Úvod > Aktuality > Hrnčířské trhy v Berouně zaplní náměstí nejen keramikou

Hrnčířské trhy v Berouně zaplní náměstí nejen keramikou

Vydáno 3. května 2018 Kultura
O víkendu 5. a 6. května ožije Husovo náměstí v Berouně hrnčířskými trhy. Tyto trhy jsou největší v České republice s pravidelnou účastí 250 vybraných hrnčířů a keramiků a s návštěvností okolo 20 000 návštěvníků. Účast na trzích opět přislíbili zajímaví hosté a čeká vás i bohatý doprovodný program se spoustou koncertů a vystoupení. Třešničkou na dortu bude MKC Beroun v Muzeu berounské keramiky vernisáž ak. mal. Šárky Hejnové s názvem Mozaika.
Trhy v Berouně se konají dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Ty první letošní tedy proběhnou o druhém květnovém víkendu 5. a 6. 5. Jarní hrnčířské a řemeslné trhy připomenou slávu berounské keramiky.

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka. Tato keramika se v 16. a 17. století nevyráběla nikde jinde než právě v Berouně. Repliky této unikátní berounské keramiky je možné zakoupit v městském informačním centru na Husově náměstí.

Na trzích pak zakoupíte tradiční kameninové hrnce, květináče, mísy a sádláky našich babiček. Nebudou chybět ani vázy, sochy, plastiky a dekorační ozdoby. Vždy je dodržována původní technologie výroby, lidový či historický vzhled, ale najdete také moderní keramiku i porcelán a současnou autorskou keramiku.
 

Letošní téma zní: mozaika

MozaikaLetošní již XVI. hrnčířské a řemeslné trhy se budou konat ve znamení řemesla: umělecká mozaika. Nepravidelné či pravidelné barevné obrazce vytváří lidstvo již po staletí. Vznik mozaiky spadá pravděpodobně do doby dva až tři tisíce let před naším letopočtem do oblasti Malé Asie a Mykénského Řecka. Kdo položil základní kámen výrobě mozaiky, ovšem známo není. Legenda vypráví, že jakýsi řecký otrok rozbil v Gordonii v domě svého pána vázu a aby ji nevyhodil, nalepil střepy z celé vázy na zem svého panovníka. Podlaha však byla zakrytá koberci a objevena o stovky let později.

MozaikaKamennou mozaiku vám na Hrnčířských trzích představí Petr Hampl, který se věnuje malbě, technikám nástěnné malby a jejich restaurování. Druhým z vystavovatelů Jarních hrnčířských a řemeslných trhů Beroun 2018 na téma Mozaika, se věnuje keramické mozaice. Jde o Ateliér Hubart, jehož keramiku již možná znáte, protože nebude v Berouně poprvé. Třetím vystavujícím je vymozaikovaná skupina Free Mozaik byla založena v roce 2013. Skládá se ze tří členů, jmenovitě Terezy Podové, Jana Pancíře a Jana Lukeše. Jejich hlavním cílem je šířit uměleckou mozaiku do veřejného prostoru, a tím přispět k zpříjemnění městských aglomerací. Čtvrtý, skvělý autor je ak. mal. MgA. Magdalena Kracík Štorkánová. Vytváří monumentální mozaiky do architektury ale také komorní a drobné závěsné mozaikové obrazy. Skleněná mozaika je omezená výběrem materiálu – bissaza, což jsou pravidelné kostičky, zlaté nebo stříbrné tesserae i s dalšími metalickými odstíny. Je nejobtížnější na zpracování a také nejnákladnější, zároveň ale velmi efektivní – nabízí škálu tisíců odstínů. Skleněné mozaiky představují bezesporu vrchol historické mozaikové tvorby. Skleněnou mozaiku zastupuje Sklářské studio Oliva. Kombinovat lze veškeré materiály, z kamenných kostiček nebo drtě v kombinaci s leštěným terazem. Barevná sklíčka, korálky, rozbité hrníčky, zdrcadla, dřevo, plast, zkrátka vše. Víte co je to beads mozaika, mikromozaika nebo upcycling mozaika? Nebo jak vypadá dekorování porcelánu mozaikou? Ne? To vše vám s láskou předvede a vysvětlí naše šestá autorka Pavlína Pecko.
 
 

Originální směs dalších řemesel na letošním trhu

Ostatní umělecká řemesla samozřejmě opět nebudou chybět, a to jak původní, tak i současná. Najdete zde výrobky ze skla, vinuté perly, lampy, korálky, šperky a krasohledy, unikátní otevírací nože, plastiky řezbářů, výrobce hudebních nástrojů, ale i zahradní masivní nábytek nebo rustikální nábytek do interiéru, soustružené nádobí, ručně dlabané mísy a lžíce či výrobky z textilu a kůže. Nemohou chybět tradiční košíkáři a výrobkůy z lýka a šustí. K zakoupení budou také krásné ruční balící papíry, kosmetika, léčivé oleje a soli a včelí produkty.

Trhy začnou v sobotu 6. května od 8 hodin do 18:30 hodin. V průběhu trhů vystoupí mezi stánky několik hudebních souborů. Můžete se těšit na kapely Třehusk, Špalíček nebo Frajery z galérky.

Hrnčířské trhy Berounneděli trhy pokračují od 10 do 17 hodin. To se můžete těšit na lidovou muziku Špalíček, šanson a francouzské lidovky nebo country-folkovou skupinu The Dalton Rose z USA.

Stánky s občerstvením budou na svých místech a ve stejném rozsahu - pivo Berounský medvěd, grilované klobásky, selátko, halušky, ale i bio hamburgery. Lahodná káva, mazané dorty i koláčky, přírodní mošty a tradičně dobrá vína z Čech a Moravy ve vinařském koutku, tam najdete také řecké olivy, sýry a další gurmánské speciality. Poprvé letos ochutnáte mexickou kuchyni – občerstvení založené na avokádu a tradičním guacamole. Jejich menu zahrnuje jak guacamole s totopos (tortillové chipsy) či v portobellu, tak quesadillas, což jsou tortilly s různými náplněmi (zeleninová, sýrová, masová...) a další avokádové variace.
Městské medvědárium v Berouně - navštivte medvědy z večerníčku

Městské medvědárium v Berouně - navštivte medvědy z večerníčku

Méďové ze stejnojmenného večerníčku od dob natáčení už vyrostli. Vidět je můžete kousek od centra Berouna, na zdejší Městské hoře, kde mají vybudováno volně přístupné medvědárium.

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum využívá prostory v architektonicky nejcennějším domě Berouna, v tzv. Jenštejnském domě z počátku 17. století. Jednotlivé expozice muzea jsou věnovány nejen CHKO Český kras a světově významné geologické oblasti Barrandienu, ale také dějinám Berouna a jeho významným osobnostem.

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzea berounské keramiky se nachází v nově zrekonstruované budově v Zámečnické ulici. Zajímavá expozice hrnčířiny sahá až do raného novověku a k vidění jsou zde nejstarší vzorové kusy zaalpské evropské glazované keramiky.

Rozhledna Městská hora v Berouně

Rozhledna Městská hora v Berouně

Rozhledna Městská hora se nachází v berounském parku, v nadmořské výšce 290 m n.m. Vyhlídková plošina je ve výšce 11 m a poskytuje krásný výhled na město Beroun, panorama Dědu, vrcholky Křivoklátska, oblast Českého krasu a Brdy.