Úvod > Aktuality > Hurá ven i dovnitř aneb desítky pozvánek na Den architektury

Hurá ven i dovnitř aneb desítky pozvánek na Den architektury

Vydáno 29. září 2017 Památky
Už víte, co budete dělat o víkendu? V sobotu 30. září a v neděli 1. října se v několika desítkách měst chystají komentované procházky, přednášky, filmové projekce, workshopy a prohlídky nejrůznějších staveb. Zkrátka je tu podzimní Den architektury!
Programem letošního Dne architektury se proplétá téma voda, lidé a města. Vedle komentovaných vycházek a již zmíněných aktivit přinese víkend na přelomu září a října také cyklovyjížďky nebo výletní plavby, provázené komentáři o jezech i budovách na nábřežích a náplavkách. Na ty je nutné rezervovat místa předem a už mohou být zaplněné, takže si možná raději vyberete jiné akce; podle dat, témat či míst je najdete v přehledné podobě na portálu denarchitektury.cz. My vás zveme například na Den architektury do Prahy (co kdybyste se vypravili třeba na workshop a Den architektury ve Veletržním paláci?) či na speciální prohlídku hradu Landštejn. Po stopách zámeckého vodovodu se vydáte při Dni architektury na zámku Vimperk, Valašské Meziříčí zase láká na Krásenský industriál do průmyslové zóny na pravém břehu Rožnovské Bečvy.
 

Baví vás voda ve všech podobách?

Při komentované procházce Benešovem poznáte vodu jako artikl, surovinu, pohon i odpad, a nakonec si prohlédnete výstavu ke 120 letům pivovaru Ferdinand. Sraz zájemců je v sobotu odpoledne u Městské výstavní síně na Malém náměstí, čas si raději ověřte na webu. V Brně se chystá na sobotní odpoledne výprava suchou nohou po proudu Svitavského náhonu s odbočením do historie, urbanismu, industriální romantiky a budoucnosti (sraz v 16 hodin před hlavním vstupem do areálu Zbrojovky v Lazaretní 1). Kromě toho se můžete podívat do obnoveného lesoparku v Novém Lískovci, seznámit se s vilou Stiassni a dalšími vilami Ernsta Wiesnera v luxusní brněnské Masarykově čtvrti anebo se při komentované vycházce projít po Lesné, unikátním sídlišti ze 60. let, zasazeném do zeleně podle skandinávského vzoru. Celý víkend je také na nápor návštěvníků nachystaný Vodní dům neboli návštěvnické centrum vodní nádrže Švihov.
 

Berounka, Jordán a jiné vody a řeky

Do programu Dne architektury se zapojila i města podél Berounky, oblíbené řeky spisovatele Oty Pavla. Tak například pokud dorazíte v sobotu v 11 hodin k lávce přes Berounku pod vlakovou zastávkou Černošice anebo odpoledne do Lipence, vychutnáte si komentovanou procházku a projížďky na loďkách po stopách Chvojkových říčních lázní. Když budete v neděli v 15 hodin na lávce přes Berounku v polovině cesty mezi Řevnicemi a čtvrtí Za Vodou, dozvíte se, jak se Řevnicím podařilo překročit řeku a osídlit levý břeh, po staletí nedostupný a pustý.

Táboře bude k ukrácení cesty a pobavení celý víkend v provozu přívoz přes Jordán, za vodou se můžete toulat také po Pardubicích s novou mapou vod; sraz je v sobotu ve 14 hodin mezi mosty na dvoře Automatických mlýnů, od 17 hodin se pak bude na budovu mlýnů promítat videomapping. Prachatice zase lákají na dobrodružnou výpravu podél Živného a Fefrovského potoka s povídáním o čtyřech mlýnech a práci s vodou ve městě; sraz zájemců je ve 14 hodin v Nemocniční ulici před poliklinikou.
 

…místa jindy nepřístupná

Den architektury na hradě Landštejně

Den architektury na hradě Landštejně

Prohlídka začíná ve 14 hodin na nádvoří hradu.

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu Michal najdete v Ostravě, v městské části Michálkovice, kde se uhlí začalo dolovat v první polovině 19. století.

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy

Po Národní galerii druhou nejvýznamnější galerií v České republice je Galerie hlavního města Prahy, která byla založena 1. května 1963. Galerie hlavního města má za úkol shromažďovat, odborně ochraňovat, vědecky zpracovávat a vystavovat české umění 19. a 20. století.

Trmalova vila v pražských Strašnicích - centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila v pražských Strašnicích - centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila, dílo architekta Jana Kotěry, je unikátní ukázkou architektonické tvorby rodinných sídel první poloviny dvacátého století. V roce 2014 prošla celkovou rekonstrukcí, která vyzdvihla kvalitní řemeslné prvky a nádherné umělecké dekorace.

ArchiMyšl - Světový den architektury v Litomyšli 2018

ArchiMyšl - Světový den architektury v Litomyšli 2018

Od roku 1996 patří první říjnové pondělí Světovému dni architektury. Před několika lety si začala tento den připomínat i některá města v České republice a to díky občanskému sdružení Kruh.

Televizní věž Žižkov - Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov - Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985 - 1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci v roce 2012 vás osloví veškeré prostory nevšedním stylem a designem.

Den Architektury 2018 v Praze

Den Architektury 2018 v Praze

Přelom září a října bude patřit těm, kteří vyrazí do ulic Prahy za architekturou, na festival, v rámci kterého se již 8. rokem objevují zajímavé stavby a potenciál veřejného prostoru.