Úvod > Aktuality > Tipy, kam se v listopadu vydat na vánoční prohlídky a trhy

Tipy, kam se v listopadu vydat na vánoční prohlídky a trhy

Vydáno 22. listopadu 2017 Zážitky
První neděle adventní letos přijde až první prosincový víkend, ale na některých hradech a zámcích zaklepou Vánoce na dveře ještě o týden dříve. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejzajímavějších akcí, které byste si neměli nechat ujít. Pojeďte se podívat třeba na adventní trhy nebo na některý ze svátečně vyzdobených zámků!
Na trhy a jarmarky je vstupné zpravidla volné nebo symbolické, a ani adventní prohlídky vám neudělají díru do rodinného rozpočtu. Mají ovšem jiný háček, a sice příliš velký zájem. Proto chcete-li mít jistotu, raději si rezervujte místa předem.   
 

Advent na zámku Nelahozeves

Více než sto stánků s řemeslnými výrobky, keramikou, sklem, vánočními ozdobami a dekoracemi, jesličky se zvířátky a se schránkou na vánoční přání, velkou perníkovou dílnu a rozkrajování jablíček, divadelní představení, kejklířské vystoupení, výtvarné dílničky, koncerty, zdobení vánočních perníčků a navrch ještě rozmanité občerstvení, které zapijete lobkowiczkým vínem či pivem, horkým čajem nebo svařeným vínem a medovinou nachystali na sobotu a neděli 25. a 26. listopadu na zámku Nelahozeves. Již 12. ročník tradičních Adventních slavností se odehrává na nádvoří, před zámkem i v zámeckém sklepení od 9:00 do 17:00 hodin!
 

Kateřinský jarmark v Třebechovicích

Pouťové atrakce, prodejní stánky s velkým výběrem zboží a bohatým občerstvením, to je tradiční třebechovický Kateřinský jarmark, který se ketos koná v sobotu 25. listopadu od 8 do 14 hodin. Čeká na vás kulturní program, pouťové atrakce, bohaté občerstvení i prodejní stánky s velkým výběrem zboží. A až vás nakupování omrzí, co se zastavit v muzeu betlémů? V této době je na to čas přímo ideální.
 

Vánoce na Hrádku

Hrádek u NechanicOd 25. listopadu do 10. prosince láká státní zámek Hrádek u Nechanic na vánoční prohlídky s názvem Vánoce na Hrádku. Průvodci vám prozradí, jaké se dávaly na stromeček první ozdoby, co se podávalo ke štědrovečerní večeři a další zajímavé věci, týkající se těchto nejkrásnějších svátků v roce. Během této akce je navíc pro veřejnost zpřístupněna zámecká kuchyně, kde budete moci ochutnat pravý anglický punč. Otevřeno pro příchozí bude od 9 do 16 hodin. Těšit se můžete také na sobotní vánoční koncerty, tj. 25. listopadu, 2. a 9. prosince od 18 hod a 19:30 hod. Vstupné plné 120 Kč, snížené 80 Kč.
 

Adventní Žleby

Vánoce zámek ŽlebyO víkendech od 25. 11. do 10. 12. 2017 se uskuteční tradiční adventní prohlídky na zámku Žleby. Na prohlídku kouzelně vyzdobeného zámku jsou srdečně zváni všichni, kteří mají rádi Vánoce, tradice, humor a chtějí zažít neobvyklou procházku jedinečnými zámeckými interiéry. Čeká vás návštěva zámecké kuchyně, pekařky a kuchtíci v dobových kostýmech, ochutnávka svátečního pečiva nebo setkání s milou pohádkovou bytostí. Trasa není bezbariérová a nekopíruje žádný ze standardních prohlídkových okruhů. Z důvodu velkého zájmu doporučujeme rezervaci prohlídky předem.
 

Vánoční výstava na Stránově

Vánoční výstava na zámku Stránov přinese 25. listopadu dobové zvyky a adventní výzdobu. Uvidíte zámecké prostory ve vánočním hávu. Kastelán zve do zrekonstruovaných prostor zámku plného vánočních dekorací. Od 16 hodin si poslechnete vánoční koncert. Prodejní výstava trvá od 10 do 17 hodin.


Vánoce u Chotků a adventní tvoření na zámku Veltrusy

Adventní věnecV sobotu 25. listopadu probíhají, v rámci akce Adventní tvoření, speciální prohlídky s více průvodci. Díky speciálním vánočním prohlídkám se dozvíte, jak trávila Vánoce šlechtická rodina Chotků. Prohlídky probíhají po celý advent (25. 11 - 17. 12.), vždy o víkendu od 11 do 15 hodin.

Při adventním tvoření (pouze 25. 11. 2017 od 10 do 17 hodin) si vyrobíte věnce a ozdoby na vánoční výzdobu. Kromě toho se můžete těšit i na dílničky, kde si vyzkoušíte zdobení perníčků, výrobu papírových ozdob, malování na sklo a jiné výtvarné činnosti. Nebude chybět ani malý vánoční jarmark pro nákup nějakého dárku. Vstup na tvoření je 25 korun.
 

Noční prohlídky na zámku Loučeň

Nončí prohlídky LoučeňV sobotu 25. listopadu jsou na zámku Loučeň připraveny speciální noční prohlídky. Na cestě setmělými zámeckými pokoji narazíte i na nečekané překvapení. Třeba se ocitnete v pokoji, kde se právě kněžna chystá vyvolávat se svými přítelkyněmi duchy. Nebo se vy i vaši nejbližší ocitnou v jiné nečekané situaci... Přestože na zámku vždy uspokojí všechny zájemce o prohlídku, doporučují na sobotu rezervaci předem, abyste se vyhnuli zbytečnému čekání.


Svatokateřinské slavnosti na Krásném Dvoře

Vánoční kouleSpeciální prohlídky a hudební vystoupení si užijete také na zámku Krásný Dvůr, který je známý ze série filmů "o básnících". V zámku budou od 11 do 15 hodin probíhat prohlídky interiéru doplněné o výklad o historii Svatokateřinských slavností a adventu. Vstupné na prohlídky 100 Kč, zlevněné 70 Kč. V 16 hodin zahraje Divadlo KK ve Velkém sále pro děti pohádku O Sněhurce (vstupné na pohádku 70 Kč). Na nádvoří proběhne jarmark a tancovačka. K tanci a poslechu bude celý den hrát kapela Švejk-Band. Vstup na nádvoří bude zdarma.
 

Císařské Vánoce na zámku Zákupy

Císařské ZákupyZámek Zákupy připravil pro své návštěvníky prohlídky vyzdobených interiérů zámku s povídáním o vánočních zvycích na panovnických dvorech. Zákupský zámek byl letní rezidencí a císařská rodina slavila Vánoce ve Vídni. V Zákupech vám ale ukáží, jak se slavily svátky nejen v císařské rodině, ale také třeba na panovnických dvorech v carském Rusku, viktoriánské Anglii nebo Japonsku. Přijít se podívat můžete každý víkend od 25. 11. do 17. 12. 2017.  V letošním roce budou vánoční prohlídky probíhat na II. okruhu. Začátky prohlídek jsou v 10, 11, 12, 13 a 14 hodin. Vstupné pro dospělé činí 120 Kč, snížené 80 Kč a rodinné 320 Kč.
 

Kde už o víkendu začínají vánoční trhy?

Vánoční trhy BrnoŽe Vánoce už skutečně přešlapují za dveřmi poznáte i tím, že na mnoha místech již v sobotu 25. listopadu začínají adventní trhy.

V Praze patří k těm prvním trhy na náměstí Míru (20.11.), trhy na náměstí Republiky (25. 11.) a na I.P. Pavlova (23.11.), ale i na Pražském hradě (26.11.) nebo na Kulaťáku (24.11.). Pozadu nezůstanou ale i další města - v sobotu začínají Ústecké Vánoce, trhy na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, Chebu, Náchodě, v Písku nebo Plzni. Každoročně jsou velkou kulturní událostí také Brněnské Vánoce - krásné trhy uprostřed moravské metropole a bohatým programem. Ty letošní začínají už 24. listopadu. Zapomenout nesmíme ani na punčem vonící trhy v Olomouci. Tady začínají trhy už 23. listopadu a nabídnou hodnotný program s populárními skupinami všech žánrů, adventní zvyky a více než osm desítek stánků s kvalitním zbožím i vyhlášeným punčem. O víkendu 25. a 26. listopadu proběhne druhé a závěrečné kolo vánočních trhů na Kuksu, a to od 9 do 16 hodin.
Vánoční trhy Brno 2018

Vánoční trhy Brno 2018

Hlavní moravská metropole Brno se již tradičně těší na Vánoce, které tu na vás dýchnou téměř na každém kroku pohodu. Adventní čas a přípravu na nejkrásnější svátky v roce si pod hradem Špilberk opravdu užijete.

Kateřinský jarmark v Třebechovicích pod Orebem

Kateřinský jarmark v Třebechovicích pod Orebem

Pouťové atrakce, prodejní stánky s velkým výběrem zboží a bohatým občerstvením. Tradiční třebechovický Kateřinský jarmark.

Vánoční trhy Plzeň

Vánoční trhy Plzeň

Působivou atmosféru vánočních trhů si můžete užít na náměstí Republiky v Plzni. Nezaměnitelná atmosféra, vůně svařáku a obrovský vánoční strom. Přijďte si vychutnat poslední letošní trhy a nakoupit originální vánoční dárky pro své blízké.

Adventní tvoření na zámku Veltrusy (1)

Adventní tvoření na zámku Veltrusy

Po celý den bude možnost speciálních adventních prohlídek zámku.

Adventní prohlídky zámku Veltrusy

Adventní prohlídky zámku Veltrusy

V rámci akce Adventní tvoření, speciální prohlídky s více průvodci.

Vánoce na Hrádku u Nechanic

Vánoce na Hrádku u Nechanic

Hrádek u Nechanic zve na Vánoce na Hrádku u Nechanic.Ve vánočně vyzdobených interiérech se seznámíme s historií Vánoc, jejich zvyky a tradicemi.