Úvod > Aktuality > Jazz a podzim patří k sobě - nechte se nalákat

Jazz a podzim patří k sobě - nechte se nalákat

Vydáno 27. září 2017 Kultura
Kudy z nudy vám přináší návod, jak se projazzovat nejbližším ročním obdobím. Jazz má v Česku dlouhou tradici a naši muzikanti mají ve světě velmi dobré jméno. Není proto důvod, abyste nezašli na nějaký ten koncert nebo festival i vy! Poradíme vám kam.

Struny podzimu v Praze

Zní to neuvěřitelně, ale letos se koná již 21. ročník festivalu Struny podzimu, který sice není pouze jazzový, ale i tak každoročně vozí do Prahy ty nejzajímavější hudební interprety, které představuje – mnohdy poprvé – zdejšímu publiku. Letos festival začíná 20. října a potrvá do 9. listopadu. Na deseti koncertech se představí legendární skladatel a pianista Herbie Hancock, virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano, kultovní ansámbl Bang on a Can, multižánrová irsko-americká kapela The Gloaming, hiphopové duo Shabazz Palaces, jazzový pianista Jason Moran, neotřelí folkaři z Nashvillu Lambchop či Ralph Towner – umělec, jehož jméno je synonymem pro dvanáctistrunnou kytaru. Festival představí také zhudebněné Shakespearovy sonety v podání Gavina Bryarse či čerstvého držitele ceny Anděl v kategorii world music Jiřího Slavíka s autorským projektem Mateřština ve festivalové premiéře.

Struny podzimu odstartují 20. října ve Foru Karlín koncertem irsko-amerických The Gloaming, kteří dokonale zapadají do kontextu festivalové filozofie. Jsou totiž pevně usazeni v hudební křižovatce stylů, kde se střetávají melancholické tóny tradiční irské hudby s moderními odstíny jazzu i soudobé vážné a experimentální hudby. Úplně jiný hudební zážitek naservírují o dva dny později hiphopoví rebelové Shabazz Palaces. Jejich tvorba nepřináší jen nakažlivé beaty a roztodivné zvuky z celého světa, ale i syrové, upřímné a radikální texty. Tímto svůdným mixem se ještě proplétají ozvěny funku, avantgardního jazzu, londýnského dubstepu a mbira music. Třetí koncert Strun podzimu představí progresivní hudbu původem z Nashville. Americkému uskupení Lambchop se podařilo svým nenápadně radikálním způsobem proměnit chápání toho, co dokáže country hudba a s ní tradičně spjaté nástroje. V průběhu let zvuk kapely obohatily prvky soulu, jazzu a elektroniky – vždy opodstatněně, vkusně a zcela autenticky. Frontman kapely Kurt Wagner je navíc mimořádně sdělný písničkář.

Letošní Struny podzimu vsadí i na osvědčená jména z předchozích ročníků. Jedním z nich je skladatel a kontrabasista Gavin Bryars. Ten na festivalu představí projekt Nothing Like The Sun. Zhudebněné Shakespearovy sonety z Bryarsova pera jsou považovány za jednu z nejzajímavějších hudebních adaptací poezie v posledních desetiletích. Návrat na Struny podzimu čeká i pianistu a skladatele Jasona Morana, který vzdá hold odkazu Thelonia Monka.
 

Jazz Goes to Town v Hradci Králové

Další slavný jazzový festival se stále lepším jménem je Jazz Goes to Town, který se každoročně doslova a do písmene odehrává v Hradci Králové. Letos se koná 23. ročník. Těšit se můžete od 10. do 14. října.
 

Jazz bez hranic v Plzni

Již 12. ročník festivalu Jazz bez hranic v Plzni si v letošním roce připomene 100. výročí narození slavné Elly Fitzgeraldové. Také zdejšímu festivalu rostou rok od roku nároky na vystupující, což je jen dobře pro všechny návštěvníky. Galakoncert: Deborah Carter, Norbert Gottschalk & East West European Big Band se uskuteční 21. října.
 

Jazz na Českolipsku

Dalším z festivalů, který se mimo jiné (hlavním těžištěm festivalu je duchovní hudba) věnuje jazzu, je i Lípa Musica. Jak už název napovídá, za jazzem se můžete vypravit i do České Lípy a okolí. Koncerty se konají i v menších obcích na Českolipsku a každoročně přináší bohatý a kvalitní program. Jazz a další hudba bude znít letos i v regionech. Lípa Musica letos trvá do 12. listopadu.
 
Z předchozí nabídky je jasné, že jazzu se v Česku daří a příležitostí, kde se s ním setkat, je bezpočet. Teď už to bude jen na vás, můžete si vybrat: Buď budete sedět doma u televize, nebo se vypravíte s portálem Kudy z nudy do terénu za kvalitní muzikou, skvělou náladou a povznášejícími zážitky. My máme jasno. A na vás se budeme těšit u tmavě modrých tónů znějících nocí.
Jazz Goes to Town 2018

Jazz Goes to Town 2018

Ve dnech 9.–13. října proběhne v hudebních sálech, klubech a dalších koncertně neobvyklých prostorách na obou březích Labe 24. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town.