Úvod > Aktuality > Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?
Zážitky

Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?

Kam v Plzni s dětmi? Možná vás to překvapí, ale možností je tolik, že nebudete vědět, co si vybrat dřív. Velkým lákadlem je zdejší zoo, kde nyní uvidíte nejen smečku čiperných lvů nebo majestátné zubry, ale také sněženky pomalu vykukující z listí. Přímo na náměstí najdete Muzeum loutek, které představuje loutkářskou tradici v Plzni, a nechybí ani Spejbl a Hurvínek. Na náměstí leží i druhé muzeum určené dětem, Muzeum strašidel. Minout určitě nemůžete Techmanii anebo nově otevřenou galerii Depo Moto Art. Možností, jak si s dětmi užít zážitky nabitý den v Plzni je však mnohem více, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy.

Za zvířátky do plzeňské zoo

šimpanz zoo plzeňMilovníky mláďat určitě potěší zpráva o téměř novoročním přírůstku zoo, kterým je šimpanzí sameček čistokrevného poddruhu šimpanz čego. Ten přišel na svět  28. 12. 2023; chovatelsky jde o cenné mládě. Pro matku, samici Márii (*1987) jde o jejího prvního potomka. Otcem mláděte je samec Siri (původně ze Dvora Králové). Ve skupině šimpanzů je v Zoo Plzeň nyní 1 samec, 4 dospělé samice, malá Caila (*2020) a novorozené mládě. Vůči Caile je malý samec bratrancem po otci. Vnitřní expozice ještě bude dočasně po dobu nezbytně nutnou nepřístupná pro návštěvníky.

gepardiceKoho už ale můžete v zoo potkat osobně jsou dvě nové samice geparda súdánského. Přijely z rodné francouzské Zoo La Palmyre, kde spatřily světlo světa v srpnu 2012. Jde historicky o 4. a 5. geparda v Plzni, první trojice samců (*2008) dorazila v červnu 2010 z téže zoo, kde se narodila jiným rodičům. V této chvíli žije již jen jeden, samec Khalid. Expozice v Plzni je tvořena jednak venkovním výběhem, odkud gepardi mohou zahlédnout i antilopy, zebry či prasata savanová, jednak vnitřní expozicí ve společném pavilonu s hrošíky liberijskými a pelikány. Gepard štíhlý je nejrychlejší šelmou a vůbec čtyřnohým suchozemským savcem. Od počátku má proto velký ohlas radar, na kterém se s ním mohou, hlavně mladší návštěvníci poměřit v rychlosti.

Skleník FilipínyKomu bude chladno může se ohřát v krásné skleníkové expozici tropického pavilonu „Filipíny“, která vznikla na podzim roku 2018. Krásné prostředí pavilonu, rostliny a hlavně motýli se stávají jednou z hlavních událostí v životě a provozu plzeňské zoo pro chovatele i návštěvníky. Mimo motýlů v pavilonu žijí velmi vzácní filipínští krokodýli. Dále zde uvidíte také vodní želvy, agamy, gekony, varany, scinky smaragdové, hady a další zvířata. Mimo výše popsaných expozic a zvířat v nich se na vás těší také první plzeňský pták kivi, panda červená, rozverná mláďata lvů berberských, lemuři nebo květnová odrostlejší koťata rysů červených.
 

Techmania pomůže odhalit tajemství infračerveného záření

ir techmaniaSpoustu zábavy a poučení skýtají expozice plzeňského science centra Techmania. Nejnovější z nich má název „IR Když lidské oko nestačí“, která se věnuje problematice věrohodného měření teploty osob přicházejících z vnějšího prostředí a využití termokamer. Expozice má v názvu anglickou zkratku IR pro infračervené záření, které je součástí spektra elektromagnetického záření, ale není lidským okem vidět. Každý objekt, který má nějakou teplotu, vyzařuje infračervené (tepelné) záření, dokonce i kostka ledu. Infračervené záření dokáží zachytit termokamery a díky nim získávají příslušníci integrovaného záchranného systému ke svému zraku další smysl, aby mohli lépe zachraňovat lidské životy. Díky termokamerám se seznámíte s činnostmi integrovaného záchranného systému, odhalíte například skrytá riziková místa pro vznik požáru, sestavíte portrét hledané osoby, takzvaný identikit, nebo si na vlastní kůži vyzkoušíte laickou resuscitaci.

uranKromě expozic plných atraktivních exponátů přibližujících různé oblasti přírodních věd můžete proniknout do tajemství přírody i prostřednictvím filmů ve 3D Cinema a jediném 3D planetáriu v České republice. Vezmou vás do hlubin vesmíru i času, podívat se do vzdálených galaxií nebo mezi titány doby ledové. Aktuální program se jmenuje "Putování vesmírem – Jupiter, Uran, Merkur a Měsíc". Těšit se můžete nejen na pozorování astronomickými dalekohledy, ale také na tematickou komentovanou projekci. Dále pak i na speciální program o planetách v sále Science On a Sphere, speciální komentovanou prohlídku budovy planetária, buskingy a hry.
 

Depo Moto Art spojuje auto a moto veterány s uměním

Depo Moto Art najdete v bývalé trolejbusové hale bývalých dopravních podniků. V areálu vzniklo první muzeum historických motocyklů a automobilů v Plzni. Prostory bývalé trolejbusové haly však současně slouží jako galerie umění! Vystavená sbírka historických motocyklů Petra Hošťálka obsahuje zhruba 70 strojů, mezi nimiž nechybí ani největší rarita – motocykl Hurikan. V expozici uvidíte například řemenové motocykly, expozici „Závodní depo 50. let“, dvojici automobilů BMW před a po renovaci nebo sbírku jízdních kol. K vidění tu je také vzácná Pragovka z roku 1908, sportovní retro automobil Gordon, vyrobený v Plzni či anglické motocykly Ariel 500 pro pošťáky nebo anglický Vincent HRD, přezdívaný Widowmaker čili "Výrobce vdov". Byl to vůbec první sériový motocykl, který dosahoval rychlosti 200 km/h. Těšit se můžete ale také na další stroje celosvětové produkce, jako jsou motorky firem Harley-Davidson, Indian a své místo tu má i kolekce starých motocyklů firmy BMW. Mimo motorových klenotů je zde také unikátní kolo z 1. ročníku Závodu míru z roku 1948.
 

Klasické dětské tipy – loutky a strašidla

muzeum loutekV Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti nabízí první "father friendly" program Plzni pod názvem Expedice na niti. Každá "výprava" je v muzeu vybavena deníkem expedice, podle kterého samostatně postupuje. V první části děti poznají muzeum dobrodružnějším způsobem než je běžné, hledají informace a plní úkoly. Ve druhé části expedice využijí účastníci svou kreativitu a fantazii na jevišti muzejního divadla nebo při výrobě osobního talismanu. Návštěvníci si sami mohou z takzvaných Loutkomatů pustit krátké představení, v herně mohou vlastníma rukama loutky rozpohybovat, z dotekových panelů se dozvědí zajímavosti nebo si sednou do křesla před Spejbla a Hurvínka.
 
muzeum strašidel plzeňPřímo v centru města, na západní straně náměstí Republiky v podzemí hotelu Central, nahlédnete do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí. Dům, jako celá Plzeň, je protkán pověstmi, pohádkami, tajemnými bytostmi a strašidly. V jednotlivých expozicích Muzea strašidel se vám představí strašidla a nadpřirozené bytosti z Plzeňska, například bájný kníže Radouš, vodníci, čarodějnice, saracénský čert, ohnivý pes, draci a jiná havěť. Základním a mateřským školám muzeum nabízí speciální vzdělávací programy, spojené s vyprávěním a různými hrami, najdete tu i Čarokrámek u Radouše s nabídkou stylových suvenýrů.
Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni spravuje více než dva miliony sbírkových předmětů ze všech oblastí vývoje přírody a společnosti. Novorenesanční budova muzea byla postavena v letech 1896 -1899 podle návrhu Josefa Škorpila a dodnes patří k nejkrásnějším dominantám historického jádra Plzně.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Muzeum strašidel v Plzni

Muzeum strašidel v Plzni

Jedinečnou expozici strašidel a pohádkových bytostí z Plzně a Plzeňského kraje najdete v Muzeu strašidel na náměstí Republiky. S úsměvem a nadsázkou nahlédnete do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí.

Depo Moto Art – galerie motorismu a umění v Plzni

Depo Moto Art – galerie motorismu a umění v Plzni

Depo Moto Art v Plzni – galerii motorismu a umění najdete v bývalé trolejbusové hale bývalých dopravních podniků. Naleznete zde nejen historické automobily a motocykly, ale i sochy, fotografie nebo květiny.

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Národní park Šumava, nejkrásnější česká jezera, Povydří, slatě, výběh s vlky, jeleny a rysy a také kouzelná historická města a městečka v čele s Plzní, krajským hlavním městem: to všechno nabízí výlet do Plzeňského kraje.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Muzeum rodiny Škodů v Plzni

Muzeum rodiny Škodů v Plzni

Muzeum rodiny Škodů naleznete v historické budově Černé věže v Pražské ulici v Plzni. Expozice je věnovaná zakladateli Škodových závodů Emilu Škody a jeho strýci Josefu Tomáši Škodovi, který ho v začátcích podnikání finančně podporoval.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Svíčkárna Rodas Plzeň – Litice

Svíčkárna Rodas Plzeň – Litice

Chcete strávit příjemné odpoledne tam, kde budou vaše děti i vy šťastní a spokojení? Přijďte se podívat do Svíčkárny Rodas v Plzni Liticích. Můžete si zde vlastnoručně ozdobit svíčky, vykrojit glycerinová mýdla, nasypat koupelové soli či odlévat voskové pastelky dle svých představ a fantazie.

Hladící koutek v plzeňské zoo

Hladící koutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malá plemena koz, zejména kozy holandské.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Divadlo Alfa v Plzni

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka – později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů – Jiřího Trnky.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura