů na hradech a zámcích je pramálo a jednou z výjimek je festival Tajemství zaniklých řemesel na zámku v Brandýse nad Labem. Ten letošní se uskuteční už o víkendu 3. a 4. března 2018. Kromě samotného festivalu se můžete na zámek vydat také na velmi zajímavé kostýmované prohlídky, díky kterým nakouknete do historie a setkáte se s některými členy rodu Habsburků.

Hopsa hejsa do Brandýsa na řemesla

Festival Tajemství zaniklých řemesel se na zámku v Brandýse nad Labem koná už o víkendu 3. a 4. března 2018. Podle organizátorů jde o tvůrčí setkání předních českých a slovenských řemeslníků, oživujících tradiční výrobní postupy. A jejich hlavní doporučení? Vzít si pusu s sebou a nebát se ptát. Všichni prý budou rádi odpovídat, protože to je hlavní smysl této akce.

V zámecké černé kuchyni a ve středověkých sklepech bude k vidění přibližně stovka řemeslníků a umělců, kteří vám představí několik desítek řemesel a řemeslných technik od pravěku až po 19. století. Protože jejich zákazníky bývají často šermíři a historické spolky, dá se odhadnout, o jaká řemesla půjde nejčastěji. Vedle zbrojířů, platnéřů a výrobců zbraní a kroužkových zbrojí tu nahlédnete pod ruce šikovných sedlářů a brašnářů a uvidíte také řadu oděvních řemeslných technik – od obvyklého předení na vřetánku a kolovratu, přes karetkování a tkaní až po nålebinding, starou vikingskou techniku pletení jehlou z pruhů flanelových látek. Ovšem nebude chybět ani setkání se středověkým lékařem a jeho metodami léčby pacientů.

Na festivalu Tajemství zaniklých řemesel kromě toho ochutnáte historická jídla a nápoje, k tomu vám bude hrát dobová hudba a budou se tančit historické tance. Jednou zaplacené vstupné 60 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti platí celý den, takže je možné z areálu odejít a opět se vrátit.
 

Setkání s Habsburky na zámku

Přímo na zámku vás budou čekat postavy z historie - v interierech se uskuteční kostýmované prohlídky, na kterých se setkáte s řadou historických osobností, které jsou spojeny s brandýským zámkem. Například v Sále Rudolfa II. uvidíte samotného císaře Rudolfa II., hraběnku Stradovou a členy císařského dvora. V Habsburském sále na vás bude čekat malá Marie Terezie Habsburská. a v zámecké entifádě vás uvítá arcivévoda Karel I. a princezna Zita.

A co můžete vidět ve městě? Když od zámku přejdete po mostě přes Labe do Staré Boleslavi, zastavte se třeba v barokním chrámu Nanebevzetí Panny Marie, v němž je uchováván vzácný gotický pozlacený reliéf Madony Staroboleslavské z 15. století, takzvané palladium země české. Bude-li vám přát počasí, můžete se vydat alespoň na krátký výlet podél řeky, anebo zažít horor na vlastní kůži v Hororovém mlýně; nutná je však telefonická nebo online rezervace předem.
Zámek Brandýs nad Labem - za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem - za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérová expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Další aktuality

10.7.
2018
Hrad Okoř se v pátek otevře odvážným turistům

Hrad Okoř se v pátek otevře odvážným turistům

Střední Čechy | Zážitky
20.6.
2018
Královské stříbření opět oživí Kutnou Horu

Královské stříbření opět oživí Kutnou Horu

Střední Čechy | Zážitky
14.6.
2018
Festivalovou sezonu zahajuje již tradičně Votvírák

Festivalovou sezonu zahajuje již tradičně Votvírák

Střední Čechy | Zážitky