Úvod > Aktuality > Kam vyrazit za sportem, který voní benzínem

Kam vyrazit za sportem, který voní benzínem

Vydáno 21. září 2017 Památky
Poslední dny babího léta vybízí k pohodovým vyjížďkám na motorce, v kabrioletu či historickém veteránu… Pokud žádný z těchto dopravních prostředků nevlastníte, nevěšte hlavu. Přinášíme tipy kam vyrazit na přehlídku těchto krasavců, za rychlostí na čtyřech kolech a v případě nepříznivého počasí i tipy na zajímavá muzea.

Od minulosti po současnost

Nejznámější muzeum najdete ve městě, které je díky automobilům známé daleko v zahraničí, a to v Mladé Boleslavi. Místní Škoda Auto Muzeum vás vtáhne do příběhu, který se tu začal psát již v roce 1895. V muzeu si můžete prohlédnout expozici ke 100letému výročí založení firmy nebo expozici Spící krása, která nabízí k prohlédnutí veterány, čekající na renovaci. Součástí muzea je i Galerie motorů, která názorně zobrazuje šedesátiletý vývoj konstrukce motorů.

Krása aut našich dědečků, neboli veteránů, učarovala nejedné chlapecké duši. Poté co z chlapců vyrostou muži, předávají své koníčky dále svým synům. A pokud máte doma právě takového raubíře, zveme vás na zajímavá místa, kde se rozhodně nebudete nudit.

Zajímavým místem pro setkání s vývojem automobilů je určitě dům Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích nedaleko Liberce. Nejen opravdoví nadšenci motorového sportu vědí, že muž tohoto slavného jména se narodil právě u nás. Není tu sice klasická expozice jeho vozů, ale v domě, kde se narodil, sídlí jeho fanclub a najdete zde Porscheho pamětní desku. Ovšem nedaleko odtud, v areálu pivovaru Konrád, naleznete motoristické muzeum. Všechna auta v něm jsou plně pojízdná a jejich majitelé s nimi vyráží na různé setkání a srazy.

Pokud byste se rádi v Liberci trochu zdrželi a udělali si ještě jiný zajímavý výlet, co takhle vyrazit do liberecké ZOO. Obdivovat tu můžete bílé tygry, které můžete v ČR vidět jen na dvou místech. Zahrada je tu otevřena celoročně. Milovníkům veteránů by neměla uniknout poměrně nová expozice Technického muzea Liberec.

Myslíte si, že nelze spojit výlet na hrad a zároveň za historickými motocykly? Na hradě Kámen na Vysočině vás vyvedou z omylu. Hlavní expozice hradu je totiž zaměřena právě na jednostopá vozidla starých časů.

A pokud patříte mezi fanoušky motorek jak současných tak těch historických, nedaleko zámku Konopiště můžete navštívit muzeum motorek Jawa. Vedle motorek zde uvidíte také automobily, tříkolky, invalidní vozíky, motocykly se sajdkárou, speciální stabilní motory, současnou produkci značky JAWA, historické traktory a technicky historické zajímavosti. Mnohé z vystavených exponátů jsou opravdovými unikáty, které nelze nikde jinde zahlédnout.
 

Slavná veteránská jízda

Jednou z nejznámějších a nejoblíbenější akcí mezi milovníky historických aut a motorek je beze sporu Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi, která se zde koná již tradičně na svátek svatého Václava, tedy 28. září. V tento den dopoledne startuje z Komenského náměstí dlouhá kolona několika desítek nablýskaných automobilových veteránů na projížďku po hlavních dopravních tepnách města. Návštěvníci akce si mohou také před startem i po ukončení jízdy historická vozidla prohlédnout a navíc si užít i zajímavého doprovodného programu, který akci vždy provází.

Mladá Boleslav se nachází nedaleko Českého ráje, který nabízí spoustu možností pro turistiku, cyklistiku či lezení ve skalních městech. Tento kraj byste rozhodně při svých výletech neměli minout. Právě v Českém ráji můžete navštívit pohádkový zámek Sychrov.
Škoda Muzeum

Škoda Muzeum

Automobilka ŠKODA AUTO se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Tovární muzeum Jawa Konopiště

Tovární muzeum Jawa Konopiště

Na Konopišti najdete unikátní motocyklové muzeum, kde je vystavena část největší české sbírky motocyklů. V obou muzeích je vystaveno v současné době celkem okolo 200 motocyklů a další exponáty. Muzeum na Konopišti je zároveň oficiálním továrním muzeem značky Jawa.

Hrad Kámen - romantický hrad na skále z amfibolitu

Hrad Kámen - romantický hrad na skále z amfibolitu

Zhruba na polovině cesty mezi Pelhřimovem a Táborem, v kraji mírně zvlněného Pacovska, leží hrad Kámen. Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován.

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů v pavilonu G.

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Automuzeum Vratislavice nad Nisou

Automuzeum Vratislavice nad Nisou

V roce 2003 bylo v areálu pivovaru Konrad ve Vratislavicích nad Nisou otevřeno nové motoristické muzeum. Majitelé různých historických vozidel zde vystavují své zajímavé exponáty. Většina vystavených vozidel je stále pojízdná.

Rodný dům Ferdinanda Porscheho s expozicí Škoda auto

Rodný dům Ferdinanda Porscheho s expozicí Škoda auto

Kdekdo ví, že Ferdinand Porsche (1875–1951) projektoval legendární lidový automobil Volkswagen 1200 "Brouk" a rozjetím nové automobilky ve Wolfsburgu následně postavil na kola téměř celý svět. Mnohem méně je však známo, že se legendární konstruktér narodil ve Vratislavicích u Liberce.