Úvod > Aktuality > Hostýnská běžecká magistrála láká běžkaře
Zimní sporty

Hostýnská běžecká magistrála láká běžkaře

  • Vydáno19. ledna 2021
Hostýnská běžecká magistrála na Kroměřížsku nabízí nenáročné terény bez větších převýšení a kouzelné vyhlídky z kopců a hřebenů. Běžkaři zde využívají především hřebenových cest přes Kyčeru buď na Hostýn, nebo opačným směrem na Troják, ale také na Čerňavu, Kelčský Javorník a do Rajnochovic. Aktuálně leží na hřebenech 30 cm sněhu.
hostýnská magistrálaCelá Hostýnská magistrála, nacházející se v Hostýnských vrších na Kroměřížsku, měří 52 kilometrů. Páteřní trasa magistrály dlouhá 19 kilometrů začíná na Svatém Hostýně a končí v místě zvaném Lázy. Na sedmi místech ji navíc kříží odbočky na "vedlejší" trasy. Všechny jsou očíslovány, na významných místech je lemuje 25 odpočívadel, dvě velké mapy na parkovištích Tesák a Troják a celkem 22 velkoplošných panoramatických map. Orientaci na cestách usnadňuje ještě 140 menších šipek. Pro úpravu tratí byl v rámci projektu zakoupen speciální stroj s frézou, který je schopen pracovat v různě obtížných terénech.

Hostýnská magistrálaVýlet můžete zahájit třeba na jednom konci páteřní trasy – na Svatém Hostýně, proslulém poutním místě nad Bystřicí pod Hostýnem. Zasněžený Hostýn dýchá klidem a pohodou. O víkendu sem míří nejen běžkaři, ale také milovníci obyčejných procházek. Mnozí se vybaví sáňkami a boby, nechají se vyvézt autobusem nahoru a pak se svezou lesními cestami zpět dolů. Odbočky na okolní zajímavá místa z páteřní trasy jsou zhruba na každém třetím kilometru. Jednotlivé trasy jsou bez velkých převýšení a nekonečných stoupání, jsou tedy vhodné pro středně náročné běžkaře i rodiny s dětmi.
Rozhledna na Svatém Hostýnu u Bystřice pod Hostýnem

Rozhledna na Svatém Hostýnu u Bystřice pod Hostýnem

Z kamenné rozhledny císaře Františka Josefa I. na vrchu Hostýn (735 m.n.m.) je krásný výhled na Bystřici pod Hostýnem, Svatý Kopeček u Olomouce, Jeseníky, Zlín, Hranice na Moravě a za velmi dobrých pomínek uvidíte také Pálavu či slovenské Tatry.

Hostýnská magistrála – pěšky, na kole či na běžkách

Hostýnská magistrála – pěšky, na kole či na běžkách

Páteřní trasa magistrály dlouhá 19 km začíná na Hostýně a končí v Loučce v místě zvaném Lazy.Běžkaři, pěší turisté i cyklisté se tak dostanou na mnoho zajímavých míst. Na páteřní trasu navazují odbočky k zajímavým místům.

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy s mírně zvlněnými hřebeny jsou velmi oblíbenou rekreační oblastí Východní Moravy. Milovníci turistiky a cykloturistiky si mohou vybrat z velkého množství značených stezek. Nadšenci pro houbaření či běžecké a sjezdové lyžování zde naleznou ideální terény.

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost.

Ski areál Tesák v Hostýnských vrších

Ski areál Tesák v Hostýnských vrších

Mezi Bystřicí pod Hostýnem a Vsetínem na Kroměřížsku najdete lyžařský areál Tesák. Areál Cvičná louka je osvětlená pro večerní lyžování a také přístupová cesta je osvětlená. Hlavní sjezdovka je pravidelně upravovaná a uměle zasněžovaná.

Ski Areál Troják

Ski Areál Troják

Hostýnské vrchy patří k frekventovaným oblastem sjezdového i běžeckého lyžování, zimní turistiky, rekreace a jiných pohybových aktivit.

Lyžařský areál Trnava – Luhy

Lyžařský areál Trnava – Luhy

Na úpatí Hostýnsko Vizovických vrchů nedaleko Zlína leží lyžařský areál Trnava (502 m n.m.), který je vhodný pro místní, ale i další nadšence lyžování. Právě díky své poloze nedaleko Zlína je tento areál jako stvořený pro každodenní relaxaci na lyžích či snowboardu.

Další aktuality

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Zlínský kraj | Kultura

Reprezentační sály na Arcibiskupském zámku v Kroměříži voní jarními květinami a v Letním bytě zní hudba květin

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází nová návštěvnická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kterou zde zahajují tradičně týden před Velikonocemi. Jako každé jaro i letos připravili na zámku unikátní květinovou výzdobu reprezentačních sálů. Velké sály provoní jarní květiny, letní byt arcibiskupa se nakrátko promění v hudební salonek a symbolicky se rozezní tóny stylizovaných květinových hudebních nástrojů. Zámeckou Květnici jara doprovodí výstava sochaře Jiřího Netíka a nejmenší návštěvníci jsou zváni do tvořivé dílničky.
Zlínský kraj | Kultura

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda