Úvod > Aktuality > Jaro a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských
Bylinková zahrada Kratochvíle
Příroda

Jaro a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských

  • Vydáno1. června 2022
Místa plná vůní, inspirace, barev a rostlin – takové jsou bylinkové, klášterní, kuchyňské a jiné tematické zahrady, kde se hospodaří v souladu s přírodou. Těmi nejhezčími vás provedeme společně s portálem Kudy z nudy.
Ať už pěstujete bylinky v malém, tedy v truhlících na okenním parapetu, anebo jste se pustili do větších projektů a postavili si třeba vlastní bylinkovou spirálu, výlety do speciálních zahrad vás nikdy nezklamou. Každá je jiná, každá pracuje s jinou koncepcí a leckde také pořádají nejrůznější akce a kurzy. Záleží jen na vás, zda takový výlet věnujete lovu nápadů, objevování a rozvíjení znalostí, jednoduchému odpočinku uprostřed přírody anebo nakupování čajů, esencí, mastí a jiných výrobků.


Otevřené zahrady Botanicus v Ostré

Zahrada BotanicusCentrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus jsou již otevřeny a své návštěvmíky uvítají vždy od úterý do neděle, až do 2. října 2022, vstupenka je za 120 Kč. Rostliny jsou pěstovány v ekologických zahradách, které mají nejen charakter produkčních ploch, ale zároveň slouží i jako zahrady vzdělávací a odpočinkové. Produkce firmy Botanicus je výhradně ekologická, bez použití průmyslových hnojiv, chemických postřiků a stimulátorů. Své úsilí firma zaměřuje nejen na kvalitu výrobků, ale i na originální, nápaditý, vkusný a praktický design. Při výrobě Botanicus využívá původní, tradiční receptury v kombinaci s poznatky současné moderní vědy. Kosmetické výrobky Botanicus obsahují nejvyšší možné množství rostlinného materiálu. Veškerý sortiment nabízí ve vlastních nebo franchisingových obchodech Botanicus v Čechách i v zahraničí.
 

Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích

Bylinková zahrada ValticeBylinková zahradazahradě zámku ve Valticích je milým doplňkem ke komponované krajině Lednicko-valtického areálu, zapsané mezi památkami UNESCO. Jedná se o jedinečnou zahradu s více než 300 druhy bylin. Objevíte zde okrasné záhony, na kterých jistě oceníte inspiraci pro vlastní zahrádku, děti potěší pískoviště nebo možnost zalévat bylinky. Naučné záhony vám představí zejména léčivé rostliny, najdete zde také byliny afrodiziakální, bylinky mýtů a legend, barvířské rostliny i ty, které můžete využít v aromaterapii či v kuchyni. Kuriozitou je "jedlý" záhon s rychle rostoucími bylinkami, vhodnými k časté sklizni – ochutnat můžete třeba potočnici, šruchu nebo jedlé chryzantémy. Můžete si také vybrat některý z kurzů, zaměřených na využití bylin nejenom v kuchyni a k domácímu léčení, ale také k výrobě vlastní přírodní kosmetiky. Otevřeno je denně až do konce září, v říjnu v pátek a o víkendech, vstupné stojí 60 Kč.
 

Bylinková zahrada svaté Hildegardy v Čejkovicích

Zahrada SonnentorSpolečnost Sonnentor už řadu let vyrábí bio-čaje a bio-koření. Jejich bylinkový ráj najdete v Čejkovicích na jižní Moravě. Vzorem pro bylinkovou zahradu svaté Hildegardy se staly středověké klášterní zahrady – geometrické a funkční, propojené kamennými cestičkami, plné bylinek a léčivých rostlin, ale také zeleniny a užitkových plodin, které se zpracovávaly v klášterních kuchyních. Zahrada sv. Hildegardy je členěna do několika zajímavých částí. Tvoří ji zahrada aromaterapeutická, okrasná s odpočinkovou zónou a dětský naučný koutek. Prostor pro odpočinek a relaxaci zde naleznou lidé všech věkových kategorií, od našich nejmenších pokladů v kočárku, až po babičky a dědečky. Součástí je i samoobslužný zdroj pitné vody v provedení čajových konviček. Ze zahrady je přístup na Vyhlídku na výsluní, kde se rozhlédnete do malebného okolí Čejkovic. Zde se seznámíte i s našimi včelkami medonosnými, kterým jsme poskytli příbytek na extenzivní střešní zahradě osázené sukulenty, jako jsou netřesk a rozchodník. Vyhlídka je přístupná zcela zdarma v době otevření prodejny. Ta je otevřena denně od pondělí do čtvrtka 9:00 – 17:00 hod., v pátek a sobotu 9:00 – 18:00 hod. a v neděli 9:00 – 17:00 hod. Od července do konce srpna je otevřeno denně od 9:00 až do 18:00 hodin.
 

Bylinková zahrada v Kuksu

KuksBarokní areál v Kuksu prošel náročnou rekonstrukcí a kromě střech, fasád, interiérů a hospodářských budov, které slouží jako výstavní a konferenční prostory, se obnovy dočkala i původní bylinková zahrada. Podobně jako barokní památka získala zpět svůj lesk z dob největší slávy na přelomu 17. a 18. století, kdy v ní členové řádu Milosrdných bratří pěstovali bylinky a ovoce. Dnes ve 144 záhoncích spatříte ukázky historického pěstování bylin. Lepšímu vzhledu zahrady napomohla i rekonstrukce sušárny a demolice zastaralého skleníku. Nové moderní zázemí nyní mají zahradníci a zahradnice vedle bývalé sýpky u hospitálu (u restaurace). V tomto skleníku zrárně pěstují i citrusy a jiné exotické druhy rostlin. Navíc zde přes zimu nalézají útočiště karásci z venkovních nádrží na vodu (piscin). Zahrada je zdarma otevřena každý den za rozbřesku a uzavírá se se západem slunce.
 

Kam se ještě vypravit za bylinkami?

Žena v heřmánkuTřeba tam, kde bývaly okrasné zeleninové záhony už před staletími – do zahrady u zámku Kratochvíle. U severní zdi zahrady dodnes objevíte neobvyklou renesanční zahradu s bylinkami a zeleninou v pečlivě geometricky tvarovaných záhonech. V Českém Krumlově zve k prohlídce zahrada Kouzelné bylinky, která vznikla v souvislosti s natáčením stejnojmenného televizního seriálu. Najdete ji v Důlní ulici, přibližně 100 metrů od parkoviště u hlavního vchodu do Zámecké zahrady. V areálu Domova svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem, kde pečují o pacienty s roztroušenou sklerózou, leží nádherná bylinková zahrada Josefa Kamela.
Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré

27. 4.
Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré budou v sezóně 2024 otevřeny od soboty 27. dubna do 29. září.

Prohlídky kukské bylinkové zahrady – za bylinkami na Kuks

8. 6.9. 6.
Prohlídky kukské bylinkové zahrady – za bylinkami na Kuks

Zveme na komentované prohlídky kukské bylinkové zahrady.

Levandulová farma Starovičky – levandule z jižní Moravy

Levandulová farma Starovičky – levandule z jižní Moravy

Farma byla založena v roce 2013, kdy zde vysadili více než 40 tisíc keříků levandule lékařské. Pole se nachází v malé obci Starovičky, nedaleko Hustopečí a Lednicko-valtického areálu – v kraji vína, lidových tradic a významných kulturních památek.

Bylinková zahrada Josefa Kamela v Žirči

Bylinková zahrada Josefa Kamela v Žirči

Bylinková zahrada v Domově svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem je místem odpočinku a relaxace nejen pro pacienty s roztroušenou sklerózou, ale také pro nejširší veřejnost. Zájemci zde mají možnost také bylinky zakoupit.

Klášterní zahrada ve Vrchlabí

Klášterní zahrada ve Vrchlabí

Zahrada, spojující někdejší augustiniánský klášter ve Vrchlabí (dnešní Krkonošské muzeum Správy KRNAP) a vrchlabský zámecký park nabízí místo k odpočinku, zábavě i vzdělávání.

Klášterní zahrada na Břevnově

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Levandulová farma Židovice pod Řípem

Levandulová farma Židovice pod Řípem

Malá rodinná farma z Podřipska zaměřená na pěstování levandule s několikaletou tradicí. Největší důraz je kladen na kvalitu, o levanduli zde pečují s maximální péčí, veškeré práce provádí na farmě ručně. Zdejší výrobky mají bio kvalitu.

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.

Levandulový statek Bezděkov

Levandulový statek Bezděkov

Lukášovi a Veronice, kteří žijí na statku v Bezděkově přišlo líto nevyužívat okolní pole smysluplně a rozhodli se na něm vysázet levanduli a pole přihlásit k bio certifikaci. Dnes zde najdete prosperující statek, kam můžete přijít na prohlídku, krámeček a v obci Levandulovou expozici a galerii.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Zahrada letohrádku Kratochvíle

Zahrada letohrádku Kratochvíle

Při projektování letohrádku Kratochvíle vycházel jeho tvůrce Baltazare Maggi z manýristického renesančního náhledu. Součástí zámku je také renesanční zahrada se záhony bylin a zemědělských plodin, komponovanými do geometrických obrazců.

Kouzelné bylinky – bylinková zahrada v Českém Krumlově

Kouzelné bylinky – bylinková zahrada v Českém Krumlově

Bylinková zahrada v Českém Krumlově pro odbornou i laickou veřejnost nabízí exkurze pro skupiny, školy, školky. Provozuje jógové a vzdělávací studio, obchůdek přímo v zahradě, kde lze zakoupit bylinky, bylinné čaje nebo knihy.

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

Další aktuality

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda