Úvod > Aktuality > Horské boudy okouzlí atmosférou starých časů

Horské boudy okouzlí atmosférou starých časů

Vydáno 24. října 2013 Ubytování
Horské boudy jsou fenoménem českých hor. Chaty, které dnes slouží k odpočinku hladovým a znaveným turistům, mají mnohdy dlouholetou tradici. Nejstarší "boudy" vznikly již při kolonizaci hor, některé objekty byly postaveny nově v souvislosti s rozvojem turistiky na začátku 20. století.
Vznik nejstarších horských chat souvisí s tzv. budním hospodářstvím – na odlesněných loukách horalé stavěli boudy, které zpočátku využívali při pastvě dobytka či sušení sena. Později, když se hory staly cílem stále sílícího zástupu turistů, změnili svou podobu na prosté hospody a noclehárny, kde se turisté občerstvovali tím, co jedli horalé - chlebem, máslem, mlékem a tvarohem.

Z krkonošských seníků k vládním chatám
Šámalova chataNejstarší krkonošskou horskou chatou je Luční bouda, která se zároveň může pyšnit vlastnoruční výrobou piva. Na hřebenech Krkonoš nedaleko Sněžky, ve výšce 1410 m nad mořem, stojí už od roku 1625. Hotelové pokoje prošly náročnou rekonstrukcí a vytváří klidné útočiště pro všechny turisty, a to v několika kategoriích. Další známá chata - Vosecká bouda, byla založena před rokem 1743 jako seník. Nacházela se tehdy úplně mimo civilizaci a v jejím okolí se v létě pásl hovězí dobytek. Turistům slouží od roku 1896, kdy zde bylo zřízeno šest hostinských pokojů a k popularitě chaty přispělo také to, že se zde provozovala i oblíbená jízda na rohačkách údolím Mumlavy do Harrachova. Horská Bouda Dvoračky patří také k nejstarším krkonošským boudám. Od roku 1893 leží v nadmořské výšce 1140 m n.m. mezi Lysou horou a vrcholem Kotel na křižovatce turistických cest. Mezi nejvzácnější hosty, kteří se zde zapsali do pamětní knihy, patřil prezident dr. Eduard Beneš s chotí Hanou.

K nejznámějším a nejkrásnějším chatám v Jizerských horách, patří původně lovecký zámeček Clam-Gallasů z roku 1844, který za první republiky užíval dr. Přemysl Šámal, kancléř prezidenta T. G. Masaryka. Šámalova chata a její restaurace, je dnes tradičním místem, které navštěvují rádi turisté i místní obyvatelé, možná i proto že zdejší heslo „domácí kuchyně jako od maminky“, není pouze reklamní záležitostí, ale skutečností.

Legendy Orlických hor ve jménu Masaryka a Kramáře
Masarykova chata na ŠerlichuMasarykovu chatu na Šerlichu v Orlických horách postavil roku1925 Klub českých turistů v Hradci Královépodle projektu architekta B. Fuchse. Interiér chaty je bohatě zdobený dřevořezbami, mezi kterými nechybí ani Rampušák, dobrý duch zdejších hor. Na jídelním lístku najdete i speciality ze zvěřiny, oblíbený je zde také guláš podávaný v chlebové misce. V chatě je samozřejmě možné se také ubytovat ve dvou a třílůžkových pokojích i ve skromné turistické ubytovně. Další legendou Orlických hor je Kramářova chata na Suchém vrchu, postavená roku 1928 podle plánu architekta Jaroslava Stejskala. Rozhledna vedle chaty, z níž je výhled na Orlické hory, Kralický Sněžník, Hrubý Jeseník sloužila původně jako vodárenská věž. V chatě lze kromě ubytování a restaurace využít také wellness služby.

Architektonické skvosty Dušana Jurkoviče na Královéhradecku
Jiráskova chata s rozhlednou postavená roku 1923 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče na vrchu Dobrošov je perlou Náchodska. Své jméno dostala chata u příležitosti 70. narozenin slavného spisovatele. V souvislosti s budováním opevnění na Dobrošově a v blízkém okolí, byla chata roku 1937 předána čs. armádě, protože z rozhledny bylo možno sledovat přísně tajnou výstavbu pevnosti. Od roku 2002 však chata nabízí turistům nejen možnost občerstvení, ale také ubytování ve dvou cenových kategoriích za přijatelné ceny. Stejný architekt postavil také roku 1912 nedalekou Bartoňovu útulnu v Pekle – nádhernou restauraci v údolí řeky Metuje zdobenou prvky lidové architektury. Vyhledávané výletní místo, přestavěné z bývalého mlýna se nachází 5 km od Nového Města nad Metují. Interiér chaty zdobí čertovské motivy a názvu odpovídá i jídelníček s řadou "pekelných" specialit.

Jesenické „salaše“ uchvátí impozantními výhledy

Chata Jiřího na ŠerákuTuristická chata Švýcárna na nejfrekventovanější části hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a Pradědem je jedním z nejstarších objektů těchto hor. Švýcárna je ukázkovým příkladem přeměny pastevecké salaše na klasickou horskou chatu, která byla do současné podoby přestavěna roku 1887. Další známou jesenickou horskou boudou je chata Jiřího na Šeráku ležící v nadmořské výšce 1351 m n.m. Na úpatí hřebene Hrubého Jeseníku byla postavena roku 1894 a své jméno nese jméno po investorovi, Jiřím Koppovi. Chata je po celkové rekonstrukci, ze které vznikly útulné pokoje a nová restaurace. Od Jiřího chaty se nabízejí skutečně impozantní výhledy - východní stranu lemuje pásmo Orlíka až po Videlské sedlo, výhled jižním směrem zastiňuje mohutný Keprník (1423 m), za nímž se skrývá nejvyšší hora Moravy, Praděd (1492 m). Nedaleko Mechového jezírka stojí typická horská chata – Penzion Rejvíz. Část budovy, ve které je dnes výčep, byla založena už v roce 1795. Interiér chaty byl začátkem 20. století vyzdoben nevšedními řezbářskými pracemi – majitelé hotelu přišli na unikátní nápad, a to vyřezávat židle s karikaturami stálých hostů. Dnes zde tak můžete obdivovat písaře i lesního, bláznivě zpívající Bety, kostelníka, kominíka a řezníka. V penzionu jsou k dispozici pokoje se sociálním zařízením a televizí, na velké zahradě potom koutek pro děti a hřiště na míčové hry.

Nejstarší chatu v Beskydech postavil vojenský zběh
Pustevny - útulny Linušín a MaměnkaNa vrcholu Beskyd, v blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebné horské chalupy Maměnka a Libušín, které navrhnul roku 1898 architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce. K unikátům chalupy Libušín patří v interiéru jídelny tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny, kolem stolů je umístěno sto vyřezávaných židlí. Podle motivů akvarelových studií Mikoláše Alše vyzdobil chalupu akademický malíř Karel Štapfer. Od roku 1996 jsou obě stavby prohlášeny národními kulturními památkami. Nejstarším horským hotelem v Beskydech je však horský hotel Charbulák na Gruni. Jeho historii lze sledovat od roku 1816, kdy se zde rodina Charbulákova usadila. Jméno Charbulák je francouzského původu a nosil jej původně napoleonský voják, jenž zběhnul a usadil se zde. Jeho potomci tu zbudovali roku 1918 turistickou útulnu, později přestavěnou na hotel, jenž je dodnes v rodovém vlastnictví. Mezi slavné hosty hotelu patřil mimo jiné herec Hugo Haas, básník Petr Bezruč anebo nositel Nobelovy ceny za chemii Jaroslav Heyrovský. Mimo výtečné domácí kuchyně tu oceníte také pěkný výhled do kraje.
Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky je jedna z nejstarších bud v Krkonoších. Leží v nadmořské výšce 1140 m n.m. mezi Lysou horou a vrcholem Kotel na křižovatce turistických cest, které se tu zbíhají ze všech směrů - Rokytnice nad Jizerou, Studenova, Harrachova, Míseček, Špindlerova Mlýna a Rezeku.

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice.

Penzion Rejvíz v Hrubém Jeseníku

Penzion Rejvíz v Hrubém Jeseníku

Penzion Rejvíz stojí ve stejnojmenné osadě Rejvíz - nejvýše položené osadě (778 m n. m.) v Hrubém Jeseníku, obklopená hlubokými lesy, přírodní rezervací a mechovými jezírky. Tiché a klidné místo dává vynikající podmínky pro rekreaci dospělých i rodin s dětmi.

