Úvod > Aktuality > Hrnčířské trhy v Berouně zaplní náměstí nejen keramikou

Hrnčířské trhy v Berouně zaplní náměstí nejen keramikou

Vydáno 30. dubna 2017 Kultura
O víkendu 6. a 7. května ožije Husovo náměstí v Berouně hrnčířskými trhy. Tyto trhy jsou největší v České republice s pravidelnou účastí 250 vybraných hrnčířů a keramiků a s návštěvností okolo 20 000 návštěvníků. Účast na trzích opět přislíbili zajímaví hosté a čeká vás i bohatý doprovodný program se spoustou koncertů a vystoupení. Třešničkou na dortu bude vernisáž MKC Beroun v Muzeu berounské keramiky autora, kterého není třeba dlouze představovat, neb jeho tvorba patří mezi špičky českého sochařství: Olbram Zoubek – sochy.
Trhy v Berouně se konají dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Ty první letošní tedy proběhnou o druhém květnovém víkendu 6. a 7. 5. Jarní hrnčířské a řemeslné trhy připomenou slávu berounské keramiky.

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka. Tato keramika se v 16. a 17. století nevyráběla nikde jinde než právě v Berouně. Repliky této unikátní berounské keramiky je možné zakoupit v městském informačním centru na Husově náměstí.

Na trzích pak zakoupíte tradiční kameninové hrnce, květináče, mísy a sádláky našich babiček. Nebudou chybět ani vázy, sochy, plastiky a dekorační ozdoby. Vždy je dodržována původní technologie výroby, lidový či historický vzhled, ale najdete také moderní keramiku i porcelán a současnou autorskou keramiku.
 

Nahlédněte zblízka pod ruce šikovných kovářů

KovářKromě keramiky budou zastoupena i další řemesla, jako je například umělecké odlévání kovů. Jedním z vystavovatelů, kteří vám tento obor představí je například kovolitectví - Jan Šeda z Kostelce
nad Orlicí
. V jejich kovolitecké dílně odlévají bronzové zvonky a zvony již od roku 1990. Ruční výrobou forem z přírodních písků a samostatným opracováním každého odlitku, až po konečné zdobení a leštění, vznikají dokonalé originály.

Druhou z vystavujících je Barbora Fausová z Mníšku pod Brdy. Vystudovala sochařskou školu v Hořících, obor sochařství a restaurování kamene. Od roku 2000 se zabývá tvorbou drobných plastik, soch a reliéfů výhradně z bronzu, ale v poslední době se věnuje také odlévání do šedé litiny a cínu. Bronzové sošky jsou odlévané v limitované sérii pouze pěti kusů.

Úžasné výrobky malé firmy představí Jiří Siedek z Kamenického Šenova. Jeho firma byla založena roku 1989 a zabývá se výrobou odlitků z barevných kovů, jako je bronz, hliník a zejména mosaz. Postavili si vlastní slévárnu, která splňuje veškeré požadavky a plně se věnují své práci. Kromě výroby svítidel, která jsou jejich hlavním oborem, odlévají také kování na okna, zdobné kliky a dále celou řadu bytových doplňků.
 

Cín, smalt a mosaz

Smaltovaný hrnekUžité sklo a cín vám představí cínařství Ladislava Růžičková. Ruční výroba předmětů z cínu a skla, džbány, korbele, poháry, svícny, karafy, cukřenky a vázy, petrolejové lampy, šperky i historické repliky, celocínové i s minerály. Výrobky jsou z potravinářského cínu. Dílnu najdete v Radvánovicích u Turnova, kam se po předchozí domluvě můžete přijet také podívat.

Máte rádi smaltované litinové nádobí? No, tak to letošní trhy nesmíte vynechat. Malinká česká firma Český smalt vám totiž nabídne tradiční smaltované litinové nádobí. Jsou jediní na trhu, kteří smaltují opravdu litinu! Na rozdíl od většiny konkurence si veškeré produkty zpracovávají sami v dílně u Hořovic. Hrnce, pánve a lívanečníky, pekáče, podložky pod hrnce, formy na pečení, bábovky, beránci a jiná zvířátka. Kromě výroby se věnují také renovaci starých, dobou již zašlých litinových výrobků.

Cínoví vojáčciA proč vám neukázat také renovaci starých litých mosazných kliček, okenních dorazů, mosazných dveřních kování, dveřní zámky, štítky, rozetky, mosazné doplňky k zábradlím a třeba i mosazné konzolky nad okna. Tomuto oboru se věnuje Jan Zíma z Prahy.

Menším i větším tatínkům jistě udělají radost cínový vojáčci z dílny pana Jana Žufníčka z Prahy. Jeho cínoví vojáčci se vyrábí pomocí licích forem a vycházející z tradic i technologie výroby cínařů 18. a 19. století, a opravdu dokázali a stále dokáží rozdávat radost klukům všech věkových skupin.
 

Bronz, beton a cement Olbrama Zoubka

Třešničkou na dortu bude vernisáž MKC Beroun v Muzeu berounské keramiky autora, kterého není třeba dlouze představovat, neb jeho tvorba patří mezi špičky českého sochařství. Olbram Zoubek – sochy. Výstava bude věnována převážně bronzu, ale na zahradě muzea budete mít možnost vidět také jeho betonové plastiky či cementové sochy. Typický osobitý styl, charakteristický zredukovaným vytvarováním plastik, výraznou vertikalitou, rozrušeným povrchem a autorovu spřízněností a reakcí na antické dědictví, to je Olbram Zoubek.
 

Originální směs dalších řemesel na letošním trhu

Ostatní umělecká řemesla samozřejmě opět nebudou chybět, a to jak původní, tak i současná. Najdete zde výrobky ze skla, vinuté perly, lampy, korálky, šperky a krasohledy, unikátní otevírací nože, plastiky řezbářů, výrobce hudebních nástrojů, ale i zahradní masivní nábytek nebo rustikální nábytek do interiéru, soustružené nádobí, ručně dlabané mísy a lžíce či výrobky z textilu a kůže. Nemohou chybět tradiční košíkáři a výrobkůy z lýka a šustí. K zakoupení budou také krásné ruční balící papíry, kosmetika, léčivé oleje a soli a včelí produkty.

Trhy začnou v sobotu 6. května od 8 hodin do 18 hodin. V průběhu trhů vystoupí mezi stánky několik hudebních souborů. Od 16 hodin pak k 15. narozeninám zahraje ve vinařském koutku až do 19 h Brass Band, original dixieland z Rakovníka.

Hrnčířské trhy Berounneděli trhy pokračují od 9 do 17 hodin. To se můžete těšit na Lovesong Orchestra, dechovou hudbu, balkan world musik z Prahy, která začne hrát po 14. hodině.

Stánky s občerstvením budou na svých místech a ve stejném rozsahu - pivo Berounský medvěd, grilované klobásky, selátko, halušky, ale i bio hamburgery. Lahodná káva, mazané dorty i koláčky, přírodní mošty a tradičně dobrá vína z Čech a Moravy ve vinařském koutku, tam najdete také řecké olivy, sýry a další gurmánské speciality. Vyhlášená francouzská restaurace a delikatesy La Boucherie & Bistrot M, vaše gurmánské dobrodružství a poprvé letos ochutnáte Adelli food, domácí kvalitní delikatesy z celého světa, připravované s láskou za rozumnou cenu.
Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzea berounské keramiky se nachází v nově zrekonstruované budově v Zámečnické ulici. Zajímavá expozice hrnčířiny sahá až do raného novověku a k vidění jsou zde nejstarší vzorové kusy zaalpské evropské glazované keramiky.

Rozhledna Městská hora v Berouně

Rozhledna Městská hora v Berouně

Rozhledna Městská hora se nachází v berounském parku, v nadmořské výšce 290 m n.m. Vyhlídková plošina je ve výšce 11 m a poskytuje krásný výhled na město Beroun, panorama Dědu, vrcholky Křivoklátska, oblast Českého krasu a Brdy.

Jarní hrnčířské trhy v Berouně 2018

Jarní hrnčířské trhy v Berouně 2018

Trhy v Berouně se konají dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Ke dvoudenní přehlídce hrnčířů a řemeslníků patří také dobré jídlo a pití, stejně tak jako pohodová hudební vystoupení.

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum využívá prostory v architektonicky nejcennějším domě Berouna, v tzv. Jenštejnském domě z počátku 17. století. Jednotlivé expozice muzea jsou věnovány nejen CHKO Český kras a světově významné geologické oblasti Barrandienu, ale také dějinám Berouna a jeho významným osobnostem.

Městské medvědárium v Berouně - navštivte medvědy z večerníčku

Městské medvědárium v Berouně - navštivte medvědy z večerníčku

Méďové ze stejnojmenného večerníčku od dob natáčení už vyrostli. Vidět je můžete kousek od centra Berouna, na zdejší Městské hoře, kde mají vybudováno volně přístupné medvědárium.