Úvod > Aktuality > Hrnek od Putina, lev a Valdštejn: pět zajímavostí o pražském Senátu
Památky

Hrnek od Putina, lev a Valdštejn: pět zajímavostí o pražském Senátu

  • Vydáno18. února 2018
Dvacet šest domů, šest zahrad a dvě cihelny musely zmizet z Malé Strany, aby si na jejich místě v letech 1624–1630 mohl Albrecht z Valdštejna nechat postavit své nové sídlo. Dnes ve Valdštejnském paláci sídlí Senát Parlamentu České republiky; kromě dnů otevřených dveří zve na zajímavou výstavu i v zimě.
Výsledkem Valdštejnových stavebních vizí byl rozlehlý a honosný palácový komplex a zároveň první monumentální světská stavba raného baroka v Praze; všechny další pražské barokní paláce jsou mladšího data. Sám Valdštejn si ale přepychového sídla příliš dlouho neužil, roku 1634 byl zavražděn v Chebu.
 

Medvědi, hrnek a lev

Pokud hledáte důvod, proč právě teď navštívit Valdštejnský palác, chopte se příležitosti: Výstava protokolárních darů v Mytologické chodbě nabízí přehlídku více či méně vkusných předmětů, které senátoři obdrželi jako dary při svém putování po světě či od zahraničních návštěv v Česku. Co uvidíte? Například hrníček s motivem Petrohradu, který věnoval Senátu ruský prezident Vladimir Putin, dva objímající se lední medvědy coby dar Parlamentu Dánského království a spousty dalších suvenýrů ze všech koutů světa. Naopak dary, které od nás putují za hranice, zastupuje křišťálový lev. Váží přes dvě kila a je vyroben z formy z období první republiky. Vstup na výstavu je zdarma, otevřeno je vždy první víkend v měsíci a ve státní svátky, v dubnu pak každý víkend. Další možnost nabízejí dny otevřených dveří, které Senát pořádá každoročně 8. května a 28. října.
 

Příběh slavné kapesní Rybičky

Denně až do 25. února si můžete ve Výstavní síni Senátu prohlédnout výstavu Od Rybičky k Predátoru, mapující téměř tři staletí trvající nožířské tradice Českosaského Švýcarska. Seznámíte se i s příběhem legendární Rybičky, kapesního nože, který se ve společnosti Mikov v Mikulášovicích vyrábí více než sto let, nechybí ani větší exponáty jako palaše, šavle, břitvy či kordy. Vstup je zdarma.
 

Jízdárna a první sala terrena v českých zemích

Každé barokní sídlo muselo mít zahradu a ani Valdštejnský palác nebyl výjimkou. Velkoryse rozvržená zahrada se salou terrenou, vůbec první stavbou svého druhu v českých zemích, je ale otevřená až od dubna. Prohlédnout si zato můžete Valdštejnskou jízdárnu; ostatně na koně si Valdštejn potrpěl, v palácové konírně prý měl každý kůň nad sebou svůj portrét. Obrovská jízdárna slouží jako výstavní prostor, až do 25. února si můžete prohlédnout výstavu Arcivévoda Ferdinand II. Habsburský – renesanční vladař a mecenáš mezi Prahou a Innsbruckem. Národní galerie v Praze ji připravila společně s Kunsthistorisches Museum Wien a Ústavem dějin umění Akademie věd České republiky.
 

Co po Valdštejnovi zbylo?

Přestože rodu Valdštejnů palác patřil až do roku 1945, památek na Albrechta z Valdštejna se dochovalo jen málo: například přenosná cestovní truhla a měděná kamínka, portrét z roku 1631, kord, límec, ostruhy anebo pozoruhodné vysoké boty, ušité z jednoho kusu kůže. Raritou je vycpanina jeho jezdeckého koně. Oblíbené zvíře zvláštní žíhané barvy, které zřejmě padlo v bitvě u Lützenu, nechal Albrecht z Valdštejna vycpat a vystavit ve svém paláci. Dnes je kůň umístěn v chebském muzeu a drží titul zřejmě nejstarší vycpaniny v Česku a druhé nejstarší v Evropě, byť se už dávno ví, že je sestaven z více zvířat.
 

Valdštejnský palác kdysi a nyní

V polovině 20. století přešel Valdštejnský palác do vlastnictví státu. Využití pro Senát bylo logickým pokračováním několika desetiletí, kdy v interiérech byly kanceláře ministerstva informací a posléze ministerstva kultury. Památková obnova dokončená roku 2000 vrátila budovám, zahradě i výstavnímu prostoru ve Valdštejnské jízdárně působivý historický ráz.

 
Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Dvoukřídlý pozdně barokní palác dala postavit po roce 1784 Marie Barbora hraběnka Černínová z Chudenic se svým manželem, pravděpodobně podle plánů architekta Palliardiho jako honosné šlechtické sídlo, jež v době klasicismu mělo připomenout palácový typ vrcholného baroka.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně

Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně

Valdštejnský palác na Malé Straně představuje jednu z nejvýznamnějších staveb českého raného baroka. Jedná se o celý palácový komplex, který doplňuje Valdštejnská zahrada a Valdštejnská jízdárna. V současné době slouží palác jako sídlo Senátu Parlamentu České republiky.

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.

Malostranské náměstí v Praze

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Další aktuality

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda