Úvod > Aktuality > Jindřichohradecké úzkokolejky dnes slaví 120 let

Jindřichohradecké úzkokolejky dnes slaví 120 let

Vydáno 31. října 2017 Zážitky
Jindřichohradecká úzkorozchodná trať dnes slaví 120 let provozu. Jeho slavnostní zahájení se uskutečnilo 31. října 1897 a od té doby brázdí půvabnou krajinu lesů, kopců a rybníků České Kanady. Parní vlaky vyjíždí na úzkokolejky od května do září, motoráčky jsou však v provozu celý rok. Přesto se do konce roku naskytne několik příležitostí svézt se „párou“, jako za starých časů. Ta nejbližší se chystá na svatého Martina 11. listopadu.
VlakOd roku 1897 neodmyslitelně patří ke koloritu Jindřichohradecka dvě lokálky s rozchodem kolejí pouhých 760 mm. Obě tratě, Jindřichův Hradec – Nová Bystřice i Jindřichův HradecObrataň, dodnes slouží svému původnímu účelu, každodenní osobní a nákladní dopravě. Jsou však také významnou technickou památkou a jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí regionu. Trať do Nové Bystřice je dlouhá 33 km, severní větev úzkokolejky do Obrataně měří 46 km.

HusaPokud si přejete zažít nostalgickou jízdu parním vlakem, počkejte si na sobotu 11. listopadu, kdy se chystá speciální jízda s názvem "Párou na svatomartinské posvícení". Svatomartinské posvícení se neobejde bez pečené husy, koláčů a v posledních letech ani bez mladého svatomartinského vína. Na jednu takovou svatomartinskou hostinu vás vyveze nostalgický parní vlak. Během této svatomartinské jízdy se přenesete nejen v prostoru, ale i v čase… třeba i o sto let zpátky se v ším, co k tomu patří. Chybět proto nebude stylová dobová hudba, která bude vyhrávat při hodování, tak i cestou tam a zpátky. Z jindřichohradeckého nádraží vyjede vláček v 10:25. Do cílové stanice Hůrky (u Nové Bystřice) dorazí po dvou hodinách, ve 12:27. Na zpáteční cestu zádumčivou listopadovou krajinou se vlak vydá o půl třetí odpoledne. Zpátky do J. Hradce přisupí v 15:55.

Vzhledem k trvalému zájmu o tematické parní jízdy doporučujeme všem zájemcům, aby si své jízdenky rezervovali předem na office@jhmd.cz nebo na +420 384 361 165. Ve vlaku platí jednotné jízdné: děti do šesti let jedou zdarma, děti do 15 let platí 300 Kč, dospělí 680 Kč. V ceně jízdenky je svatomartinská hostina: pečená husa s knedlíkem a zelím, koláče, sýry a další pochutiny a také svatomartinská vína z Moravy.
Jindřichohradecká úzkokolejka - úzkorozchodné tratě z Jindřichova Hradce

Jindřichohradecká úzkokolejka - úzkorozchodné tratě z Jindřichova Hradce

Jeli jste někdy parním vlakem? Pokud ne, můžete se svézt některým z jindřichohradeckých pravidelných parních vlaků, které se vypravují na cestu během letní sezóny. Projeďte se po poslední úzkorozchodné železnici v Čechách.