Úvod > Aktuality > Holašovice: návrat k tradicím a kultuře starých časů

Holašovice: návrat k tradicím a kultuře starých časů

Vydáno 5. října 2011 Zážitky
Selské baroko tradičního českého venkova, folklórní tradice dávných dní a příjemná vesnická pohoda, to vše v sobě skrývá vesnička Holašovice v jižních Čechách nedaleko Českých Budějovic. Vydejte se s námi za selským skvostem pod ochranou UNESCO. Pokud vás láká podzimní atmosféra vesničky, můžete sem vyrazit třeba na říjnový výlov rybníka spojený s jihočeskou veselicí.
Vesnička Holašovice je známá stavebním slohem lidové architektury z 19. století, který se nazývá selské baroko. Vesničku tvoří 23 památkově chráněných výstavných usedlostí, včetně chlévů, stodol, maštalí, výměnků, sýpek, bran a různých ohrazení. Celkem se jedná o 120 budov, které vytváří ucelený památkový soubor, přičemž usedlosti jsou rozloženy po obvodu rozlehlé obdélníkové návsi o rozměrech zhruba 210 x 70 metrů. Uspořádání spolu s dochovaným štukovým dekorem selského baroka na většině průčelí dává celému sídlu neopakovatelnou atmosféru a výraz. Téměř před každým stavením tu najdete tradiční pumpu s dřevěným korytem.

Na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO byly Holašovice zapsány v roce 1998. Do podvědomí české veřejnosti se vesnice zapsala již v roce 1972, kdy se zde natáčela filmová podoba Prodané nevěsty.

Každoročně v červenci se zde konají tradiční Selské slavnosti Holašovice, kde se prezentuje řada řemesel s možností nákupu výrobků z keramiky, kůže, proutí nebo paličkované krajky. Svou zručnost představí řezbáři, nožíři, mincovníci, dráteníci, kováři a hrnčíři.

Na konci listopadu můžete vyrazit na akci Vánoce na vsi, kdy probíhá rozsvěcování vánočního stromu a na návsi můžete obdivovat staročeský dřevěný betlém v životní velikosti.

Nedaleko od vsi se nachází jedna magická zajímavost – kruh vytvořený z obřích kamenů, kterému se přezdívá jihočeské Stonehenge. Místu je přičítána silná pozitivní energie a kromě turistů sem jezdí i ti, kteří si chtějí otestovat vliv těchto kamenů na lidské zdraví.
 

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Holašovice u Českých Budějovic, s titulem vesnice UNESCO, nabízí návštěvníkům také jinou turistickou atrakci - megalitický kruh z obřích kamenů. Kameny tohoto kruhu u Holašovic disponují nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem.

Selské slavnosti Holašovice 2018

Selské slavnosti Holašovice 2018

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou již po 21. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí na 250 lidových umělců a řemeslných tvůrců.