Úvod > Aktuality > Skupova Plzeň: užijte si víkend s loutkami
Kultura

Skupova Plzeň: užijte si víkend s loutkami

  • Vydáno11. června 2022
V Plzni právě probíhá největší česká přehlídka loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň, která nabízí loutková představení pro děti i dospělé. Poslední dva dny festivalu jsou nabité zajímavými příběhy dřevěných herců z celého Česka, ale i ze zahraničí. Zvláštními hosty festivalu jsou letos loutkoherci až z dalekého Japonska!
skupova plzeňSkupova Plzeň nabízí i zajímavý program pro děti, a to jak pro ty školní, tak pro rodiny s dětmi. V sobotu 11. 6. se mohou těšit na loutkový program na Slowmarketu v plzeňském pivovaru, kde malí i velcí návštěvníci uvidí pohádky O princi z knížky v podání Dřevěného divadla, a Karkulka červená, kterou zahraje TEArTR Rajdo. Na Slowmarketu proběhnou také loutkářské dílny. V sobotu odpoledne uvede Divadlo LokVar v Divadle Alfa pro děti veselé maňáskové představení Kašpárek domek staví. Děti i rodiče pak mohou přijít o víkendu do Muzea loutek na představení Perníková chaloupka TEArTRu Rajdo nebo si užijí maňáskové Myší sumo japonského loutkáře Kusnuki Tsubame. V neděli 12. 6.  potěší děti a rodiče v Divadle Alfa představení Divadla Spejbla a Hurvínka Ó loutky, jaká vášeň.
 

Japonský fokus

skupova plzeň japonskoUnikátní součástí Skupovy Plzně je letos program zaměřený na japonské loutkářství. Japonské loutkové divadlo vyrostlo historicky z náboženských a společenských slavností, kde umělci zobrazovali výjevy z legend a příběhů. Na tomto základu se soustředili zejména na dokonalé vodění loutky, kterou obvykle vedli 3 herci. Toto umění (zapsané do světového dědictví UNESCO) získalo posléze název divadlo bunraku. Souběžně se pak od 17. století vyvíjelo i umění marionet, nejvíce známé pod názvem marionety Edo (na základě historického období Edo). Během 20. století se tyto tradiční loutkářské techniky prolnuly s vlivy moderního evropského loutkářství a během 20. a 21. století se v Japonsku paralelně udržuje tradiční loutkářství a rozvíjí moderní loutkové divadlo a pohybové divadlo s objekty a loutkou.
 
myší sumosobotu 11.6. se tradiční japonské loutkové představení koná v Muzeu loutek. Divadelní herec, režisér, dramatik a performer (současný prezident UNIMA Japonsko) Kusunoki Tsubame předvede Myší sumozápas dvou myší: tlusté žijící v domě bohatého muže a hubené žijící v domě chudého starého muže. Hubená myš prohrává. Pak sní rýžový koláč od starého muže, to ji posílí a zvítězí. Druhá pohádka Ahoj Kankuro! Pojednává o stydlivém ptákovi Kanrukovi a potulném loutkáři. Patří mezi velmi oblíbená představení mezi japonskými dětmi.
 
skupova plzeň japonskoDvě představení na motivy lidových příběhů předvede Koryu Nishikawa V., společně se svým synem. Radostný tanec Sanbaso, který nemá žádný příběh, je poděkováním bohům a modlitbou za budoucí štěstí. Řeka Hidaka vypráví starý japonský příběh nešťastné lásky dívky Kiyohime, jediné dcery Masagoshoji, mocné rodiny v provincii Kii (dnešní prefektura Wakayama), a mladého kněze Anchina. Rodina Nishikawa je nositelem unikátní loutkové techniky s návem Kuruma Ningyo, která se vyvinula na konci období Edo (1603 – 1867). Princip spočívá v tom, že s každou loutkou manipuluje jeden loutkář sedící na pojízdné stoličce. Herci během představení ukáží, jak ovládají nohy loutky svými chodidly, jak se ovládají ruce a jakým mechanismem je ovládána hlava loutky, která je navázána přímo na hlavu herce. Představení se koná v sobotu 11. 6. od 20:30 v Divadle Alfa.
 

Zahraniční loutková divadla ze Španělska, Polska a Slovenska

představení TabulaPředstavení, které hlásá sebelásku ve smyslu genderového sloučení prostřednictvím gestického divadla, to je Tabula španělského uskupení Les Cicliques. Podle filozofického konceptu Tabula rasa – „čistý štít“ se lidé rodí s prázdnou myslí a všechny znalosti a dovednosti jsou výsledkem učení. Aby se obnovila její paměť po nehodě, a aby mohla znovu najít svoji autenticitu, klade si hlavní hrdinka otázku, jaký je její původ. Představení začíná v sobotu od 13:00 hodin v DEPU2015.
 
Další španělský umělec Xavier Bobés předvede v sobotu i v neděli vždy v 11:00 a 14:30 performanci s názvem Věci snadno zapomenutelné. Kolem malého stolu, v intimním prostředí, prostřednictvím rozmanitých zvuků, předmětů a fotografií se odehrává fascinující příběh zkoumající lidskou paměť a identitu. Xavier Bobés při seanci manipuluje minulostí i budoucností jako kouzelník nebo médium a líčí tak historii Španělska ve druhé polovině dvacátého století.
 
skupova plzeň_mauglíBratislavské bábkové divadlo přiveze ze Slovenska představení Mauglí. Spolu s vlčí smečkou, medvědem Balúem, panterem Bagírou, se slonem Thá či s hadem Kaa se vypravíte na cestu divočinou v sobotu od 18:30 hodin v Moving Station.
 
Loutkové divadlo Bialystok z Polska předvede divákům lyrický příběh Ony o životě Onyho, který vstupuje do příběhu jako osmiletý chlapec a opouští jej na konci svého neobvyklého života. Představení se koná v neděli 12.6. od 14:30 v Moving Station.
 

Na co se těšit v podání loutkoherců z Česka

malý pán prstenůLoutková divadla z našich luhů a hájů nabídnou v sobotu například představení Odysseus Divadla Alfa. Příběh sleduje Odysseovy osudy od chvíle, kdy zkonstruuje pověstného trójského koně, ten slavný danajský dar, který způsobí zkázu velkého a hrdého města. Koná se v sobotu od 14:30 v Klubu Divadla Alfa.
 
Naivní divadlo Liberec přiveze do Plzně příběh loupeživého Lišáka Renadra. Kam až lišáka zavede loupežná vášeň? Existují situace, v nichž je povoleno podvádět? Napraví se? Na tyto i další otázky odpoví loutková dobrodružná komedie v sobotu od 16:30 v Divadle Alfa.

skupova plzeňDospělí diváci jsou zváni na sobotní představení pražského divadla Buchty a loutky Malý pán prstenů od 22:00 hodin v Divadle Alfa. Velkoformátový hrdinský epos kompromisních rozměrů je plný mělkých pravd a uměřených výšin.  
 
Loutkoherecká neděle 12. 6. začne v Divadle Alfa od 10:00 hodin Prodanou nevěstou, která se odehraje v podání Divadla loutek Ostrava. TEArTR Rajdo uvede v Muzeu loutek od 14:00 hodin pohádku Perníková chaloupka a Divadlo Spejbla a Hurvínka z Prahy se s festivalem rozloučí v 16:30 hodin vzpomínkovou revue s Josefem Skupou, panem Spejblem a Hurvínkem, vytvořené k významným výročím Josefa Skupy a Jiřího Trnky.
Skupova Plzeň 2024

12. 6.16. 6.
Skupova Plzeň 2024

Ve světě fantazie se ocitnete na Mezinárodním festivalu loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň.

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Moving station – víceúčelové kulturní centrum v Plzni

Moving station – víceúčelové kulturní centrum v Plzni

Opuštěná historická budova železniční stanice Plzeň Jižní předměstí se postupně proměnila na tvůrčí prostor pro přípravu a realizaci divadelních, výtvarných, hudebních a multimediálních projektů.

Divadlo Alfa v Plzni

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka – později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů – Jiřího Trnky.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura