Úvod > Aktuality > Jarní sezóna začíná na hradě Karlštejn již od 3. února

Jarní sezóna začíná na hradě Karlštejn již od 3. února

Vydáno 29. ledna 2018 Památky
Hrad Karlštejn zahajuje prohlídky již o únorových víkendech, první návštěvníky přivítá v sobotu 3. února 2018. Hrad bude při únorových prohlídkách otevřen od 10 do 15 hodin. Návštěvníci zatím budou moci navštívit základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde se nacházely soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV.
Hrad KarlštejnOd začátku února 2018 můžete hrad Karlštejn navštívit každou sobotu a neděli od 10 do 15 hodin. Prohlédnete si zde základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. Okruh zahrnuje historické interiéry dvou pater Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže s cenným vybavením ze 14. – 19. století. (Dvořenínská síň, Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, Mariánské nádvoří, renesanční interiéry děkanství, Karlova ložnice s kaplí sv. Václava, Audienční síň, Královský sál předků a Hodovní síň, dále Hradní pokladnice, Klenotnice, bývalé hradní vězení v přízemí Mariánské věže). Na této trase je rovněž vystavena kopie české svatováclavské koruny. Volně přístupná je Studniční věž s 78 m hlubokou hradní studnou s dochovaným unikátním systémem vytahování vody ze studny.
 

V Konírně si prohlédnete karlštejnský poklad

Karlštejnský pokladK vidění je také zajímavá výstava v Konírně Císařského paláce - karlštejnský poklad. Na hrad se vrátila kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy. Pro velký zájem veřejnosti je výstava prodloužena do 30. října 2018. Výstavu dále tvoří dva soubory zlatnických prací vesměs z druhé poloviny 14. století. První obsahuje reprezentativní kusy nádob na pití. Je zde například cyphus – zlacená miska s emailovou výzdobou s motivy exotických vodních ptáků sloužící na ředění vína vodou, dvě stříbrné číše s perlovcovou lištou nebo nízká stříbrná a zlacená miska s podobiznou ženy a panovnickou korunou z dílny Petra Parléře. Početnější část souboru tvoří módní doplňky – šperky, knoflíky, přízdoby na šat, nákončí pásu, spinadla, brakteáty.

Karlštejn zimníUnikátem pokladu je také schránka na vonné bylinky a masti – povoňka (jablíčko, voňadlo, pomandr nebo okrouhle). Je to vzácně zachované pouzdro kulovitého tvaru, které se nosilo zavěšené u pasu. Knoflíky a oděvní spinadla (haklice či haklíky) se začaly užívat s příchodem módy úzkých šatů a kabátců do Čech z francouzského prostředí a dosáhly největší obliby zejména v době Karla IV., také vlivem jeho první manželky Blanky z Valois. Šaty se zapínaly hustě, mnohdy až padesáti knoflíky, rovněž úzké rukávy byly opatřeny knoflíky, ale také pokrývky hlavy – tzv. kukličky.

Karlštejnský poklad byl na Karlštejně ukryt pravděpodobně v době nebezpečí husitských válek, když hrad obléhala v letech 1421 a 1422 vojska pražanů. Od té doby zůstal 600 let uschován ve zdech hradu až do objevení při restauračních pracích na konci 19. století.

Hlavní turistická sezona, kdy bude mít Karlštejn otevřeno každý den kromě pondělků, začne v březnu a skončí na konci prosince 2018.
Karlštejnský poklad – výstava kopie císařské koruny

Karlštejnský poklad – výstava kopie císařské koruny

Na hrad Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty, sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.