Úvod > Aktuality > Hradec Králové v zrcadle staletí: užijte si Slavnosti královny Elišky už tento víkend

Hradec Králové v zrcadle staletí: užijte si Slavnosti královny Elišky už tento víkend

Vydáno 28. srpna 2017 Zážitky
Za kým a s kým se tentokrát vypravíme do Hradce Králové? Průvodkyní nám bude Eliška Rejčka, dvojnásobná česká královna, přezdívaná Hradecká – a právě jí jsou zasvěcené Slavnosti královny Elišky, které se 1. a 2. září uskuteční v historickém centru města.
Eliška Rejčka, dvojnásobná česká královna i vdova, se narodila 1. září 1288 – a právě 1. a 2. září se v Hradci Králové, jednom z jejích věnných měst, kde řadu let žila, odehrají v historickém centru města Slavnosti královny Elišky.
 

Stopy Hradecké královny

Ačkoli je Hradec Králové známý především jako Salon republiky a architektonické skvosty z přelomu 19. a prvních desetiletí 20. století sem jezdí obdivovat milovníci architektury z celého světa, své stopy tu zanechalo i deset Eliščiných královéhradeckých let. Vzpomeňte si na ni, až budete stát na hlavním náměstí a dívat se na gotický chrám sv. Ducha, později povýšený na katedrálu. Eliška jeho stavbu zahájila v roce 1307.

Královna je dodnes patronkou svého sídelního města a při Slavnostech královny Elišky ji uvidíte na vlastní oči. Do městských bran vjede v sobotu 2. září odpoledne, aby pod katedrálou potvrdila Hradci jeho městská práva. Na několika scénách vás budou bavit středověcí muzikanti, tanečnice, kejklíři a komedianti, pro děti je připravený program v Žižkových sadech. Součástí oslav bude také páteční večerní ohňový průvod z náměstí Svobody na Velké náměstí, dobový jarmark s ukázkami tradičních řemesel, ukázky šermířského umění středověkých rytířů a rytířské ležení s bohatě vybavenou zbrojnicí. Slavnosti vyvrcholí v sobotu večer koncertem středověké kapely Arcus, žehnáním královny městu a závěrečným ohňostrojem. Vstupné na všechny akce je samozřejmě zdarma.

Jedenáct hradeckých zajímavostí

Na městské slavnosti jsme vás pozvali, pokud však chcete další důvody, proč se do Hradce vypravit, tady jsou. Chcete vidět a slyšet druhý největší zvon v Čechách jménem Augustin? Je zavěšený v Bílé věži, druhé dominantě města, kde si při prohlídce kromě zvonu prohlédnete i skleněný model věže a původní hodinový stroj. Mimochodem, pořádají se tu i noční a komentované prohlídky, ty je však dobré rezervovat předem.

Kde se můžete schovat před deštěm, když vám nebude přát počasí? Třeba v Labyrintu Divadla Drak, v Muzeu východních Čech – zřejmě nejkrásnější budovy ve městě, postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry – anebo v Galerii moderního umění. S dětmi se můžete vypravit třeba do Hvězdárny a planetária na astronomickou pohádku, experimentovat s energií ve vodní elektrárně Hučák anebo si užít vodní radovánky v aquaparku, mrňata vezměte do rodinného zábavního parku Tongo. A pokud naopak bude hezky, nechte děti povozit na dětské železnici a společně si vychutnejte vyhlídkové plavby, kolesové parníčky Primátor a Královna Eliška nebo pirátská plachetnice brázdí hladinu Labe až do října.

A nakonec tip pro milovníky památek: novotou září krásný roubený pravoslavný kostel sv. Mikuláše v Jiráskových sadech, který byl do Hradce Králové převezen roku 1935 z Malé Polany na Zakarpatské Ukrajině. Vypadá nezvykle, protože staré ztrouchnivělé modřínové šindele nahradily nové a kostelík tak přišel o obvyklou tmavou barvu. Podle památkářů ale dřevo do pěti let vlivem počasí zešedne a zhruba za dvacet let by kostel mohl vypadat jako dřív.

Eliška a pět akcí, které byste si neměli nechat ujít

  • Eliška Rejčka, narozená v roce 1288 v polské Poznani, se ve dvanácti letech provdala za českého krále Václava II., v sedmnácti ovdověla, za rok se provdala za dalšího krále Rudolfa I. Habsburského a v devatenácti letech ovdověla podruhé. Jako zástavu obdržela pět českých měst, Chrudim, Jaroměř, Poličku, Vysoké Mýto a Hradec Králové, kde se usadila – než se po jejím boku začal objevovat významný šlechtic Jindřich z Lipé, který se stal jejím dlouholetým druhem a milencem. Od roku 1318 společně žili v Brně, kde Jindřich zastával úřad zemského hejtmana. Jindřich z Lipé zemřel v roce 1329, Eliška v roce 1335. Společně jsou pochováni v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, v klášteře, který Eliška Rejčka založila.
  • Jedete na Slavnosti královny Elišky a plánujete pobyt v Hradci Králové na prodloužený víkend? Pak se v pátek můžete zastavit v Jiráskových sadech a vychutnat si skvělá vína a delikatesy, okouzlující umělecká vystoupení i zábavný program pro děti při letošním Svátku vína na soutoku Labe a Orlice.
  • Máme pro vás program opravdu na každý den: v neděli 3. září si užijete CIAF – Czech International Air Fest, největší leteckou přehlídku a soutěž špičkových vojenských bojových letounů. Místem děje bude královéhradecké letiště.
  • Bohatý doprovodný program a přehlídku hospodářských zvířat a zemědělské techniky slibují Královéhradecké krajské dožínky; letos se konají v pátek a v sobotu 15. a 16. září.
  • Vyzvánění zvonu Augustin z Bílé věže bude provázet také Hradecký koštýř aneb Slavnosti vína a burčáku ve čtvrtek 28. září.
Dětská železnice v Hradci Králové

Dětská železnice v Hradci Králové

Dětskou železnici najdou všichni milovníci mašinek v parčíku nedaleko Tyršova mostu na náměstí 5. května v Hradci Králové. Postavil ji Královéhradecký klub přátel parních strojů.

Hradecká paroplavební společnost - romantický výlet po Labi v Hradci Králové

Hradecká paroplavební společnost - romantický výlet po Labi v Hradci Králové

Parníčky Královna Eliška a Primátor Ulrich připomínají lidský důmysl 19. století. Jde o unikáty, s nimiž se můžete projíždět díky Hradecké paroplavební společnosti po řece Labi a zažít pocity cestujících z dob, kdy tento pomalý způsob cestování byl běžný.

Biskupský palác na Velkém náměstí v Hradci Králové

Biskupský palác na Velkém náměstí v Hradci Králové

Reprezentativní barokní dvoupatrová budova se čtvercovým nádvořím uprostřed Velkého náměstí slouží jako biskupská rezidence. V kapli byl roku 1786 vysvěcen na kněze Josef Dobrovský. V budově se nacházejí portréty hradeckých biskupů.

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů povedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze.

Katedrála sv. Ducha Hradec Králové

Katedrála sv. Ducha Hradec Králové

Již téměř sedm století je katedrála Sv. Ducha výraznou dominantou Hradce Králové. Svou osobitou cihlovou architekturou zaujme na první pohled snad každého návštěvníka. V roce 1424 byl v kostele pochován vojevůdce Jan Žižka z Trocnova (později převezen do Čáslavi).

Městské lázně Hradec Králové - Aquacentrum

Městské lázně Hradec Králové - Aquacentrum

Městské lázně - aquapark nabízí řadu atrakcí. Můžete se projet tobogánem, zaplavat si v bazénu, užít si umělé vlnobití, poležet si v ve vířivce či horkém bazénku. V bazénu jsou instalovány vodní trysky a umělý proud. V budově aquaparku je i ubytovna, ve které můžete přespat.

Procházkové okruhy Hradcem Králové

Procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města, na každé trase najdete informační stojany v uvedené barvě a první dvě trasy jsou doplněny ještě značkami na obrubnících chodníků.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Bílou věž lze mimořádně navštívit v noci na nočních prohlídkách.

Slavnosti královny Elišky v Hradci Králové

Slavnosti královny Elišky v Hradci Králové

Město Hradec Králové již tradičně oslaví příjezd Královny Elišky Rejčky. Historické centrum oživí středověký jarmark, průvody, rytířská klání, středověké hry a zábavy, rej komediantů, kejklířů a jiných kumštýřů. Oslavy budou zakončeny slavnostním ohňostrojem.

CIAF - Czech International Air Fest 2018 v Hradci Králové

CIAF - Czech International Air Fest 2018 v Hradci Králové

CIAF je největší leteckou přehlídkou a soutěží špičkových vojenských bojových letounů v České republice. Královéhradecké letiště bude začátkem září centrem umění vojenských letectev mnoha zemí světa a cílem tisíců fanoušků letectví z celé Evropy.

Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je druhý největší zvon v Čechách.

Další aktuality