Úvod > Aktuality > Jak cestovat s kolem – Ukončete výstup a nástup, kola se rozbíhají
Pravidla jízdy na kole... Kdo nedodržuje pravidla, musí z kola ven!
Letní sporty

Jak cestovat s kolem – Ukončete výstup a nástup, kola se rozbíhají

  • Vydáno1. dubna 2010
Pokud se rozhodnete pro výlet na kole a nemáte auto, budete muset nejspíše vyřešit, jak se dostat na místo startu (pokud nepojedete rovnou z domova). V takové chvíli nastává drobný problém: Kde se smí a kde se nesmí kolo převážet. Pokusíme se vám v tom udělat jasno.
Smí kolo do tramvaje?
S kolem v MHD je to veselé. Zatímco do tramvají v Brně smíte s kolem vždy, když je vagon volný, v Praze to tak jednoduché není. Buď musí být kolo naprosto demontované, nebo s ním smíte do tramvaje jen na určitých úsecích, a to pouze od 20 hodin večer do 5 hodin rána. Konkrétně s kolem můžete cestovat na těchto trasách:
  • Anděl – Kotlářka – Sídliště Řepy 
  • Dejvická – Červený Vrch – Divoká Šárka
  • Hradčanská – Vozovna Střešovice – Petřiny
  • Nádraží Holešovice – Trojská – Kobylisy – Vozovna Kobylisy / Sídliště Ďáblice
  • Nádraží Modřany – Poliklinika Modřany – Sídliště Modřany
  • Palmovka – Bulovka – Kobylisy – Vozovna Kobylisy / Sídliště Ďáblice
  • Palmovka – Ohrada – Spojovací (pouze přímým spojem přes zastávku Krejcárek)
  • Smíchovské nádraží – Hlubočepy – Sídliště Barrandov
Do metra s kolem mohu?
Můžete. Dokonce do každého vagonu, ale pouze na jeho poslední plošinu. Dříve se smělo cestovat s kolem jen v posledním vagonu. Pamatujte, že v každém z vagonů smějí být jen dvě kola, snažte se být ohleduplní a zabírat co nejmenší prostor.

Tipy pro umístění kol:
  • 1. až 4. vůz soupravy – pravá strana plošiny ve směru jízdy, pozor v nácestných stanicích s bočními nástupišti (Hlavní nádraží, Prosek, Rajská zahrada, Střížkov, Vyšehrad)
  • poslední vůz soupravy – opření kola o zadní stěnu plošiny, lépe více na pravé straně vozu
  • První tři plošiny každého vozu nejsou pro přepravu jízdních kol určeny
Jak vás přepraví dráha?
České dráhy nabízejí hned několik možností a ke všem existují obsáhlé předpisy. Nejdůležitější je však pamatovat si, že s kolem smíte do vlaků opatřených v jízdním řádě jeho piktogramem nebo značkou pro kufr. V prvním případě vezete kolo jako spoluzavazadlo kdekoli ve vlaku za poplatek 25 Kč za jeden spoj. Možné je také koupit denní jízdenku za 50 Kč. Symbol kufru znamená úschovu během přepravy. Kolo se přepravuje v místě pro to určeném (nejčastěji vagon) a nakládáte si je sami. Za tuto službu zaplatíte jednorázově 30 Kč, takže s přestupy se může cesta prodražit. Rozhodně si předem ale zjistěte možnosti v tom kterém spoji, je možné, že budete potřebovat rezervaci, která se dá získat až 2 měsíce předem.
 
Jak je vidět, s kolem se cestovat dá, jen to chce pevné nervy. Rozhodně se ale nenechte otrávit a snažte se být cestou pozitivní. Přece jenom zabíráte poměrně dost místa a nejspíš nepojedete ve vagonu sami. Proto si pamatujte, že s úsměvem jde všechno líp!

Další aktuality

Koupání pod širou oblohou: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

Láká vás plavání pod širým nebem v jakémkoli ročním období? I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat ve venkovním bazénu i na jaře, na podzim a v zimě. Které venkovní bazény nabízejí celoroční provoz vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevujte krásy Česka ze sedla motorky

Patříte k milovníkům jedné stopy a hledáte, kam se svým strojem vyrazit na pěkný jarní výlet? Pak se nechte inspirovat portálem Kudy z nudy, který vám tentokrát přináší tipy na výlety v sedle vaší nablýskané krasavice. Objevte speciální motorkářskou jeskyni, kam lze až k baru dojet na motocyklu, vyrazte na výlet do šumavských hvozdů anebo si užijte kvalitní zatáčky v Jeseníkách.
Letní sporty

Kalendář 2024: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují již v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
Letní sporty

Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice

Možná patříte mezi ty lidi, kterým přijde svět nejhezčí z koňského sedla. V takovém případě jistě oceníte tipy na nejrůznější hipostezky a trasy, které vedou pěknými lesními či polními cestami. Jejich značení se chopil Klub českých turistů, který upravuje "hipoznačky" do podoby bílého jezdce na koni v modrém poli.
Letní sporty

50 tipů na skvělé koupání v lomu

Voda v zatopených lomech je opravdu čistá a v parných dnech vám zaručí příjemné osvěžení. Když letní dny přinesou teploty okolo 25 – 30°C, je skvělé vědět o koutku přírody, kde vám bude příjemně. A pokud vám chladnější voda na koupání nevadí, vodním radovánkám nebude nic bránit. Stačí si jen vybrat mezi našimi tipy a hurá do vody!
Letní sporty

Stezky pro bosé nohy: tipy, kde vyzkoušet chůzi naboso

Projít se bosky ranní rosou, trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka, ale i poměrně dlouhé trasy. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.
Letní sporty

Objevte krásy přírody a získejte nové poznatky: tipy na nejkrásnější turistické a naučné stezky Česka

Chodíte rádi do přírody? Pak se vám určitě budou hodit tipy na naše nejkrásnější turistické trasy s nádhernými výhledy do krajiny či hlubokými lesy nebo horskými lučinami. A nemusí se vždy jednat o ta nejznámější místa přehlcená turisty. Objevte krásy naší krajiny s portálem Kudy z nudy.
Letní sporty

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.
Letní sporty