Úvod > Aktuality > Ibisi i tučňáci z plzeňské zoo se radují z nových voliér
Příroda

Ibisi i tučňáci z plzeňské zoo se radují z nových voliér

  • Vydáno21. července 2018
Kompletní rekonstrukcí prošla v plzeňské zoologické zahradě největší ptačí voliéra z roku 1984. Za tu dobu žilo ve voliéře několik druhů ptáků, nyní se chovatelé zaměřili na ptáky z pohoří Atlas v Maroku. A také u tučňáků došol k velkým změnám. Zde zbudovala zoo první průchozí voliéru. Je to poprvé v historii zdejší zoologické zahrady, co taková voliéra pro ptáky existuje.
Voliéra ptákůDvanáctiboká voliéra pro ibisy a další marocké opeřence je zasazena do přírodního pískovcového svahu plzeňské zoo, porostlého vegetací. V nejvyšším místě má 13 metrů, na vrcholu svahu je její boční stěna vysoká jen kolem metru. Průměr dvanáctiúhelníku je 20 metrů. Podobné velké voliéry mívají problémy se statikou a hroutily se například pod těžkým sněhem. Plzeňská voliéra stavěná Škodováky je z kvalitní oceli a je asi jediná své velikosti ze zoologických zahrad v Česku, která nikdy nespadla. Plzeňská Škodovka stavěla v zoo i další velkou voliéru pro vodní ptáky, která je dokonce z roku 1964.

Zoologové umístili do nově zrestaurované voliéry kromě ibisů skalních také supy bělohlavé a supy mrchožravé. Osazenstvo doplňují drobné druhy ptáků, kachny, holubi, poštolky a ústřičníci. Ibisové skalní se vyskytují jen na několika málo místech světa. Zřejmě jediná životaschopná populace žije v Maroku.


I tučňáci mají novou voliéru

Tučňáci v PlzniV Plzni se také v červnu 2018 podařilo zbudovat první průchozí voliéru pro tučňáky. Je to poprvé v historii zdejší zoologické zahrady, co taková voliéra pro ptáky existuje. Tučňáci se ve zdejší zoo chovají již od roku 1997 a jejich krmení je velmi oblíbenou atrakcí pro návštěvníky zahrady.

Koridor voliéry pro příchozí má vyhlídku, jež byla vybudována před pěti lety, a vstupní a výstupní přechodovou komoru. Dalšími obyvateli voliéry jsou kachny patagonské, labutě černokrké a v budoucnu možná i další druhy. Zdejší tučňáci Humboldtovy obývají vody chladného a na živiny bohatého Humboldtova proudu u břehů Peru a Chile, mezi 4. a 40. stupněm jižní šířky. Hnízdí především na ostrůvcích blízko pobřeží. Během dne loví v Pacifiku a navečer se vrací zpět na hnízdiště.


Co nového se ještě chystá v zoo?

V letošním roce se v plzeňské zoo dokončuje pavilon Filipíny i prostranství před ním, na statku Lüftnerka bude nově k dispozici environmentální vzdělávací program Po stopách člověka a venkovní dětské hřiště. Do září by také měla být hotová cyklostezka kolem zoo a ještě v letošním roce bude osazen jeden automat na placení parkování.
Hladící koutek v plzeňské zoo

Hladící koutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malá plemena koz, zejména kozy holandské.

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky