Úvod > Aktuality > Hrnčířská sobota ve skanzenu na Veselém Kopci ukáže při práci hrnčíře a keramiky

Hrnčířská sobota ve skanzenu na Veselém Kopci ukáže při práci hrnčíře a keramiky

Vydáno 8. května 2018 Kultura
V sobotu 12. května od 9 do 16 hodin můžete sledovat při práci hrnčíře a keramiky, kteří přijali pozvání a přijedou na Veselý Kopec u Hlinska z celé České republiky. Zastoupeny budou nejrůznější typy výrobků z hrnčířské hlíny: hrnčina, kamenina, fajáns a také tzv. zakuřovaná kamenina. Užitkové i okrasné předměty zhotovené z hrnčířské hlíny modelováním, točením na kruhu, či pomocí forem. Hrnčířskou sobotu na Veselém Kopci zpříjemní vystoupení Dechového kvintetu Mrákotínka z Mrákotína u Hlinska.

Veselý Kopec ovládnou hrnčíři 12. května 2018 od 9 do 16 hodin. Naskytne se vám šance je sledovat nejen při práci, ale dozvědět se zajímavosti o tomto tradičním řemesle, vyzkoušet si práci s hrnčířskou hlínou a koupit si případně něco pěkného pro radost.

Děti určitě při akci Hrnčířská sobota využijí připravené výtvarné dílničky, kde si mohou vyzkoušet modelování z hlíny nebo malování keramiky a porcelánu. Ale i dospělí návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet si některé techniky a dovednosti hrnčířského řemesla a především sledovat hrnčíře při práci.

Pokud máte doma rozbitý hliněný hrnec či mísu po babičce, můžete využít služeb dráteníků, kteří nádobu opraví. Zájemci se mohou přímo z úst hrnčířů a keramiků dozvědět vše, co je zajímá na výrobě užitných i dekoračních předmětů.

A připravili tu i jedno překvapení. Do statku z Mokré Lhoty kromě nové výstavy s názvem Myšlenka zrozená před půlstoletím bude lákat také vůně placek z chlebového těsta pečených v peci.

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Soubor lidových staveb Vysočina.

Vezmi cep, pojď na mlat na Veselý Kopec

Vezmi cep, pojď na mlat na Veselý Kopec

"Vezmi cep, pojď na mlat..." Těmito slovy začíná říkanka, jíž se mlatci udržovali v rytmu při mlácení obilí cepy. Uvozuje také veselokopecký program, který se věnuje tradičnímu hospodaření.

Hamerská historická krčma LP 1613

Hamerská historická krčma LP 1613

Hamerská krčma je kulturní památkou České republiky. První písemné zmínky o krčmě jsou uvedeny ve "Vejsadním listu" z r. 1613, a proto je tato hospoda jednou z nejstarších v Čechách a Evropě. Uvnitř krčmy naleznete nádherný původní interiér. K dostání je vlastní pivo Hamerník.