Úvod > Aktuality > Jazz a podzim patří k sobě - nechte se nalákat

Jazz a podzim patří k sobě - nechte se nalákat

Vydáno 27. září 2017 Kultura
Kudy z nudy vám přináší návod, jak se projazzovat nejbližším ročním obdobím. Jazz má v Česku dlouhou tradici a naši muzikanti mají ve světě velmi dobré jméno. Není proto důvod, abyste nezašli na nějaký ten koncert nebo festival i vy! Poradíme vám kam.

Struny podzimu v Praze

Zní to neuvěřitelně, ale letos se koná již 21. ročník festivalu Struny podzimu, který sice není pouze jazzový, ale i tak každoročně vozí do Prahy ty nejzajímavější hudební interprety, které představuje – mnohdy poprvé – zdejšímu publiku. Letos festival začíná 20. října a potrvá do 9. listopadu. Na deseti koncertech se představí legendární skladatel a pianista Herbie Hancock, virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano, kultovní ansámbl Bang on a Can, multižánrová irsko-americká kapela The Gloaming, hiphopové duo Shabazz Palaces, jazzový pianista Jason Moran, neotřelí folkaři z Nashvillu Lambchop či Ralph Towner – umělec, jehož jméno je synonymem pro dvanáctistrunnou kytaru. Festival představí také zhudebněné Shakespearovy sonety v podání Gavina Bryarse či čerstvého držitele ceny Anděl v kategorii world music Jiřího Slavíka s autorským projektem Mateřština ve festivalové premiéře.

Struny podzimu odstartují 20. října ve Foru Karlín koncertem irsko-amerických The Gloaming, kteří dokonale zapadají do kontextu festivalové filozofie. Jsou totiž pevně usazeni v hudební křižovatce stylů, kde se střetávají melancholické tóny tradiční irské hudby s moderními odstíny jazzu i soudobé vážné a experimentální hudby. Úplně jiný hudební zážitek naservírují o dva dny později hiphopoví rebelové Shabazz Palaces. Jejich tvorba nepřináší jen nakažlivé beaty a roztodivné zvuky z celého světa, ale i syrové, upřímné a radikální texty. Tímto svůdným mixem se ještě proplétají ozvěny funku, avantgardního jazzu, londýnského dubstepu a mbira music. Třetí koncert Strun podzimu představí progresivní hudbu původem z Nashville. Americkému uskupení Lambchop se podařilo svým nenápadně radikálním způsobem proměnit chápání toho, co dokáže country hudba a s ní tradičně spjaté nástroje. V průběhu let zvuk kapely obohatily prvky soulu, jazzu a elektroniky – vždy opodstatněně, vkusně a zcela autenticky. Frontman kapely Kurt Wagner je navíc mimořádně sdělný písničkář.

Letošní Struny podzimu vsadí i na osvědčená jména z předchozích ročníků. Jedním z nich je skladatel a kontrabasista Gavin Bryars. Ten na festivalu představí projekt Nothing Like The Sun. Zhudebněné Shakespearovy sonety z Bryarsova pera jsou považovány za jednu z nejzajímavějších hudebních adaptací poezie v posledních desetiletích. Návrat na Struny podzimu čeká i pianistu a skladatele Jasona Morana, který vzdá hold odkazu Thelonia Monka.
 

Jazz Goes to Town v Hradci Králové

Další slavný jazzový festival se stále lepším jménem je Jazz Goes to Town, který se každoročně doslova a do písmene odehrává v Hradci Králové. Letos se koná 23. ročník. Těšit se můžete od 10. do 14. října.
 

Jazz bez hranic v Plzni

Již 12. ročník festivalu Jazz bez hranic v Plzni si v letošním roce připomene 100. výročí narození slavné Elly Fitzgeraldové. Také zdejšímu festivalu rostou rok od roku nároky na vystupující, což je jen dobře pro všechny návštěvníky. Galakoncert: Deborah Carter, Norbert Gottschalk & East West European Big Band se uskuteční 21. října.
 

Jazz na Českolipsku

Dalším z festivalů, který se mimo jiné (hlavním těžištěm festivalu je duchovní hudba) věnuje jazzu, je i Lípa Musica. Jak už název napovídá, za jazzem se můžete vypravit i do České Lípy a okolí. Koncerty se konají i v menších obcích na Českolipsku a každoročně přináší bohatý a kvalitní program. Jazz a další hudba bude znít letos i v regionech. Lípa Musica letos trvá do 12. listopadu.
 
Z předchozí nabídky je jasné, že jazzu se v Česku daří a příležitostí, kde se s ním setkat, je bezpočet. Teď už to bude jen na vás, můžete si vybrat: Buď budete sedět doma u televize, nebo se vypravíte s portálem Kudy z nudy do terénu za kvalitní muzikou, skvělou náladou a povznášejícími zážitky. My máme jasno. A na vás se budeme těšit u tmavě modrých tónů znějících nocí.
Jazz bez hranic - mezinárodní hudební festival Plzeň

Jazz bez hranic - mezinárodní hudební festival Plzeň

Festival Jazz bez hranic si za svého dvanáctileté působení vydobyl úctyhodnou pozici na evropské jazzové scéně.

16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica

16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica

16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica v řadě 25 koncertů a divadelních představení nabídne setkání s klasickou hudbou, operou, barokním tancem i alternativní směsicí jazzu a folku.

PKF - Prague Philharmonia: V rytmu jazzu - Jiří Stivín

PKF - Prague Philharmonia: V rytmu jazzu - Jiří Stivín

Cyklus soudobé hudby Krása dneška v šesti komorních koncertech a debatách.

Struny podzimu 2017

Struny podzimu 2017

Oblíbený festival Struny podzimu nabídne po roční pauze další výpravnou cestu za nevšedními hudebními zážitky. Program stejně jako v předchozích ročnících nabídne vybraný mix jazzu, klasiky, tradice i experimentu. Nově do něj přimíchá i esence country, hip hopu, irského folku i moravského folklóru.

Jazzfest Karlovy Vary

Jazzfest Karlovy Vary

Již po 34. se letos uskuteční v Karlových Varech mezinárodní jazzový festival Jazzfest.