Luční bouda - nejvýše položená horská chata ve střední Evropě

Luční bouda - nejvýše položená horská chata ve střední Evropě

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených ve střední Evropě. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Kramářova chata na Suchém vrchu - legenda Orlických hor

Kramářova chata na Suchém vrchu - legenda Orlických hor

Turistická chata na Suchém vrchu, která byla postavena podle plánů architekta Jaroslava Stejskala, je známá od 20. let minulého století. Své honosné jméno má podle prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. Obnova chaty byla dokončena v červenci 2012 a nyní opět slouží turistům a návštěvníkům.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Rozhledna Suchý vrch

Rozhledna Suchý vrch

Nejvyšším bodem Bukovohorské hornatiny je dvouvrcholový protáhlý masiv Suchého vrchu (995 m. n. m.). Pod vrcholem, ve výšce 975 metrů, byla postavena stejnojmenná rozhledna, ze které je nádherný rozhled do širokého okolí, např. na Šerlich, Králický Sněžník, Kladsko, Hrubý Jeseník s Pradědem.

Horský hotel Charbulák na Gruni

Horský hotel Charbulák na Gruni

Hotel Charbulák je nejstarším horským hotelem v Beskydech a vévodí těmto horám svou tradicí. Nachází se uprostřed krásné beskydské přírody 825 m.n.m. na křižovatce turistických cest.

Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Vosecká bouda - nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda - nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda leží v západní části Krkonoš v první zóně Krkonošského národního parku ve výšce 1260 m n.m. Turistům nabízí své služby již od roku 1896 a je dostupná jak pěšky, tak i na kole. Bouda není napojena na elektrickou síť, veškerou potřebnou energii si vytváří sama.

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje nabízí několik zajímavých tras po celý rok. Nevšední zážitek slibují jak peřeje v Pekle, tak spodní úsek Metuje s průjezdem Nového Města, kde z lodi uvidíte novoměstský zámek, pod kterým přímo projedete i pěknou přírodu v klidném a tichém údolí bez civilizace.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Masarykova chata na Šerlichu - za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Masarykova chata na Šerlichu - za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k nejzajímavějším místům Orlických hor - na Velkou Deštnou, do národní přírodní rezervace Bukačka, k Šerlišskému mlýnu, dále na Sedloňovský černý kříž, nebo na Vrchmezí.

Jiráskova turistická chata s rozhlednou - rozhled po Kladském pomezí

Jiráskova turistická chata s rozhlednou - rozhled po Kladském pomezí

Jiráskova turistická chata s rozhlednou na Dobrošově je perlou Klubu českých turistů. Je situována v překrásném místě Náchodska.

Praděd - nejvyšší hora Moravy

Praděd - nejvyšší hora Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 - 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Rašeliniště na Rejvízu

Rašeliniště na Rejvízu

Revíz, označovaný znalci jako nejkouzelnější lokalita v Jeseníkách, je ideálním místem pro klidnou dovolenou. Horská osada je vhodná pro cykloturistiku, turistiku, běžky, procházky a houbaření.

Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník v Hrubém Jeseníku

Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník v Hrubém Jeseníku

Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník je nejstarší rezervací na Moravě, vyhlášenou na tehdejším panství Lichtenštejnů již v roce 1903. Rezervace zaujímá vrcholové partie a SZ hřebene Hrubého Jeseníku od trojmezí po Obří skály. Zahrnuje vrcholy Vozka, Keprník a Šerák.

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, nyní (2017) začíná jeho rekonstrukce. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí.

Chata Jiřího na Šeráku

Chata Jiřího na Šeráku

Chata Šerák (Jiřího na Šeráku) ležící v nadmořské výšce 1351 m n.m. je kamenným pokladem, starším více jak 110 let, zasazeným do úpatí hřebene Hrubého Jeseníku. Šerák je přirozenou turistickou bránou k pěším túrám.

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalovu chatu, původně lovecký zámeček Clam-Gallasů, užíval za první republiky Dr. Přemysl Šámal, kancléř prezidenta T. G. Masaryka. Interiér byl obložen modřínem a apartmán s koupelnou byl zařízen stejně jako v Černínském paláci. Dnes slouží chata všem turistům k načerpání nových sil.

Chata Švýcárna

Chata Švýcárna

Turistická chata Švýcárna se nachází na nejfrekventovanější části hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem v nadmořské výšce 1304 m n m.