Úvod > Aktuality > Jubilejní brána Plzeňského Prazdroje právě prochází restaurováním
Památky

Jubilejní brána Plzeňského Prazdroje právě prochází restaurováním

  • Vydáno15. listopadu 2018
Jubilejní brána, nepřehlédnutelný symbol pivovaru Plzeňský Prazdroj, 125 let po svém dokončení se nyní restauruje. Vzácná historická stavba na nádvoří pivovaru je v péči restaurátorů od září do konce letošního roku. Stejně jako při předcházející opravě v roce 2000 byly také tentokrát do schránky v závěrečném kameni Jubilejní brány uloženy aktuální dokumenty – autentická zpráva ze současnosti pro příští generace.
PivovarPozoruhodný příběh Jubilejní brány, která je na láhvi slavného ležáku Pilsner Urquell vyobrazena hned třikrát, tak pokračuje další kapitolou. Začala se stavět v roce 1892 na počest 50. výročí založení Měšťanského pivovaru v Plzni (dnes Plzeňský Prazdroj, a. s.) podle návrhu Emanuela Klotze, stavitele a právovárečníka, a stala se vůbec první novorenesanční stavbou v Plzni. Inspirací pro podobu brány byl zřejmě antický triumfální oblouk Porta Gemina v Pule, který je výjimečný dvěma oblouky. Výzdoba a detaily však jasně odkazují k pivovarnictví. Nejviditelnějším symbolem je vrchol brány se sousoším pojmenovaným Pivovarnictví – v nadživotní velikosti zobrazuje sladovníka s kopistem a děvče se srpem a chmelovým úponkem, mezi nimi na sudu stojí malý Gambrinus. V roce 1926 vznikla ochranná známka Měšťanského pivovaru se stylizovanou bránou na ležáckém sudě, která je používaná dodnes.

plzeň pivovar_Historická bránaJubilejní brána přetrvala bez potřeby oprav půl století, až v prosinci 1944 byla poškozena při náletu a v roce 1959 opravena. V roce 1969 proběhla další fáze restaurátorských prací, v letech 1990–1991 následovala generální oprava a o devět let později další úpravy, při kterých bylo na vrchol sousoší vráceno světlo dle původní fotografické dokumentace. Od roku 2008 je Jubilejní brána chráněnou kulturní památkou, proto je současné restaurování zatím nejdůkladnější v historii. Cílem nynějšího restaurátorského zásahu je především důkladné očištění povrchu kamene a jeho pečlivé zpevnění, doplnění chybějících míst a provedení barevného zcelení, tak aby byla význačná památka prezentována v co nejautentičtější podobě, včetně zdůraznění hodnoty stáří.
Party víkendy v pivovaru Gambrinus

Party víkendy v pivovaru Gambrinus

Slavíte narozeniny, svátek, úspěšnou zkoušku, státnice, promoci, rozlučku se svobodou, narození potomka,...? Nebo si jen chcete pořádně užít večer s kamarády? Uspořádejte oslavu nebo párty pro kamarády v pivovaru Gambrinus.

Prohlídka pivovaru Gambrinus

Prohlídka pivovaru Gambrinus

Prohlídka „Jak se pivo vaří“ začíná přímo v srdci pivovaru Gambrinus, v nově zrekonstruované Varně 1869. Hned zkraje vám nabídne na probuzení smyslů malou degustaci. Mimo jiné si můžete prohlédnout unikátní výrobní prostory nebo vyzkoušet školu čepování.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky