Úvod > Aktuality > Industriální architektura: víte o místech, kde to žije?
Kultura

Industriální architektura: víte o místech, kde to žije?

  • Vydáno25. srpna 2021
Industriální architekturu máme rádi a kulturní akce v halách starých přádelen, smaltoven, strojíren, mlýnů, trafostanic a dalších továren jsou docela běžná věc. Další prostory se mění na kanceláře, byty, úřady, nákupní a zábavní centra, knihovny, divadla i muzea. Kde taková místa najdete? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
Nejkrásnější proměny zažívají velká města, o která mají zájem investoři. Karlín, Holešovice a další části Prahy, které dřív živořily na okraji zájmu, dnes patří k nejzajímavějším lokalitám.
 

Holešovice: s puncem industriálu

holešovicePojmem mezi holešovickými místy je rozsáhlý, památkově chráněný areál Pražské tržnice s prvky secese a novorenesance, vybudovaný na konci 19. století pro pražská jatka. Ta dosloužila v roce 1983 a poté byla přebudována na tržnici; dnes se sem chodí do multifunkčního prostoru Jatka78 s divadelním sálem, galerií a barem.

Další dostavba a přestavba proměnila starou tovární budovu nedaleko přístavních doků v Centrum současného umění DOX. Lákadlem není jen zajímavý program výstav a akcí, ale i elegantní dřevěná vzducholoď Gulliver, která dosedla na tovární střechy a poskytuje zázemí kulturním pořadům. Domovem pro multimediální expozice, performance, přednášky, workshopy a další projekty je také víceúčelový prostor La Fabrika či Studio Alta.
 

Znovuzrození Karlína

karlínStará architektura v novém designu probudila k novému životu také Karlín. Tam, kde se dřív vyráběly parní kotle pro celé Rakousko-Uhersko, dnes objevíte Forum Karlín, multifunkční prostor pro pořádání kulturních, společenských a odborných akcí všeho druhu. Zajímavá je i procházka po znovuzrozeném karlínském nábřeží kolem administrativních budov projektu River City.

Cesta kolem staveb nesoucích jména světových řek – Danube House, Amazon Court a Nile House – vás dovede do Přístavu 18600 (…drobný žertík, nejde o nic jiného než karlínské poštovní směrovací číslo). Kdysi zanedbaný vltavský břeh se mění v místo lákající k relaxaci, společenským setkáním a kultuře pro velké i malé; na ty mimochodem čeká prolézačka ve tvaru ponorky. Kousek odtud najdete skutečný přístav, kde mezi Holešovicemi a Karlínem s mezipřistáním na cípu ostrova Štvanice pendluje bezbariérový přívoz HolKa.
 

Proměny Ostravy, Děčína a Plzně

ostrava VítkoviceVýrazně se změnila také ostravská Dolní oblast Vítkovice, největší tuzemský brownfield, pro který se povedlo najít nové využití. Najdete tu například Bolt Tower nebo Science and Technology Center – Svět techniky. Objekt byl postaven roku 2014, podobně jako nedaleká multifunkční aula Gong, podle projektu Josefa Pleskota. Nejnovějšími počiny jsou zde například KOXovna, Výdušná jáma (bude dkonočena do konce roku 2021) nebo pobočka NZM (otevřena roku 2020).

Další vynikající ukázkou moderního využití starých průmyslových staveb je Centrum Pivovar v Děčíně. Pivovar v Podmoklech (nyní součást Děčína) začal budovat roku 1849 Franz Anton hrabě Thun-Hohenstein. Pivo se tu vařilo až do roku 1997, v dubnu 2014 se otevřelo nové nákupní centrum. Jeho součástí je i minipivovar, navazující na staré tradice.

Plzni zase ožila bývalá vozovna městských dopravních podniků; dnes je DEPO2015 živým prostorem, kde se propojuje kultura s byznysem. Naleznete tu otevřenou řemeslnou dílnu tzv. Makerspace, sdílený pracovní prostor – coworking, kavárnu, komunitní zahradu, kanceláře, umělecké ateliéry, prostory pro rezidenční umělce a sály pro koncerty, konference i divadlo, během roku se tu navíc pořádají stovky akcí. Novinkou areálu je od roku 2021 Industriální stezka. Ta poutavě a v souvislostech přibližuje architekturu, významné podniky a události areálu DEPO2015.


Brněnská industriální stezka kolem řeky Svitavy

industriální stezka brnoIndustriální stezka kolem řeky Svitavy seznamuje zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny, která je součástí bohaté historie průmyslového Brna. Součástí stezky je realizace jedenácti venkovních panelů, připomínajících konkrétní průmyslové stavby a jejich minulou slávu.

A jaké objekty jsou součástí stezky? Tak například První brněnská strojírna, největší strojírenský podnik v Rakousku-Uhersku; strojírna Šmeral; brněnská Kemka – jedna z největších brněnských přádelen; podnik Vlněna, závod 02, kde byl v roce 1964 vynalezen tehdejší výtvarný fenomén Art Protis (jde o jakési „malování“ vlněným rounem, které je kladeno ve vrstvách na podklad); továrna na plyš a krymr Moritze Fuhrmanna na Cejlu; areál bývalé textilní továrny založené Adolfem Löwem anebo Briessův pivovar a Zbrojovka.
 

…a ještě pár dalších zajímavých míst

  • vinohradský pavilonJak by asi dopadla soutěž o nejkrásnější českou industriální stavbu? Někde hodně vysoko by se patrně umístil Vinohradský pavilon, bývalá tržnice v Praze 2. Má za sebou pohnuté osudy, nicméně přežila veškeré ústrky a dnes můžete umění inženýrů a architektů z přelomu 19. a 20. století obdivovat ve výstavním a prodejním centru interiérového designu a umění.
  • Ve Zlíně se začleňuje do města někdejší tovární areál společnosti Baťa. Vznikají tu kanceláře a obchody, nový domov zde našly galerie, knihovna i muzeum, letos se chystá otevření Památníku Tomáše Bati. V nejvyšší tovární budově, takzvané Jednadvacítce, sídlí Krajský úřad.
  • Milovníci současného umění budou znát MeetFactory, která sídlí v industriální budově v Praze na Smíchově – poznáte ji podle dvou červených aut visících na fasádě. Jejich autorem je zakladatem MeetFactory, výtvarník David Černý.
Pivovarská restaurace v Centru Pivovar Děčín

Pivovarská restaurace v Centru Pivovar Děčín

Pivovarská restaurace v Děčíně představuje tradiční českou restauraci s nabídkou regionální kuchyně připravované z lokálních surovin, s širokým výběrem vždy výborného piva a pivních speciálů z minipivovaru Děčín.

Danube House v pražském Karlíně

Danube House v pražském Karlíně

Na Rohanském ostrově v pražském Karlíně se nachází mnoho budov, které jsou pojmenovány po světových veletocích. Jednou z nich je administrativní budova Danube House, která nese název podle řeky Dunaj (anglicky Danube).

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Tuto výjimečnou architektonickou stavbu je možno navštívit formou komentované prohlídky ve stanovené provozní dny.

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovic. Ta je v současnosti nejvyšším geografickým bodem ve městě. Po okolí se odtud rozhlédnete z téměř 80 metrů.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

KOX – Stará koksovna v Dolních Vítkovicích

KOX – Stará koksovna v Dolních Vítkovicích

Od července 2019 má památkově chráněný industriální areál Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě novou atrakci. Podařilo se zde zachránit významný objekt bývalé koksárenské baterie z roku 1831 číslo pět. Zájemci si mohou koksovnu prohlédnout pěkně zblízka a dozvědět se, jak se vyrábí železo.

Velký svět techniky Ostrava

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Industriální stezka v areálu Depo2015

Industriální stezka v areálu Depo2015

Vydejte se po stopách historie areálu DEPO2015! Industriální stezka poutavě a v souvislostech přibližuje architekturu, významné podniky a události areálu DEPO2015. Průvodcem vám bude například cukrovarnický odborník Hugo Jelínek.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory o. p. s. vytváří v Praze ojedinělou platformu uměleckého provozu, která nabízí přímý kontakt s umělci všech oborů a otevírá možnost k navázání spolupráce s představiteli mezinárodních kulturních institucí.

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Jatka78 – místo pro umění v Holešovické tržnici

Jatka78 – místo pro umění v Holešovické tržnici

Nový divadelní a umělecký prostor s názvem Jatka78. se otevře 6. listopadu v Holešovické tržnici. Jméno prostoru odkazuje na původní účel hal č. 7 a 8, které sloužily jako jatka téměř sto let až do roku 1983.

Forum Karlín – multifunkční prostor pro kulturní a společenské akce

Forum Karlín – multifunkční prostor pro kulturní a společenské akce

Srdcem areálu Forum Karlín ve stejnojmenné pražské čtvrti je multifunkční prostor s kapacitou 3 000 míst určený pro pořádání kulturních, společenských a odborných akcí všeho druhu.

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

La Fabrika – kulturní prostor v Praze Holešovicích

La Fabrika – kulturní prostor v Praze Holešovicích

La Fabrika je kulturní centrum v pražských Holešovicích. Již od počátku byla koncipována jako víceúčelový prostor, vhodný pro vznik a prezentaci audiovizuálních projektů, divadleních a tanečních forem vyžadujích netradiční prostorové řešení, multimediální expozice a performance.

Stará huť u Adamova

Stará huť u Adamova

Významnou technickou památku najdete v Josefském údolí nedaleko Brna. Střední část Moravského krasu tvořila významnou železářskou oblast s tradicí pravěkého a raně středověkého slovanského hutnictví.

Vinohradská tržnice – sídlo designu a umění

Vinohradská tržnice – sídlo designu a umění

Výstavní a prodejní centrum interiérového designu a umění Pavilon sídlí v památkově chráněné budově bývalé Vinohradské tržnice.

Trojhalí Karolina v Ostravě – nový multifunkční prostor

Trojhalí Karolina v Ostravě – nový multifunkční prostor

Trojhalí Karolina je historickým prostorem nově určeným pro širokou veřejnost, která zde nachází rozmanitý program. Jde o kulturní památku, která svým moderním využitím vytváří unikátní kombinaci ostravského průmyslového dědictví a nové multifunkčnosti, krásy, energie a síly.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Studio Alta – multikulturní centrum v Libni

Studio Alta – multikulturní centrum v Libni

Studio Alta je multikulturní centrum a tvůrčí hub se zaměřením na současný tanec. V roce 2023 jsme otevřeli nové zázemí Studia ALTA v Libni. Necháváme klíčit zajímavé myšlenky, dáváme prostor celospolečenským potřebám, jsme bezpečné místo ke snění i realizaci.

Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám.

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

S Industry Open se vydáte za poznáním industriálního dědictví plzeňského regionu, o němž se všeobecně ví hlavně to, že je spjat s pivem. Nechte se přesvědčit, že to zdaleka není všechno. Industriální stezka sdružuje soubor technických památek a industriálních zajímavostí v Plzni a Plzeňském kraji.

Výdušná jáma v Dolních Vítkovicích – kreativní akademie

Výdušná jáma v Dolních Vítkovicích – kreativní akademie

V památkově chráněných Dolních Vítkovicích v Ostravě prochází rekonstrukcí další průmyslová perla – budova staré výdušní jámy. Budovu z režného zdiva čeká nový kabát od architekta Kamila Mrvy, který pro ni navrhl velkou prosklenou nástavbu. Stavební práce by měly být hotovy do konce roku 2021.

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie města Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů. Stezka seznámí zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny i se slavnou historí průmyslového Brna.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura