Úvod > Aktuality > Karel IV. jede na Moravu: výstavy, korunovační klenoty a ohňostroje
Kultura

Karel IV. jede na Moravu: výstavy, korunovační klenoty a ohňostroje

  • Vydáno15. května 2016
Podobně jako v Čechách, i na Moravě letos města, hrady a zámky dobyl Karel IV. a 700. výročí jeho narození. S oslavencem a jeho lucemburskými příbuznými se setkáte v Brně, na hradě Veveří, ve Znojmě i v Předklášteří. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat, co stojí letos na jaře za vidění?
Začneme přímo v Brně na hradě Špilberku, který vzala útokem šestice lucemburských panovníků od Karla IV. přes Jošta až po Zikmunda – pardon, Zmikunda. Představují se tu atraktivní formou v podobě svérázných kreseb a gagů v zábavném komiksu s názvem Opráski sčeskí historje. Lucemburské opráski vás budou bavit až do 3. července.
 

Středověké laskominy pro jazyk i uši

Mezitím ovšem Špilberk bude žít dál – třeba v sobotu 28. května se chystá Lucemburská májová noc. Co vás čeká? Romantická vzpomínka na dobu, kdy sem Karel IV. jezdil za první manželkou Blankou z Valois, trubadúrská poezie ve francouzském i českém znění, dobová hudba, kořeněné medové víno připravené dle dávných zvyků a ochutnávka středověkých jídel s komentáři. Pokud bude hezky, akce se odehraje na letní scéně, z níž si můžete vychutnat jeden z nejhezčích výhledů na město. Pokud hezky nebude, přístřeší před deštěm poskytne hranolová věž a královská kaple. Začíná se v 19 hodin, vstupenky stojí 50 Kč (jídlo se kupuje zvlášť) a kvůli omezené kapacitě si je zajistěte dostatečně dlouho dopředu v hlavní pokladně hradu.
 

Korunovační klenoty na Moravě

Na Karla IV. budou vzpomínat i na Znojemském hradě ve Znojmě; květnu a v červnu tu uvidíte repliky korunovačních klenotů od šperkaře Jiřího Urbana, až do září si pak můžete projít výstavu Karel IV. a jihozápadní Morava.

Další kopii svatováclavské koruny a společně s ní další královské klenoty uvidíte na výstavě Zlato císařů a králů, která koncem dubna začala na zámku ve Valticích. Poprvé v Česku je na jednom místě k vidění třicet originálů a vynikajících kopií korunovačních klenotů významných říší Evropy, Asie a Afriky. Exponáty do Valtic přicestovaly z Německa, z nejslavnější sbírky korunovačních klenotů, trvale umístěné v trezoru firmy Juweliere Abeler ve Wuppertalu. Kromě Svatováclavské koruny uvidíte například korunu Svaté říše římské, rakouskou císařskou korunu Rudolfa II., svatoštěpánskou korunu Uherského království a další. Výstava končí v říjnu.
 

Další lucemburské výstavy

Už v sobotu 21. května začíná v Podhoráckém muzeu v Předklášteří u Tišnova výstava Lucemburkové a klášter Porta coeli, která představí atmosféru doby vlády slavné dynastie ve vztahu ke klášteru; skončit by měla až na podzim.

Lucemburkové obsadili i další hrad poblíž Brna, Veveří u Brněnské přehrady. Víte, že jeho dnešní podobu výrazně ovlivnila přestavba, kterou inicioval bratr Karla IV. Jan Jindřich? V prostorách, které zde už v té době byly, se chystá letní výstava o Lucemburcích, především o těch, kteří vládli jako moravská markrabata. Slavnostní zahájení se chystá na sobotu 2. července.
 

Brno – město ohňostrojů

Čas do té doby vám pomůže překlenout třeba mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů s hudbou Starobrno – Ignis Brunensis. Oficiální start se odehraje v sobotu 4. června na Brněnské přehradě, další soutěžní ohňostroje uvidíte ve středu 8. června a v sobotu 11. června. V závěru hlavní soutěže se na přehradě představí ve středu 15. června populární ohňostrůjci z Portugalska. Program devatenáctého ročníku uzavře ohňostrojný epilog nad hradem Špilberkem v sobotu 18. června, který bude stejně jako některé další akce festivalu zábavy pod hrady Špilberk a Veveří – Brno, město uprostřed Evropy – věnovaný letošnímu 700. výročí narození českého vladaře Karla IV.
Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Socha markraběte Jošta v Brně

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí

Římskokatolický kostel Zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola, známý jako kostel svatého Tomáše, se nachází v městské části Brno-střed na Moravském náměstí. Jeho počátky sahají do 14. století. Kostel byl během staletí mnohokrát přestavován. Současná barokní podoba je ze 17. století.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda